Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

polen

polen ve bahar alerjisi

Polen alerjiniz varsa, nelere dikkat etmelisiniz?

Alerjenlerden korunarak vede uygun zamanda uygun ilaçları kullanarak bu hastalığı kontrol altına almak mümkündür. Bahar aylarında arabada camların kapalı tutulması yada toplu taşım araçlarında açık pencerenin önünde oturulmaması çok önemlidir.

Çünkü yüze hızla esen rüzgarla birlikte polenler alerjik kişinin ağız, burun vede gözlerine dolmaktadır. Yakınmaların yoğun olduğu dönemlerde kapalı ortamlarda polen filtreli klimalardan da faydalanılabilir. Yine son yıllarda arabalardaki klimalar da genelde polen filtreli olduğu için polenlerden korunmayı oldukça kolaylaştırmaktadır.

polen alerjisi ile ilgili görsel sonucu

Çimlerin biçildiği ortamlarda kesinlikle bulunulmaması da gerekir. Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde çok pratik olmasa da dış ortamda yüksek kalitede bir maske kullanılabilir. Geniş çerçeveli güneş gözlükleri de faydalı olabilmektedir. Polen alerjik hastaların polen mevsiminde piknik vede benzeri kır gezilerinden; ve açık havada egzersizden kaçınmaları önerilmektedir.

İlgili resim

Eve girdikten sonra sokak kıyafetlerinin hemen değiştirilip, duş alınması, saçta vede ciltte bulunan alerjenleri uzaklaştıracağı için faydalı olmaktadır. Atmosferdeki polen miktarı güneşin tepede olduğu saatlerde en yüksek düzeye ulaştığı  için, baharda bu saatlerde dışarıda bulunmamak da korunma açısından oldukça önemlidir.

Türk Toraks Derneği Astım&Allerji Çalışma Grubu