Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Nevrotik Bozukluk

Nevrotik Bozukluk Nedir?

Nevroz; kişilerde kesin sebebi bilinmeyen, sağlıklı kişilerin sergilediğinden farklı davranışlara neden olan ciddi vede sürekli olarak görülen davranış bozukluklarına verilen isim olarak bilinmektedir. Nevrotikse, bunları sergileyen kişilere için kullanılan bir tanımdır. Normal kişilikle nevrotik arasında bariz bir çizgi yer almamaktadır.

Yani her insanda nevrotiklik bulunabilmekte olduğu bilinmelidir.  Bu durum genellikle kendini öfkelilik ile beraber göstermektedir. Kişiler içlerinde derin olarak bulunan kaygı hissiyle bir süre sonra başa çıkamaz hale gelmekte vede anormal davranışlar sergilemeye başlamaktadırlar. Bunun sonucunda bir çok davranış birbirini tetiklemekte vede nevrotik bozukluklar meydana gelmeye başlamaktadır. Bu durumda bulunan kişilerin tedavi görmeleri önemlidir..

Nevrotik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Dismitik bozukluk kısaca nevrotik bozukluk belirtilerini psikolojik belirtiler vede bedensel belirtiler olmak üzere iki sınıf durumunda anlatmak mümkündür. Bedensel belirtilere bakıldığında kişilerde gerginlikten dolayı yoğun titreme vede sinir sisteminin faalliğinden dolayı baş dönmesi, terleme, kalp çarpıntısı, ishal, nefes alma darlığı gibi belirtilerdir.

Psikolojik belirtilerin başındaysa davranışların normal dışı olması geliyor. Bu tip kişiler içlerindeki kaygıyı gizleme dileği duymakta vede bundan dolayı yaşamlarını normal seyrinde sürdürememektedirler. Kişilerin normal yaşamdan kopamayıp aynı vakitde böyle derin kaygı içinde yaşadıkları durum nevrotik paradoks olarak da adlandırılıyor. Burada ilgi çekici olan durumsa, kişilerin davranış bozukluklarının farkında olup bunları değiştirememeleridir.

Nevrotik Bozukluk Çeşitleri Nelerdir?

Nevroz durumları, kendi içerisinde çeşitli sınıflandırmalara tabi tutulmaktadır. Bunların başında kaygı bozuklukları önce gelmektedir. Kaygı bozuklukları olan kişiler derin kaygı içinde olmakta vede dönem dönem kaygı patlamaları meydana gelmektedir. Somatoform bozukluklar ismi verilen durumlardaysa bedensel bozukluklar ile ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler yaşanılan kaygının tesiri ile abartılı bir şekilde bedensel tepkiler de vermektedirler.

Nevroz hallerinin diğer bir çeşidiyse dissosiyatif bozukluklar olduğu unutulmamalıdır. Bu bozukluk türünde kişi veya kişiler kendi benliğinden kaçmaya çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra stres vede kaygıda azalma görülmektedir. Nevrotik bozukluklarda en fazla görülen bunalım çeşidiyse duygudurum bozuklukları ismi verilen bir durumdur. Bu haldeki insanoğlu kendilerini sürekli olarak bunalımda hissederler vede intihar girişiminde bile bulunabilmektedirler.

Nevrotik Bozukluklar Tedavi Edilebilir Mi?

Nevrotik bozukluğu bulunan kişilere de psikanaliz tedavisi uygulanmaktadır. Bunlara ek olarak o insanlara ilaçlar, sakinleştiriciler de destek tedavi olarak uygulanmaktadır ve kullanılır. Kişilerin tedavilere cevap vermesi uzun bir süreç alabilmektedir. Bu durum kişinin içerisinde olduğu bunalıma bağlı olarak zaman zaman değişkenlik göstermektedir.

Tedavi boyunca kişinin içinde bastırmış olduğu duygular vede vakalar açığa çıkarılmaya çalışılmaktadır. Genel olarak nevrotik bozukluğu bulunan insanlara bedene yönelik tedaviler de uygulanmaktadır. Uzmanlar tarafından edinilen bilgilere göre kişilerde meydana gelen bu bozukluklar iyileştirilebilir özellikte görülmektedir.

Dolayısı ile hastalık belirtilerini taşıyan kişilerin en kısa sürede tedaviye başlamaları onlar açısından oldukça yarar sağlamaktadır. Özellikle ileri derecedeki bozukluklar için kısa sürede tedaviye başlanmalıdır, yoksa arzu edilmeyen sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Nevrotik Özellikler Nelerdir?

Nevrotik bozukluğu yaşayan kişiler yoğun olarak kendilerinde şefkat ihtiyacı hissediyorlar. Bu sebeple, başka kişilere karşı aşırı derece bağımlılık hissetmektedirler. Nevrotik bozukluğu yaşayan kişilerde şefkatin yanı sıra dikkat vede güven eksikliği de bulunmaktadır. Fakat bunları çevrelerinde bulunan kişilere karşı ifade etmekte güçlükte çekmektedirler.

Bunları yanı sıra kişiler aşağılık duygusu, güvensizlik, huzursuzluk gibi duygulara da sahiptirler. Bu kişilerde çekingenlik davranışı da zaman zaman görülmektedir. Kişisel olarak sorun yaşadıklarından dolayı geleceğe dair plan yapma konusunda başarısız oldukları da görülmektedir. Bununla beraber, sürekli saldırgan ve düşmanca bir tavır içinde olmaktadırlar. Genel olarak da bir çok konudaki düşünceleri olumsuzluk üstüne kurulmuştur.

Kaynak:haberken.com