Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Üvey Kardeşlerim ve Ben

Üvey kardeşlerim oyuncaklarımı kırıp döküyorlar ve kimse onlara bir şey demiyor.

Babanın evine 2 haftada bir gidiyorsan, kendine ait bir köşen olması ve eşyalarına iznin olmadan dokunulmaması elbette çok önemlidir…

Üvey kardeşler de çoğu zaman öz kardeşler kadar can sıkıcı olabiliyorlar! Elbette onlarla iyi anlaşmak zorunda değilsin fakat aynı çatı altında yaşamak durumunda bırakıldığınıza göre, onlarla arkadaş olmaya çalışmakta yarar vardır. Fikrimi soracak olursan, birbirinizin kuyruğunuza basacağınıza, el sıkışıp barışmanız hepinizin çıkarına olacaktır.

Hem belki de kim bilir onlarda senin gibidir, bu boşanma onları da sarsmıştır. Elbette ki, bu durumun sorumlusu onlar değil, onlarda böyle olsun istemezlerdi. Zamanla birbirinizi daha iyi tanıyacağınıza eminim. Hem bazen gerçek kardeşler olmanın yolu bir kaç anlaşmazlıktan kırık oyuncaklardan geçer.

Şimdi sıra sende..

Eşyalarını ulaşamayacakları bir yere koymalısın ve sende onların eşyalarına zarar vermekten kaçınmalısın..

Anne veya babana sen ortalıkta yokken oyuncaklarına göz kulak olması gerektiğini söyle. Üvey kardeşlerinin küçük olmaları onlara her şeyi yapabilecekleri hakkını vermez. Sana ait oyuncaklarının kırıldığını görmek hiçte hoş değildir çünkü, senin bir parçan gibidir onlar.

Anahtarla kilitlenebilir bir oyuncak sepeti ile eşyalarını yerleştirmek için etiketinde ismin yazılı olan bir yazılı çekmece istemelisin.

Aslında sevinmen gerekir. Sana ait olan şeylerle ilgilenmeleri, seninle ilgilendiklerini, senin nasıl biri olduğunu anlamaya çalıştıklarını göstermektedir. Sen en iyisi hep birlikte oyun oynamayı teklif edebilirsin. Bu birbirinizi daha iyi tanımanın en iyi yoludur.

O kadar çok titizlenme. Mesela, senin oyun takımını yerinden bir santim oynatmış olabilirler. Unutma ki oyuncaklarınla oynuyorlar diye illa ki onları bozacak değiller.

Anne veya babandan ortaklaşa kullanabileceğiniz oyuncaklar istemelisin. Böylelikle alınan oyuncaklar hepinize birden ait olacak. Ve böylece hem daha büyük hediyeler almış olacaksınız hemde hiç kimse onları kırmayacak!

Unutmamalısın … Eşyalarına saygı duyulmasını öğretmesi, insanın kendisine saygı duyulmasını öğretmesidir.

Kaynak:Annemle babamın boşanmasıyla nasıl baş etsem?