Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

çocuklarda astım

Cocuklarda Astım Hastalığı Ve Belirtileri

Çocukluk döneminde görülen astım hastalığının altında  çocuğa ait alerjiler yatmaktadır. Alerjik bünyesi olan çocuklar solunum yolu hastalıkları, sigara vede hava kirliliği nedenlerden dolayı bronşlarındaki  sorunlar büyüyerek astıma neden olabilir.

Çocukluk dönemindeki alerjiler genellikle süt çocukluğunda süt vede süt ürünlerine karşı olmaktadır. Çocuk büyüdükçe değişik maddelere karşı alerjiler ortaya çıkabilmektedir. 3 ile 6 yaş dönemi çocuklarında daha çok ev tozu ve  akarları, küf,polen ve hayvan tüylerine karşı alerjiler ortaya çıkabilmektedir. Çocukları bu alerji yapan maddelerden uzak tutabilirsek çocuklarımızı astıma karşıda korumuş olursunuz.

çocuklarda astım belirtileri

Çocuklarda astım hastalığı genellikle iki yaşlarında belirtiyi vermeye başlar. Çocuklar bu yaşlarda henüz akciğer gelişimi tamamlanmadığı için solunum yolları hastalıklarına daha sık yakalanıyorlar. Çocukta birde alerjik bir duyarlılık varsa astım hastası olma olasılığı daha da artıyor.

Çocuk büyüdükçe akciğerleri de gelişiyor. Çocuk astım hastası bile olsa akciğer gelişimi tamamlandıkça hastalık belirtileri daha az görülür vede zamanla tamamen ortadan kalkabilir. Eğer çocuktaki astım tanısı geç konulmamışsa  vede o yönde bir tedavi görmüşse çocuk ergenlik dönemine gelmeden bu hastalıktan kurtulmuş olur.

Dikkat! Bebeklerde astım riskini arttırıyor

Eğer çocuğun alerjisi yüksekse astım hastalığının tedavi şansı daha da azalmaktadır. Çocuğun hem astımla mücadele etmek hem de alerjisi olan maddelerden uzak kalması gerekmektedir.  Bu olayda çocuktaki astım tedavisinin uzamasına neden olmaktadır.

Çocuklarda Astım Hastalığı Ve Belirtileri

Çocuklarda astım hastalığının belirtileri genellikle göğüsten gelen hırıltılar vede kuru öksürüktür. Astımlı çocuklarda geceleri öksürük nöbetlerinden dolayı  uykuya geçmekte zorlanırlar.  Kökeninde daha çok alerji yatan astımlar da çocuklar özellikle bahar vede sonbahar dönemlerinde daha çok hastalanırlar. Bunun sebebi ise havadaki polenlerdir.

Astım hastası çocuklarda solunum yolları hastalıkları daha sık görülmektedir. Astım hastası çocuklardaki bu belirtiler hastalığın teşhis edilmesini kolaylaştırmaktadır. Astım hastalığının tedavisinde amaç öncelikli olarak bronşları açarak broşların açılmasını sağlamaktır. Bunun için tedavide genellikle bronş açıcı spreyler vede göğüs yumuşatıcı öksürük şurupları kullanılır.

Astım hastalığın tedavisinde sigara vede hava kirliğinden uzak bir ortamın önemi büyüktür. Çocuğun sağlığı için sigara içilmesi engellenmeli vede hava kirliliğinin yüksek olduğu gece saatlerinde çocuk dışarıya çıkarılmamalıdır.

www.sagliklidiyetlistesi.com