Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğunuz ile Birlikte Etkinlik Yapmanızın Faydaları

Çocuklar için Etkinlik: Çocuğunuz ile Birlikte Etkinlik Yapmanızın Faydaları

Çocuğunuzla etkinlik yaparken hem kaliteli zaman geçirebilirsiniz, hem de çocuğunuzun birçok gelişim alanını da destekleyebilirsiniz. Mesela; çocuğunuzun renk ve sayı kavramını, dil gelişimini, motor becerilerini, bilişsel gelişimini vede yaratıcılığını destekleyebilirsiniz. Çocuklar öğrenmeleri gereken bir çok bilgi vede beceriyi etkinlik yardımı ile daha hızlı ve kolay öğrenirler.

Çocuğunuz ile birlikte yaptığınız eğleneceli ve öğretici etkinlikler ile çocuğunuzun ince motor becerisini geliştirebilirsiniz. Etkinliklerdeki makas, boya kalemi, hamur kullanımı çocuğun el kaslarını güçlendirir. Güçlüince motor becerileri çocuğun ileri de rahat bir şekilde yazı yazması için mutlaka gereklidir.

Çocuğunuzla etkinlik yaparken renk kavramını, sayı kavramını, okuma-yazma becerisini ve sözcük dağarcığını destekleyebilirsiniz. Yaptığınız etkinlikler çocuğunuzun yaşına uygun ufak deneyler olduğunda ise daha bilimsel bilgiler paylaşabilirsiniz.

Çocuğunuz sizinle etkinlik yaparken düzenli vede detaylı çalışmayı öğrenebilir. Planlı vede düzenli çalışmak, organize olabilmek günlük yaşam için çok gerekli olan bir beceridir. Akademik yaşantıda da organize olabilen, düzenli ve planlı olan çocuklar daha başarılı olurlar. Aynı zamanda yaptığı etkinliğin aşamalarına dikkat etmek, kuruması için sabretmek, gerekli malzemeyi kullanmak gibi süreçlerde çocuğunuzun dikkat becerileri de desteklenir.

Yaptığınız etkinliklerin birçoğu çocuğunuzun yaratıcılığını ateşler. Çocuğunuzun kendinden bir şeyler katabileceği etkinlikler seçmeniz bu açıdan önemlidir. Böylece çocuğunuz duygusal yaşamını da etkinliklere yansıtabilir. Böylece çocuğunuz ile birlikte yaptığınız etkinlikler çocuğunuzun sözel olarak ifade edemediği şeyleri yansıtmasına sizinle paylaşması için fırsat yaratacaktır.

Etkinlik yapımı sırasında ebeveyn-çocuk ilişkisi ve iletişimi kuvvetlenir. Çocuğunuz ile birlikte yeni bir şey yaratmanız onu özel hissettirecektir. Çocuğunuz etkinlikler yolu ile kendini, özelliklerini, güçlü yönlerini tanır.Etkinlik yaparken, çocuğunuz bir şeyi yaratmanın verdiği başarıyı yaşar. Etkinliklerde bazı yerlerinde zorlansalar bile tamamlayabildiklerini görmek, gerektiğinde yardım isteyebilmeyi öğrenmek, denemeye devam etmeyi öğrenmek çocuğunuzun öz güvenini olumlu yönde tetikler.

Çocuğunuz ile etkinlik yapma sırasında çocuğunuzun içi dünyası hakkında birçok fikir elde etmeniz mümkün olacaktır. Yaptığınız etkinlik üzerinden açık uçlu sorular sorabilirsiniz ve çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz.

Çocuğunuz, etkinlik sonunda bir şeyler yaratmanın verdiği haz ile materyalistik tutumdan uzaklaşacağını unutmamalısınız. Her şeyin hazırına sahip olmak yerine elinde olan malzemeleri kullanarak istediğini şekillendirebileceğini öğrenmelidir.

Kaynak:www.milliyet.com.tr/pembenar