Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Horlama bir hastalık mıdır?

Horlama nedir?
Horlama uykuda daralmış olan üst solunum yolundan, solunum esnasında havanın geçerken oluşturduğu türbülans nedeniyle üst solunum yolu dokularının titreşimi ile oluşan sese denir.

Horlama, bir hastalık mıdır?
Evet, Horlama bir hastalıktır. Horlamanın kendisi tek başına bir hastalık olmakla birlikte, horlama aynı zamanda uyku apne sendromunun en önemli bulgularından da biridir. Horlaması olduğu halde uyku apnesi olmayan kişilerde, kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalıkların görülme sıklığı da daha fazladır. Yani horlama hem bir hastalık hem de önemli bir hastalığın da belirtisidir.

Horlama nasıl tedavi edilir?
Horlama hastaları öncelikle, beraberinde uyku apne sendromu varlığı açısından dikkatlice araştırılmalı vede gerekiyorsa uyku testinden geçirilmelidir. Bu konuda değerlendirme için hastalar Göğüs hastalıkları Uzmanlarından yardım almalıdırlar.

Hastada uyku apne sendromu saptanmazsa, basit horlama genellikle Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından uygulanan bazı cerrahi girişimler, radyofrekans gibi yöntemler vede diş hekimleri tarafından uygulanan ağız içi aparatlar ile tedavi edilebilirler. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmanız gerekmektedir

Türk Toraks Derneği