Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hamileler Dikkat!

Dar pantolon hamilelerde enfeksiyon riskini artırdığı belirtildi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kudret Erkenekli, dar pantolon vede naylon içerikli kıyafet giymenin hamilelerde çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceği uyarısında bulundu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kudret Erkenekli dar pantolonların hava geçişine izin vermemesi vede çok sıkı olması dolayısıyla hamilelik sürecinde anne adayları açısından sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade etti.

Hamilelere rahat kıyafetler tercih etmeleri hakkında tavsiyesinde bulunan Erkenekli, “Gebelere dar pantolon ve naylon içerikli kıyafetleri kesinlikle önermiyorum. Çünkü gebelikte özellikle mantara vede diğer enfeksiyonlara eğilim artıyor. Annenin doğru bedende kıyafetler ve uygun içerikli çamaşırlar giymesi hem konforu hem de enfeksiyonlara yakalanmaması için oldukça önem taşıyor.” dedi.

“Hem şık hem de rahat kıyafetler tercih edin” 

Anne adaylarına ilk 12 haftada ağızdan ilaç vermediklerini, 12’nci haftanın sonunda ise ancak mecbur kaldıklarında ilaç yazdıklarını ifade eden Erkenekli, şunları kaydetti:
“Karnında bebek taşıyan bir anne için istediğimiz hiç ilaç kullanmamak ancak bu da annenin doğru beslenmesi, düzgün giyinmesi vede hijyenine dikkat etmesiyle mümkün. Enfeksiyonlara engel olamadığımız takdirde annenin rahatını sağlamak için mecburen tedavi vermek zorunda kalıyoruz. Fakat tabii ki tercihimiz annenin hiç enfeksiyon kapmaması ve ilaç almak zorunda kalmaması. Çünkü anneye verdiğimiz tedaviler bebek için de sıkıntı olabiliyor.”

Anne karnındaki bebeğin kendini rahat hissetmesi için annenin sağlıklı olması gerektiğini belirten Dr. Erkenekli, annedeki herhangi bir enfeksiyon bebekte sıkıntı oluşturacağı için hamilelik sürecinde doğru kıyafet tercihinin önemli olduğunu anlattı.

Dr. Erkenekli, anne adaylarına çağrıda bulunarak, “Şıklık bir yere kadar, sağlık her şeyden önemlidir. Dolayısıyla özellikle bu dönemde annelere hem şık hem de rahat kıyafetler tercih etmelerini önemle öneririm. ” ifadelerini kullandı.