Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

2 ile 5 Yaş Arası Saldırgan Çocuklar

Saldırgan, ısıran ve vuran çocuklara nasıl yaklaşmalıyız

Çocukların birçoğu büyürken saldırgan davranışlarının arttığı bir dönemden geçirmeleri zaman zaman gözlemlenebilir. 2 ile 5 yaş arasındaki çocukların vurma, tekmeleme gibi davranışlar sergilemesi bulundukları yaş döneminin basit bir refleksidir; fakat ebeveyn müdahalesi gereklidir. Çok sakin çocuklarda bile bu dönemde saldırgan davranışlar gözlenebilmektedir. Bu süreçte önemli olan çocuklara güdülerini kontrol edebilmeyi öğretmek gerekir.

 Çocuğunuz bir başkasına vuruyorsa bu davranışını hemen durdurmalısınız. Onu elinden tutarak yanınıza çekin vede biraz sakinleşmesini bekleyin.

 Ne olup bittiğini anlamaya çalışın ve sakin olmaya gayret etmelisiniz. Kimi zaman kızgın çıkışların aksine susmak olayı daha kolay çözebilmektedir.

 Yere eğilin vede çocuğunuzun göz hizasına gelin. Gözlerine direkt olarak bakın ve yalın bir cümleyle yaptığının yanlış olduğunu söylemelisiniz.

 Çocuğunuzun saldırgan davranışına vesile olan olayı anladığınızı fakat bu tepkisinin yanlış olduğunu ona anlatın. Mesela; “Ali, Yiğit oyuncağını kırdığın için üzgün ve kızgın olduğunu anlıyorum; ama tekme ve yumruk atmak yasaktır!” gibi net bir cümle yeterli olacaktır.

 Ne kadar az konuşursanız, çocuğunuz o kadar kolay sakinleşir vede sizinle işbirliği yapar. “Vurmak kötü bir seçimdi. Bu konuyu seninle daha sonra tekrar konuşalım” gibi yalın bir cümle kurabilirsiniz.

 “Neyin var senin? Niçin bu kadar sinirlisin?” gibi sorulardan kaçınmalısınız. Bu sorular çocuğunuzu yalnızca öfkelendirecektir. Bunun yerine onun duygularınızı anladığınızı belirten cümleler kurmalısınız. Mesela; “Ali, dışarıda oyun oynamak istediğini biliyorum, tatil gününde yağmur yağması ne büyük talihsizlik” gibi onun düşüncelerine ayna tutun.

 Çocuğunuza duygularını kelimelerle ifade etmesine yardımcı olmalısınız. Çocuklar çoğu zaman mutsuzluk vede öfke duygularını birbirine karıştırırlar. Üzerinde yüz ifadeleri olan basit resimlerle duygu isimlendirme çalışması yapmanız faydalı olacaktır.

 Düzenlediğiniz aile toplantılarında ve çocuğunuzla yaptığınız birebir konuşmalarda saldırgan davranışlarının yanlış olduğunu ona anlatın vede öfkelendiği zaman şiddet kullanmak yerine başka neler yapabileceği konusunda alternatif fikirler üretin.

Mesela; “Ali seninle vurmak veya tekmelemenin olayları düzeltmeye yardımcı olmadığını konuşmuştuk. Acaba Süpermen kötü adama hiç vurmadan onu nasıl durdurabilirdi? Sence hangi sözcükleri kullanırdı sence?” gibi bir konuşma uygun olabilir.

Özetleyecek olursak; çocukların öfkelenmesini engelleyemeyiz. Fakat onlara duygularını kimseyi incitmeden ifade etmesini öğretebiliriz.

Ayrıca İnceleyebilirsiniz…

Çocuğum Vurma ve Isırma!

Yazar: Uzman Klinik Psikolog İpek Gökozan, Madalyon Psikiyatri Merkezi

Kaynak:Reichlin,G., Winkler, C., Sorumluluk Sahibi ve Saygılı Çocuklar Yetiştirmek, 2013, Yakamoz Yayınları.