Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda sık görülen grip o hastalığı tetikliyor

Prof. Dr. Ahmet Akçay, grip ve öksürüğün astımın tetikleyicisi olduğunu belirterek, anne ve babaları uyardı.

Liv Hospital Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, sık sık grip olan vede öksüren, öksürüğü iki haftadan uzun süren, koşunca nefesi sıkışan, kokulara karşı hassas olan çocukların mutlaka astım yönünden değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Dr. Akçay, yaptığı yazılı açıklamada, sonbaharın gelmesiyle alerji mevsiminin de başladığını aktararak, bu dönemde peş peşe hapşırma, boğazda kaşıntı, burun tıkanıklığı, nezle, gözde sulanma gibi belirtilerin görüldüğü çocuklarda, ailelere alerjik nezle yada göz alerjisine karşı dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Mevsim değişikliklerinde alerjenlerin artmasına bağlı özellikle astımlı çocuklarda görülebilecek ataklara dikkati çeken Dr. Akçay, şöyle devam etti:

“Astım, günümüzde çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardandır. Her 7 çocuktan birinde astım görülmektedir. Sık sık grip olan vede öksüren, öksürüğü iki haftadan uzun süren, koşunca nefesi sıkışan, kokulara karşı hassas olan çocukların mutlaka astım yönünden alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekir. Astım teşhisi, çok çok önemlidir. Yanlış teşhis, gereksiz ilaç kullanımına neden olabildiği gibi, astımı olan bir çocukta da astım teşhisi atlanarak, sık sık hastalanmaya neden olabilir. Bu nedenle doğru teşhis, çok önemlidir.”

“İlacı sakın ihmal etmeyin”

Prof. Dr. Akçay, sonbaharın astım hastalığı olan çocuklarda, sıklıkla atağa neden olabilecek bir dönem olduğuna işaret ederek, “Muayene bulguları ve test sonuçlarına göre eğer astımı kontrol altında tutacak bir ilaca başlanacaksa eylül ayı, ideal bir zamandır. Kullanılan ilaçların etkisinin ortaya çıkması, yaklaşık bir hafta sürebilir” ifadelerini kullandı.

Genellikle ilaçların tam olarak etkinlik sağlamasının ise 2 ayı bulabileceğini aktaran Akçay, bu sebeple eylülde başlanılacak tedaviyle kışa hazırlıklı şekilde girilebileceğini belirtti.

Çocuklarda öksürük neden olur?

Akçay, astımlı çocuklarda mevsimsel gribal enfeksiyonların en önemli tetikleyiciler arasında yer aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Gribal enfeksiyonlar, çocuğun bronşlarını daraltır vede krize sokabilir. Bu sebeple yaşanabilecek bir atağı engellemek için grip aşısı yaptırmak gerekir. Astımlı çocukların çocuk alerji uzmanlarınca astım kontrolü açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Astım kontrolü değerlendirilmesinden sonra ilaç kullanıp kullanmayacağı, hangi dozda vede sürede kullanacağının kararı verilmelidir. Grip aşısı, eylülde tüm astımlı çocuklara uygulanmalıdır. Bununla beraber, grip aşısı, kreş, anaokulu vede okula giden çocuklara önerilmektedir. Bunların yanında bu aşı, 6 aydan küçük çocuklara, yumurta vede lateks alerjisi olan çocuklara yapılmamalıdır.”

AA