Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Oyun Mu? Oyuncak Mı?

Okul öncesinde oyun ve oyuncağın çocuk için önemi

Oyun; Çocuğa öğretemeyeceğimiz konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi için en uygun araçtır oyun.

Oyuncaksa; Gelişim süreci boyunca çocuğun hareketlerine düzen getiren, zihin, beden vede sosyal gelişimine yardımcı olan, hayal gücünü ve yaratıcı yeteneklerini geliştiren tüm oyun materyal ve malzemeleridir.

Su, kil, (çamur), kum gibi doğal oyun malzemeleri gibi; boş kibrit kutusu, makara, mercimek, kumaş parçaları vb. artık malzemeler de oyuncak kapsamına girmektedir.

Çocuğun büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için beslenme, sevgi, bakım ne kadar gerekliyse; oyun ve oyuncaklar da o kadar gereklidir. Oyun ve oyuncak, çocuğun fiziksel gelişimine büyük katkılar sağladığı gibi; aynı zamanda bugün ve gelecek için de bilişsel katkı sağlamaktadır.

Oyun; çocuğun, yetişkin yaşamı için bir stajdır. Birey, bilişsel ve davranışsal olarak birçok becerisini çocukluğunda oynadığı oyunlar içinde geliştiriyor. Çocuk oyun sayesinde toplumla bütünleşiyor. Oyun esnasında duygu ve düşüncelerini açıyor. Çocuklara deneme yanılma yolu ile problemlerine çözüm getirmelerine yardımcı olur vede çocukların belirli riskleri göze alma deneyimlerini arttırır.

Anne ve babalar, çocuğun gelişiminde büyük yeri olan oyun ve oyuncaklara gereken önemi vermelidirler. Çocuğa oyun için yer, zaman ve fırsat tanınmalıdır. Bütün bunların yanı sıra, anne ve babalar çocuklarıyla oyun oynamak için yeterince zaman ayırmaları gerekmektedir.

Kaynak:eglencegulmece.com