Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

potasyum içeren besinler

Günlük Beslemede Şart “Potasyum”

GÜNLÜK BESLENMENİN OLMAZSA OLMAZI “POTASYUM”

Günlük beslenmenin olmazsa olmazı: “Potasyum”

Beslenmede hayati önemi taşıyan minerallerden bir tanesi de potasyumdur. Peki, potasyum hangi besinlerde bulunmaktadır? Eksikliği hangi hastalıklara neden oluyor? Sodyum tüketimini azaltıp, potasyum tüketimini arttırmak felç riskini önemli ölçüde azaltacaktır. Vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olan potasyum besinlerin hücre içine taşınmasını sağlayacaktır.

İçeriğindeki potasyum oranı en fazla olan besinlerden bazılarını sizin için şöyle sıralayabiliriz:

BAKLAGİLLER: Potasyum bakımında oldukça zengin olan baklagiller aynı zamanda önemli bir lif kaynaklarıdır. Kuru fasulye vede mercimek potasyum içeriği en yüksek olan yiyecekler arasındadır.

BALIK: Güçlü bir potasyum kaynağı olan balık tüketiminizi arttırmak kalp vede damar sağlığınızı da olumlu yönde etkiler. Ton balığı vede somon balığı balık çeşitleri arasında en yüksek potasyum miktarına sahip olanlardır.

Balık

MUZ: Meyveler içerisinde potasyum oranı en yüksek olandır muz. Bol miktarda lif ve sağlıklı karbonhidrat içeren muz açlık hissinin bastırılmasına vede metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Muz

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ: Başlı başına bir potasyum kaynağı olan sütü içmekte zorlanıyorsanız peynir ya da yoğurt tüketerek de ihtiyaç duyduğunuz potasyumu alabilirsiniz.

Süt ürünleri

ÇİKOLATA: Formuna dikkat edenlerin vede diyet yapanların tüketmeyi pek tercih etmedikleri bir besin olsa da çikolata önemli bir potasyum kaynağıdır.

Çikolata

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Her derde deva diyebileceğimiz yeşil yapraklı sebzeler potasyum bakımından da oldukça zengindirler. Bu sebzeler içerisinde en yüksek potasyum oranına sahip olanı ise ıspanaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler

PEKMEZ: Potasyum değerinin oldukça yüksek olmasının yanı sıra kalsiyum vede demir yönünden de oldukça zengindir.

Pekmez

Peki! POTASYUM EKSİKLİĞİ NELERE SEBEP OLUR? Potasyum eksikliği aşırı yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı, yüksek tansiyon gibi sorunlara yol açmaktadır. Fakat her mineralde olduğu gibi potasyumun da fazla tüketilmesi başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere önemli sorunlara neden oluyor. Özellikle ileri yaştaki kişiler potasyum alımı konusunda çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kaynak:http://www.hurriyetaile.com/ebeveyn/saglik