Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda nezle ve grip nasıl geçer?

Çocuklarda nezle ve gripten kurtulma yolları

Çocuklarda grip vede nezle genellikle birbiriyle karıştırılır ve anneler panik içinde ilaç peşinde koşmaya başlar. Önce grip ile soğuk algınlığı arasındaki farkı öğrenmeli daha sonra uygun tedaviyi uygulamanız gerekir. Grip vede nezle arasındaki farklar nelerdir? Grip vede nezle nasıl geçer? İşte size cevapları…

Bu hastalıklar viral etkenli hastalıklardır. O yüzden de etkin bir tedavileri yoktur ve vücut kendi kendine üstesinden gelir. Bu süreçte biz sadece daha konforlu atlatılması için destek tedaviler önerebiliriz ki birçoğunun ciddi yan etkileri de vardır.

Nezle belirtileri başladığında çocuğun dinlenmesini sağlamak, beslenmesini vede sıvı alımını desteklemek, etkili burun temizliği yapmak yeterlidir. Uzun süren öksürük, inatçı yüksek ateş, yeşil burun akıntısı gibi bulgular ortaya çıktığında bir doktora başvurmak bunun dışındaki hafif öksürük, ateş burun akıntısı veya tıkanıklığı bulgularını sürece bırakmak yeterli olacaktır.

NEZLE DOĞRU TEDAVİ EDİLEMEDİĞİ DURUMLARDA NELER OLUR?

Nezle tedavi edilmez zaten belirttiğim gibi vücudun kendisinin yeneceği bir hastalıktır nezle. Sadece iyi bir burun temizliği yapılmadığı veya sıvı alımına dikkat edilmediği takdirde ikincil enfeksiyon dediğimiz sinüzit, otit (kulak enfeksiyonu) ile sonuçlanabilir.

GRİP

Gribin Başlıca belirtileri neler? Çocuklarda daha mı ağır mı seyrediyor?
Ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları, burun akıntısı ve tıkanıklığı, öksürük, boğaz ağrısını sayabiliyoruz. Çocukların bağışıklık sistemleri tam olgunlaşmadığı için özellikle 2 yaş altı çocuklarda daha şiddetli seyredebiliyor. İkincil enfeksiyonlarla sonuçlanabiliyor.

Grip virüsüyle mücadele etmenin yolları neler?
Çocuklar doğaları gereği yakın temasa çokça maruz olurlar. Sosyalleşmek onlar için kaçınılmazdır. Dolayısıyla sürekli bir mikrop alışverişinde bulunurlar. Burada önemli olan yine başa döneceğimiz gibi temiz hava vede bol güneştir.

Kapalı, havasız vede kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak, kalabalık ortamlardan sonra tüm kıyafetlerin ve özellikle ellerin iyice temizlenmesi, hastalık süresince diğer çocuklarla temasın mümkün olduğunca engellenmesi hastalığı önlemekte etkili olacaktır. Tabii ki bir de eylül ve kasım ayları arasında yapılan grip aşısı önleme açısından vazgeçilmez bir etkendir. Grip, ilaç kullanılmasa da vücudun alt edeceği bir hastalık.

Nezle vede grip arasında nasıl bir fark var?
Nezle veya soğuk algınlığı olarak belirttiğimiz hastalık sadece üst solunum yollarında özellikle burun ve boğazda kendini sınırlayan bir hastalık iken gribe sistemik belirtiler dediğimiz ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları da eşlik eder. İkisi de viral etkenlerden kaynaklanır.

GRİP AŞISI 


Grip aşısı 6 aydan büyük her çocuğa uygulanabilir vede önerim uygulanmasıdır da. 6 ay ile 9 ay arasındaki dönemde eğer ilk defa uygulanıyorsa 2 doz şeklinde yapılır. Sonraki yıllar eylül ve kasım ayları içerisinde birer doz yapmak yeterli olacaktır. Bu aşı sadece yapıldığı yıl için koruma sağlar. Dolayısıyla her yıl yeniden üretilen aşının tekrarlanması da gerekir. Kaç yaşında olursa olsun aşının yapılması vede her yıl tekrarlanması önerilir. Alerjik çocukların enfeksiyonları daha gürültülü seyrettiği için onlara uygulanması koruyucu olacaktır.

Kaynak: www.sabah.com.tr/bebegimvebiz