Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Diğerlerinden 2 Kat Daha Fazla Demir İçeriyor

ŞİFA KAYNAĞI; KESTANE BALI

Şifa kaynağı: Kestane balı

Kestane balı, arıların yaz ayı başlarında yani Haziran ayında kestane çiçeklerinden elde ettikleri baldır. Sağlığa olumlu etkileri diğer ballara göre çok daha etkilidir. Aynı zamanda diğer ballara göre rengi de biraz daha koyudur. Bal aslında çok değerli bir arı ürünüdür. Bağışıklık sistemini oldukça kuvvetlendirir.

Kış mevsiminde hasta olmamak için tüketilebilecek iyi bir besindir. Aynı zamanda iltihapların iyileşmesinde de olumlu etkileri vardır. Balın çeşitlerine göre sağlığa olan etkilerinde de değişmeler görülebiliyor. Kestane balı çiçek balından 2 kat kadar fazla demir içerir, 3,5 kat kadar fazla kalsiyum ve 5 kat kadar fazla potasyum minerallerini içerir. DEMİR İÇERİYOR Kestane balı diğer bal çeşitlerine göre yaklaşık 2 kat çok daha fazla demir içeriğine sahiptir. Bu sebeple de kış mevsiminde tercih edilebilecek bal çeşitleri arasında yer alır.

kestane balı

İÇERİĞİ ÇOK KUVVETLİ ve Yüksek miktarda mineral, polen vede tanen içerir. Kestane balı koyu sarı ile siyah arasında olan koyu renkli bir baldır. İçeriğindeki asit miktarı azdır vede kendine özgü aromatik bir lezzeti vardır. Yedikten sonra acı bir tat hissedebilirsiniz. Özellikle, YAŞLANMA KARŞITIDIR Kestane balının içinde yüksek miktarda antioksidanlar bulunur.

Bunun sayesinde serbest radikallerin giderilmesine yardımcı olur vede çok iyi bir anti-agindir. Vücudu yaşlanma etkilerinden koruyarak genç bir görünüm sağlar. Ayrıca, BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİDİR Demir, B vitamini, C vitamini, antioksidanlar ve yüksek miktardaki mineraller kasların güçlenmesini, kan dolaşımının hızlanmasını, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini ve metabolizmanın daha sağlıklı bir şekilde çalışabilmesini sağlar.

SOĞUK HAVALARDAN KORUYUCU MACUN TARİFİ: Bugünlerde en çok rastlanan hastalıklardan bir tanesi olan boğaz enfeksiyonları vede öksürükten kurtulmak için kestane balı ve karabiberi macun haline getirip ılık su ile tüketebilirsiniz.

tahin pekmez

Peki! Ne kadar tüketilmeli? Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise günde 1 tatlı kaşığı bal tüketimi sizin için yeterli olacaktır. Fakat kestane balının birçok faydası olmasına karşı bazı kişiler için sakıncalı olabilir. Eğer ki, kan şekerinizi dengelemekte sorun yaşıyorsanız, şeker hastasıysanız, gestasyonel diyabetiniz varsa, PCOS tanısı konulduysa mutlaka beslenme ve diyetuzmanına danışmalısınız. Ayrıca 1 yaşından küçük çocuklara kesinlikle bal verilmemesi gerekmektedir.

Kaynak:Hürriyet Aile Özel