Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

anevrizma nedir

Anevrizma Nedir?

Anevrizma Nedir ve Tedavisi Var mıdır?

Anevrizma, kanın dolaşımını sağlayan damarların zayıflaması sonucunda oluşan genişlemeye verilen addır. Bir damarın anevrizma olması demek damarın zayıfladığı vede inceldiği anlamına gelmektedir. Bu tür damarlarda yırtılma ihtimali oldukça çok yüksektir.

Anevrizma bedenin herhangi bir bölgesinde de meydana gelebilmektedir. Anevrizmanın vücutta en çok görüldüğü yerlerse, yürekten çıkan atar damarda kısaca ortasında görülmektedir. Bunun yanı sıra göğüs içinde de bedenin diğer bölgelerine göre daha sık anevrizma görülmektedir.

Anevrizmanın Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Hastalığın oluşmasında bir çok faktör etkin rol oynamaktadır. Fakat bunların başlıcaları ve en önemlileri sigara kullanımı, şeker hastalığı, yüksek kolestrol, hipertansiyon, stres gibi faktörler de sıralanabilir.

Anevrizmanın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en fazla görülen belirtileri sırt sızısı vede karın sızısıdır. Ayrıca karında oluşan şişkinliklerde anevrizmanın belirtileri arasında gösterilmektedir. Hastaların tamamında görülmese dahi bazılarında balonlaşmış hale gelen damar patlayabilir vede karın içine yırtılabilir. Bu yırtılma hastalarda bayılmalara, bilinç kayıplarına vede ölümlere neden olabilmektedir.

Endovasküler Stent Nedir ?

Endovasküler Stent anevrizma hastalığının tedavi yöntemlerinden bir tanesidir vede yöntem hekimler tarafından sık sık kullanılmaktadır.  Stentler dokunmuş ve dayanıklı kumaşlar sayesinde tüp haline getirilir. Daha sonra ise tüp haline getirilmiş kumaşlar metal tellerle kuvvetlendirilir. Bu aşamadan sonraysa hastanın balonlaşmış damarına kasıklarına takılan kateterler aracılığı ile bu tüpler takılıyor. Takıldıktan sonra kan bu tüpten geçmeye başlar vede şişmiş olan damar tesiriz hale gelir.

Peki! Tedavi Yönteminden Herkes Faydalanabilir Mi?

Hastalığın belirtilerini kendilerinde fark eden insanoğlu hiç zaman kaybetmeksizin hekime başvurmalı vede anevrizma açısından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra teşhis konmalıdır. Teşhis konulduktan sonraysa doktorlar hastalığın durumuna göre tedaviyi uygulayacaklardır.

Eğer şişmiş olan damar 5 cm den fazlaysa tedavi uygulanır. Bununla beraber, 65 yaş üstü sigara içen erkeklerde anevrizma olma olasılığı oldukça yüksektir bu nedenle gerekli olan kontroller yapılmalı ve tedaviye zaman kaybetmeksizin başlanması gereklidir. Fakat, Türkiye’de bir çok insan bu hastalıkla yaşadığını bilmemektedir. Bunun sebebiyse insanların yeteri kadar bilinçli olmamalarıdır. Fakat hastalar damar yırtıldıktan sonra hastalıkları olduğunu öğrenmektedirler.

Kaynak:haberken.com