Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Annemle babam, birlikte aldıkları kararlara uymuyorlar

Beni yanlarında fazladan bir gün tutmaları gerektiğinde sürekli söylenip duruyorlar

Söylenmelerinin sebebi, yanlarında fazladan bir gün kalman değil. Birinden biri, birlikte aldıkları karara uymuyor da işte ondan…

Annenle babanın, sen onlarla birlikte değilken de yapacakları başka işleri oluyor. İşe gitmek veya arkadaşlarıyla buluşmak için dışarı çıkmaları gerekebiliyor. Ayrıldıkları sırada onlar belli kurallar üzerinde anlaşmaya vardılar.

Birinden biri bunlara uymadığında, diğeri öfkelenebiliyor. Önceden planladığı bir şeyi yapamazsa, kendini engellenmiş hissediyor insan. Sana da aynısı olmaz mıydı? Arkadaşlarınla sinemaya gitmeyi kararlaştırmışken, son anda küçük kız kardeşine bakman gerektiği söylense pek de hoşuna gitmezdi sanırım.

Küçük kız kardeşini sevmediğinden değil tabii ki… İsteklerine saygı duyulmadığı duygusuna kapıldığından. İşte gördüğün gibi, annen veya baban söyleniyorsa, bunun seninle hiç bir ilgisi yok! Hem sonra, hatırlasana, onlar bir aradayken de zamanı doğru kullanma konusunda sürekli kavgalar çıkıyordu. Annen genellikle veli toplantısına zamanında gelmiyordu, baban ise futbol maçının tam ortasında çıkıp gidiyordu.

Şimdi sıra sende!

Programı hep son anda iptal eden annenle veya babanla açık açık konuş yada durumu kabullen! Onun tam bir oyun bozan olduğunu fark ettiysen, sende ona uymalısın. Sana verdiği her söze harfi harfine uyacakmış gibi bir beklenti içerisine girme. Genellikle yedek bir program yaparsan daha az hayal kırıklığı yaşarsın. Arkadaşlarına önceden haber vermelisin. “belki size katılabilirim ama annemle babama bağlı”

Aklında kalması için söyle bir mesaj yolla ona ” hatırlar mısın bilmiyorum ama senin bir kızın/oğlun var adı da Aslı/Mehmet 10 yaşında. Onu yarın kursa getirmen kişi ise sensin”

Unutmamalısın; Başkalarının hataları başkalarına aittir, asla sana değil.

Ayrıca inceleyebilirsiniz… http://annecocukbilgisi.com/2019/06/20/bosanma-hangi-yasta-cocugu-nasil-etkiler/

Kaynak:Annemle babamın boşanmasıyla nasıl baş etsem?