Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

“Beni ikisi birlikte evlat edindi, ayrılmaya hakları yok”

Evlat edindikten sonraki boşanmalarda çocukların neler hissettikleri ve yapmaları gerekenler..

Bu ayrılık yüzünden bir kez daha terk edilmekten korkuyorsundur belkide. İçini rahat tutmalısın, bu söz konusu bile olamaz. Onlar ömür boyu senin annen ve baban olarak kalmaya söz verdiklerini unutma.

Evlat edinilen çocuklar, ebeveynlerin öz çocuklarıyla aynı haklara sahiptirler. Artık aynı çatı altında yaşayacak olmasalar bile, annen ve baban seni her daim sevmeye ve yetiştirmeye devam edeceklerdir. Her ne olursa olsun sen onların çocuğu olarak kalacaksın, onların soyadını taşımaya devam edecek ve onların mirasçısı olacaksın. Sana karşı olan görevlerini asla yerine getirmemezlik yapamazlar. Seni her zaman sevecekler, besleyecekler ve koruyup kollayacaklar…

Fakat kanunlar boşanmamalarına dair yasak getirmiyor. Çünkü aşkları seni evlat edinmeden çok önceki zamanlara dayanıyor. Onları birbirlerine bağlayan bağ, sana onları bağlayan bağdan ayrıdır. Senin hangisiyle birlikte kalacağına dair tartıştılar mı?. Bu seni sevdiklerini ve değer verdiklerini kanıtlıyor zaten. Seni üzdükleri içinde suçluluk duyuyor olmalılar.

Şimdi sıra sende!

Daima onlara güvenmeye devam et. Onların birbirlerine duydukları sevgi ile sana olan sevgilerini karıştırmamalısın.

Anne ve babana mutlaka korkularından söz etmelisin. Onlar seni mutlaka rahatlatacaktır…

Büyük annelerinle, dedenlerle, amcalarınla, dayılarınla, teyzelerinle, halalarınla, daha fazla zaman geçirmeye çalışmalısın. O aile her zaman senin ailen.

Kendini çok mutsuz ve çaresiz hissettiğinde konunun uzmanlarıyla görüşmek istediğini söylemelisin.

Boşanma sıkıntısıyla yüzleştiğin şu günlerde, seni dünyaya getiren anne ve baban hakkında kendi kendine sorular soruyor musun? Seni evlat edinen anne ve babanla da bu konuları konuşmaktan çekinmemelisin. Anne ve babanı merak etmen çok normal olduğunu da unutmamalısın..

Unutmamalısın; Ebeveynlerinin yani anne ve babanın birbirlerinden ayrılmaya hakları var. Fakat seni yetiştirme hükümlülüklerinin hala devam ettiğini bilmelisin.

Ayrıca inceleyebilirsiniz…Annemle babam, birlikte aldıkları kararlara uymuyorlar

Kaynak:Annemle babamın boşanmasıyla nasıl baş etsem?