Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Mide ve Yemek borusu yanmasına “Havuç suyu”

Her derde deva olan “havuç suyu” mucizesi

Havuç suyunun içerisinde bulunan zengin mineral ve vitaminlerin sağlık açısından oldukça faydası vardır. Özellikle her gün bir bardak havuç suyu içerseniz, sadece 80 kalori almış olursunuz.

Havuç suyunun faydaları nelerdir?

Mide ve yemek borusunda yanmaya iyi gelir. Böyle bir probleminiz varsa tüketmeniz gerekir.

Unutkanlığınız varsa mutlaka havuç suyunun mucizelerinden faydalanmalısınız.

Kronik baş ağrısına, Migrene vede Alzheimer’a karşıdır.

Algılamayı güçlendirir.

Deri kanseri ve akciğer kanserini önler.

Kalp krizini önleyici, hareketli sperm sayısını arttırıcı, sperm oluşum yollarını ve sperm kanallarını açıcıdır.

İktidarsızlığa çözüm getirici vede önleyicidir.

Hamile bayanlarda amnisyon sıvısı arttırır.

Akciğer vede deri kanserini önler.

Dahası…

Havuç suyu içerdiği yüksek miktarda beta-karoten, vitamin vede mineraller sayesinde birçok faydaya sahiptir. Havuç suyu; karaciğerden cilt rahatsızlıklarına, kolesterolden hipertansiyona kadar birden çok hastalığa karşı vücudu korumaktadır.

Kolesterolün düşmesinde etkilidir

Havuç suyunun içerisinde bulunan bol miktardaki potasyum, kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca havuç suyu içerdiği A vitamini sayesinde karaciğerdeki yağlanma oranını azaltarak karaciğer sağlığını korumaya da yardımcıdır. İçeriğinde bulunan potasyum vede manganez sayesinde de kan şekerini dengelemeye yardımcı olarak diyabet riskini düşürür.

Kanın pıhtılaşmasına yardımcı oluyor

Havuç suyu, içeriğinde bulunan bol miktarda K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı oluyor.

Kansere karşı önlem alabilirsiniz…

Havuç suyu içerisinde bulunan karotenoyitler sayesinde prostat, kolon vede göğüs kanserinin görülme riskini azaltabilir.

Cilt güzelliğinizi arttırabilirsiniz

Havuç suyu, içerisinde bulunan bol miktardaki potasyum sayesinde cilt kuruluğunu önleyerek cildin nemli kalmasına vede ciltteki lekelerin azalmasında yardımcıdır. Ayrıca temel yağlar bakımından zengin olması sebebiyle de cildin akneden korunmasına karşı da yardımcıdır.

Hamilelik dönemi

Havuç suyu içerisinde bulunan A vitamini sayesinde göğüslerde bulunan sütün kalitesini oldukça arttırabilir. Ayrıca A vitamini, hücre büyümesine yardımcı olduğu için fetüsun gelişimine yardımcı olacaktır. Havuç suyu hamileliğin son 3 ayında tüketilirse, bebeklerde oluşabilecek tehlikeli enfeksiyonlara karşı koruyucu etki sağlayabiliyor.

Kilo vermeye yardımcı oluyor

Havuç suyu, içeriğinde bulunan doğal şekerler sayesinde şeker ilave edilmeden içilebiliyor. Ayrıca hem besin açısından zengin olması hem de az kaloriye sahip olması bakımından kilo vermeye çalışan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Havuç suyu; fosfor, demir vede lif bakımından zengin olması sebebiyle kilo vermeye yardımcı olur.

Kalp rahatsızlıklarına karşı etkili bir çözümdür

Havuç suyu, beta-karoten içermesi nedeniyle A vitamini açısından da zengindir. A vitamininin düzenli bir şekilde kullanımı kalp hastalıklarına karşı önleyici olabiliyor. Ayrıca A vitamini iç organların sağlığını koruyarak enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Görme yeteneğini arttırıyor

Havuç suyu, içerdiği beta-karoten vede lütein maddesi sayesinde görme yeteneğini arttırır. Retinada yoğun olarak bulunan bu bileşenler sayesinde görme yetisi gelişiyor.

Akciğer sağlığını korumaya yardımcı oluyor

Havuç suyu, A vitamini açısından zengin olduğu için sigara içenlerin en büyük korkusu olan amfizem riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

Unutkanlıkla mücadele ediyor

Havuç suyunun içerisinde bulunan maddeler, ileri yaşlarda başlayan unutkanlığı azaltmaya yardımcı olabiliyor. Her gün içeceğiniz 1 bardak havuç suyu, unutkanlık belirtilerini azaltmaya vede hafızayı güçlendirmeye yarayabilir.

Havuç suyunun her ne kadar birçok faydası olsa da tek başına tedavi edici bir özelliği olmayabilir. Hastalıklara karşı tedavide mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.