Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Burun Kanamaları Ve Sebepleri

Burun Kanamaları Ve Bilmeniz Gerekenler

Bazı zamanlarda hepimizin başına gelir burun kanaması. Bazen pekte ciddiye almayız bu ufak tefek olan burun kanamalarını. Ama tekrarlayan bir burun kanamanız varsa yada fazla miktarda burun kanamanız oluyorsa mutlaka bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Burun kanamasının görüldüğü yaşlar genelde çocuk yaşlarıdır. Çocuklarımızda daha fazla rastlarız burun kanamalarına böyle bir durumda mutlaka doktora başvurmak gerekir. İhmale gelmeyecek sonuçları olabilir bazen basit dediğimiz burun kanamaları.

Burun kanaması her mevsim görülebilir ama en fazla yaz aylarında sıcakların artması sebebiyle daha sık görülmeye başlanan burun kanamalarının, kişiyi endişelendirdiğini fakat bu durumun çoğunlukla ciddi bir hastalık belirtisi olmadığını belirten Dr. Kocagözoğlu, burun kanamalarının ön vede arka burun kanamaları olarak iki farklı türde ayrıldığını ifade etti.

Ön burun kanamalarının çoğunun sıcak vede kuru havalardan kaynakladığını ve hastalık belirtisi olmadığını anlatan Dr. Kocagözoğlu, arka burun kanamalarının altında yatan nedenlerin başında tansiyon yüksekliğinin geldiğini kaydetti.

Çocuklarda Daha Sıklıkla Görülüyor

Burun kanamalarına en çok çocuklarda rastlandığını anlatan Op. Dr. Murat “Burun kanamalarına çocuklarda daha sık rastlanır ve aileler oldukça endişelenirler. Fakat çocuklarda bu durumun önemli bir hastalığın ilk belirtisi olması oldukça nadirdir. Bu kanamalar genelde burnun ön tarafında, damarca zengin olan bölgeden kaynaklanmaktadır.

Sıcak havada kuruyan bu bölgenin damarlarıysa kolayca çatlayıp kanayabilir. Kanama genelde kendiliğinden yada basit müdahalelerle durur. Kanayan bölgenin üzeri çabuk kabuklanır. Bu kabuk, burunu temizlerken veya çocuğun rahatsızlık duyup eli ile dokunması ile kalkar ve kanama tekrar başlar. Çözüm kanayan bölgeyi uygun kremlerle yumuşatmak vede tekrar kanamadan iyileşmesini sağlamaktır.” dedi.

Yetişkinlerde Yüksek Tansiyona Dikkat Edilmeli

Yetişkinlerde orta vede ileri yaşlarda görülen burun kanamalarının ise daha tehlikeli olabileceğinin altını çizen Op. Dr. Murat “Orta vede ileri yaşta görülen kanamaların bir bölümü arka kısmından kaynaklanabilir. Altta yatan neden genellikle tansiyon yüksekliğidir vede bu durumda kanama daha şiddetlidir. Ayrıca bir kısım hastada aspirin gibi çeşitli kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kanamanın durmasını oldukça güçleştirir. Bu tür kanamalar hekim müdahalesi gerektirmektedir.” şeklinde ifade etti.

Kaynak:haberken.com