Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Dönüşümlü Ateş Düşürücü Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ateş düşürmenin aslı nedir?

Tıp kitaplarında ne-nasıl yapılmalıdır acaba?

Avrupa ve Amerika’da ateş düşürücü yöntemi nasıl uygulanmaktadır?

İşte Çocuk Doktorunun Cevapları…

ÇOCUK DOKTORU;

  • Ateş düşürmek için ilk tercih ilaç CALPOL, PARANOX gibi içinde PARASETAMOL olan ilaçlardır mutlaka.
  • İkinci tercih olrak, DOLVEN-PEDİFEN gibi içinde İBUPROFEN olan ilaçlardır. Bu ilaçlar 6 ay altında verilmez, astım ve bronşiolit gibi akciğerde allerjik tıkanmalarla giden hastalarda tercih edilmez.
    Yan tesiri CALPOL’den daha çoktur, en sık yan etkilerinden biri mide hastalıklarıdır.

Siz yetişkinlerin bir düşünmesini istiyorum; MAJEZİK, ARVALES, CATAFLAM gibi ilaçları içince mi daha çok mideniz ağrıyor ya da PAROL, MİNOSET içince mi? PARASETAMOL daha az mide yan etkisi yaptığı için ilk tercih olmalıdır her zaman.

  • 2 saatte bir Calpol ile bir dolven vermeniz yanlıştır, hiç bir faydası yoktur, ateşi düşürür ancak mideyi bozar, zehirlenme riski yaratır, çocuğun iyileşmesini de geciktirirsiniz. Bu ve benzeri durumlardan ötürü de TIP KİTAPLARINDA açıkça “dönüşümlü ateş düşürücü vermek yanlıştır” yazar.
  • PEDİTUS, AFERİN, KATARİN vb… Gibi “anti gribal kombine ilaçlar” ateş düşürücü içerirler fakat “ateş düşürücü olarak kullanılmazlar”
  • Ateş düşürücüler günde en fazla 5 defa verilmelidir. Uygun olanı 6 saatte bir defa verilmesidir.
  • Ilık su uygulamanın da “ateş düşürme tedavisinin bir parçası” olduğunu unutmayın vede “ateş düşürme yöntemleri” hakkında bilgi edinmeniz faydalı olacaktır.

Kaynak: