Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

nezle

Saman Nezlesi Nedir?

Saman nezlesi en sık olarak 8 – 20 yaş arasında başlar, 40 yaşından sonra başlaması çok ender bir durumdur. Ülkemizde vede Avrupa’da en sık allerji yaratan polen grubu, çimen polenleridir.

Saman nezlesi olmak sinüzit, astım vede gıda alerjisi gibi durumlar için risk faktörüdür. Ayrıca bu kişiler, hastalıkları tedavi edilmezse koku vede tad alma duyularını da kaybedebilirler. Koku vede tad duyuları olmayan kişiler, zehirli gaz ve gıda zehirlenmelerinden kolayca etkilenmektedir.

Ağaç polenleri ilkbaharda bir ay, çimen polenleri ilkbahardan yaz sonuna kadar vede yabani çalı polenleri ise genellikle yaz/sonbahar döneminde allerjik rahatsızlık yaratabilir. Ev içindeki saksı çiçeklerine karşı allerji teorik olarak görülebilirse, pratikte ise pek karşılaşılmamaktadır. Bunlar daha ziyade çiçekçilikle uğraşan kişilerde mesleki allerji yaratabiliyor.(Örneğin, Benjamin allerjisi).

Polenler aracılığıyla çoğalan bitkilerin, zamanı geldiğinde polen keseleri neredeyse patlarcasına açılır vede keseler içindeki milyonlarca polen dış ortama saçılır. Yıllık vede günlük ritm, türden türe değişiklik gösterir, hava koşullarından etkilenmesine rağmen her gün belirli bir sayıda polen doğaya bırakılır.

İlgili resim

Hava basıncında vede ısısındaki artış polen yapımını arttıran önemli nedenlerdir. Polenler belli bölgelerde sınırlı bir dağılım gösterirler ama lokal olarak yada örneğin burun düzeyinde son derecede yüksek sayılara ulaşabilirler. Orta Avrupa’da yapılan araştırmalar (kuvvetle muhtemel bizim koşullarımıza da uygun) çiçek açan bir tarlada bir mevsim boyunca hektar başına yaklaşık en az 200 kg polen tespit etmiştir.

Deniz düzeyinden yükseldikçe saçılan polen sayısı da azalmaktadır. Sıcak, kuru havalar vede rüzgarda polenlerin yayılması kolaydır. Buna karşın yağmurlu havalarda polenler yere ineceğinden havadaki polen sayısı azalmakta vede hastalar kendini daha iyi hissetmektedir. Fakat bitkiler yağmur sonrası, havadaki polenlerini kısa sürede yine arttırarak durumu eskiye döndürür.

Türk Toraks Derneği