Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Boğaz Ağrısını Rahatlatan 5 Bitkisel Çay

Boğaz Ağrısı İçin Rahatlatan Çay Tarifleri

Havalar soğumaya başlayınca hastalıklar da kapımızı çalıyor. Hapşırık, öksürük, burun akıntısı derken mendili elimizden düşüremez hale getiriyoruz.

Genellikle boğaz ağrısıyla gelen hastalıklara karşı güçlü olmak için bitki çaylarından destek alabiliyoruz. Boğaz ağrılarını hafifletmeye vede boğazın yumuşamasını sağlamaya yardımcı olan bitki çayları iltihabın giderilmesine de destek oluyor. “Boğazım acıyor” dediğimizde, şikayetimize çözüm olabilecek bitki çaylarının doğru demlenmesi de çok önemli.

Ayrıca İnceleyebilirsiniz…   Hayatınızı Kurtaracak Doğal Karışımlar

Adaçayını demlerken dikkat etmelisiniz!

Adaçayının yapraklarında bulunan uçucu bileşenler; ağız vede boğaza yerleşen enfeksiyon ve iltihapları gidermeye yardımcı oluyor. Ama uçucu bileşenlerden etkin bir şekilde yararlanabilmek adına demleme tekniği de büyük bir önem taşıyor. 1 bardak kaynamış suya 2 ile 3 poşet adaçayı ilave edip 10 ile 15 dakika ağzını kapatarak demlenmesine izin verin. Günde 2 fincan kadar tüketmelisiniz.

Boğaz kuruluğuna özellikle nane çayı

Nane çayının içeriğinde bulunan uçucu bileşenler boğazın yumuşamasına vede kuruluğun giderilmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle günde 1 ile 2 fincan içebilirsiniz. Ama reflü probleminiz varsa uzak durmalısınız.

Boğaz ağrısı için nar kabuğu

Narın kabuğunda bulunan polifenolik bileşenler boğaz enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin etkinliğini azaltarak boğaz ağrısına çözüm olabilmektedir. Nar kabuğunu yemek yerine kurutup çay olarak tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Bu aynı zamanda kabuğunda bulunan alkoloidin fazla tüketiminin de önüne geçilmesini sağlamakta. 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunu, üzerine 1 bardak su ilave ederek kapalı vede mümkünse cam bir fincanda 10 dakika demleyerek içebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için karanfil

Karanfilin içeriğinde bulunan öjenol isimli uçucu bileşen sayesinde boğazdaki yanmayı gideriyor. Ağız, boğaz yolu enfeksiyonlarında ise antiseptik vede ağrı giderici olarak görev alıyor. Çiğneyerek tüketebileceğiniz gibi günlük olarak içilen çayların içerisine de karanfil ilave etmeniz uygun olacaktır.

Meyan kökü balgam söktürüyor

meyan kökü çayı

İçeriğinde bulunan saponin tipi bileşenler boğazda oluşan balgamın sıvılaşmasını sağlayarak atılmasına yardımcı olmaktadır. 3 bardak suya, 3 tatlı kaşığı meyan kökü ilave edip, 15 dakika demledikten sonra günlük olarak tüketmeniz uygun olacaktır.