Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklar hangi hastalıklar veya nedenler yüzünden geç konuşur?

Çocuklar hangi hastalıklar yada nedenler yüzünden geç konuşur?

Konuşma gelişimini hızlandırmak için neler yapılmalıdır?


Bazı çocuklar yaşıtlarına kıyasla daha geç konuşmaya başlayabiliyor. Bu her zaman konuşma bozukluğu sorunu yada ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Ancak onu iyi gözlemlemeli vede ciddi sorun olasılığını düşündüren durum fark ettiğinizde de hemen çocuk doktoruna başvurmalısınız.

Çocuğunuzun geç konuşmasının sebebi ne olabilir?

Çocukların daha iyi ve daha hızlı konuşabilmesi için anne babalar neler yapabilirler?

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal konuşmada gecikmesi olan çocuklarda ciddi bir sorun olasılığını düşündüren bulguları şöyle sıralıyor…
Çocuğun işaret vede diğer iletişim biçimleri normal değilse,
Çocukta ek bir fiziksel gelişimsel sorun var ise,

Çevresine karşı isteksiz vede ilgisizse,
Anlaşılmaz sesler çıkarıyorsa,
Yeni ortam vede durumlara uyum sağlamakta güçlük çekiyorsa,

İsteklerini öfkeli davranışlarla anlatmaya çalışıyorsa
Yalnız kalmayı tercih ediyorsa,
bir uzmana başvurmak en doğrusu olacaktır. Prof. Dr. Serap Uysal beyindeki konuşma işlevi ile ilgili merkezlerin kasların vede sinirlerin hastalığına veya bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan konuşma bozukluklarının nedenlerinin saptanması için nörolojik muayene ve laboratuvar testleri yapılması gerektiğini belirtiyor.


Peki çocukların geç konuşma nedenleri ne olabilir?


Zeka geriliği
İşitme sorunu
Görme sorunu
Sık havale ve epilepsi (sara) geçirme
Yaygın gelişimsel gerilik
Kronik depresyon
Çocukluk çağı psikozları

B12 vitamini eksikliği geç konuşma nedeni

Beslenmedeki yetersizlikler sonucu ortaya çıkan B12 vitamini eksikliğinin özellikle çocuklarda nörolojik bozukluğu sebep olduğu bildirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalı’nda görevli Uzman Dr. Birol Baytan; beyin gelişimi için son derece önemli olan B12 vitamininin vücutta üretilemediğini bu sebeple dışarıdan özellikle hayvansal gıdalarla alınması gerektiğini dile getirdi. B12 vitamininin kırmızı et ve yumurtada yoğun olduğunu anlatan Dr. Baytan; B12 eksikliğinin çocukların büyüme vede gelişmelerinde ve yürüme konuşma ya da oturma gibi fonksiyonlarında gecikmeye neden olduğunu söyledi.

Çocuklar’da Geç Konuşmanın Bir Başka Nedeni

Çocuğunuzdaki işitme kusurları ( sense of hearing lost) geç konuşma nedeni olabilir. Doktorunuza baş vurarak bir işitme testi vede etraflı bir muayene isteyebilirsiniz
Doktor çocuğunuzun ağız vede kulaklarına özel bir itina göstererek muayenesini yapar.

Bazı konuşma bozuklukları tedaviye ihtiyaç kalmadan kendi kendine de düzelebilmektedir.
Çocuklar küçük yaşlardan itibaren başta anne ve babaları olmak üzere etrafındakilerin seslerini vede konuşmalarını ne kadar çok duyarlarsa konuşmayı o kadar çabuk öğrenirler.

Doğduğu günden beri çocuğunuzla konuşmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Çocuğunuzun diğer çocuklarla birlikte olmasını ve oyun oynamasını temin edin. Küçük çocukların çoğu konuşma döneminde bir çekingenlik devresi geçirebilmektedirler.
Konuşmalarını telaffuz ve dil bilgisi hatalarını düzeltmek için kesmemelisiniz. Kendine güvenini kaybedebilir.Kendiniz düzgün konuşmanızla ona örnek olmalısınız. Her şekilde doktorunuzla görüşüp ondan yardım alın.

Ayrıca inceleyebilirsiniz…

Kardeş Kıskançlığı

Çocuktur zamanla konuşur demeyin!

Çocuklarda geç konuşmanın nedenleri