Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

uçuk tedavisi

Uçuk Nasıl Geçer? Evde Nasıl Tedavi Edebiliriz?

İŞTE! DOĞAL YOLLARLA UÇUK TEDAVİSİ

Uçuk nasıl geçer? Doğal yollarla uçuk tedavisi

Çoğunlukla ağız içinde, dudaklarda vede ağız çevresinde hafif bir kaşıntı olarak ortaya çıkan uçuklar, zamanla kabarcıklara ve ağrılı yaralara dönüşür. Ağrı verir ve acıların yanı sıra kişilerde estetik kaygılara sebep olan uçuklar, konuşma ve yemek yeme gibi eylemleri de zorlaştırır.

Peki, birçok kişi için tekrarlayan bir sorun haline gelen uçukların ne olduğunu vede neden oluştuğunu biliyor musunuz?

Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Hicran Ercan uçuk hakkında bilinmeyenleri vede uçuğun doğal tedavi yöntemlerini anlattı. “Herpes Simpleks” olarak adlandırılan virüsler nedeniyle oluşan uçukların halk arasında korkulu rüyalar, stres veya soğuk algınlığı gibi sebeplerle ortaya çıktığına inanılır. Bu inanışlar yanlış bir kanı değildir.

Fakat yalnızca uçuk virüslerini harekete geçiren sebepler arasındadır. Ancak bilinmelidir ki ağız çevresinde çıkan uçukların temel nedeni, çocukluk döneminde istem dışı vücuda alınan uçuk virüsleridir. Yapılan araştırmaların sonuçları da uçukların, kişilerin genetik sistemlerinde yer alan kalıtsal bir durum olduğunu da gösterilmektedir.

Özellikle, BAĞIŞIKLIĞIN DÜŞMESİ UÇUK OLUŞUMUNU TETİKLEYEBİLİR

Vücuda giren uçuk (herpes) virüsü, öncelikle yerleştiği bölgede enfeksiyon oluşturuyor. Daha sonra o bölgedeki sinirlere yerleşiyor. Vücudun bağışıklığının düştüğü durumlarda çoğalan bu virüs, uçukların oluşmasına zemin hazırlıyor. Dahası, uykusuzluk, yorgunluk, aşırı stres, korku ve panik, soğuk algınlığı ve grip, aşırı güneş ışığı ve UV ışınları, hormonal değişimler ve dengesiz beslenme gibi durumlarda da vücuttaki uçuk virüsü yeniden aktif bir hal alabilir.

ÇÖZÜM İÇİN UÇUĞUN ÇEŞİDİ OLDUKÇA ÖNEM TAŞIYOR….

Uçuk virüsünden tamamen kurtulmanın günümüzde kesin bir yolu ne yazık ki yoktur. Ama uçuk oluşumlarını önlemeye, en azından azaltmaya yönelik yollar izlenebilir. Mesela; strese bağlı gelişen uçuğun yeniden nüksetmemesi için stres sebepli durumlardan uzak durulmalı ve stresi azaltacak gevşeme teknikleri uygulanmalıdır.

Uykusuzluk ya da yorgunluk sebepli uçuklarda ise, kaliteli bir uyku sağlanmalı ve iyice dinlenilmelidir. Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları sebepli uçuklarda ise dudak vede ağız çevresine yüksek koruma faktörlü güneş kremleri uygulanabilir.

Ayrıca şapka kullanarakta direkt güneş ışınlarından korunabilirsiniz. Uçuğu olan kişilerle özellikle yakın temastan kaçınılmalı, bu kişilerin makyaj malzemesi, tıraş bıçağı veya havlu gibi kişisel eşyaları kesinlikle kullanılmamalıdır. Eller gün içerisinde sık sık yıkanmalı, dezenfekte edilmeyen ellerle ağız vede yüze temas edilmemelidir. Mevcut uçuklara ise hiç dokunulmamalıdır.

UÇUK İÇİN EVDE YAPILABİLECEK EN DOĞAL YÖNTEMLER…

Tüm önlemlere rağmen yine de uçuk oluşumu ile karşılaşabiliyoruz. Uçuk tedavisi için de evde bazı tedavi yöntemleri denenebiliyor.

1. Uçuk kendini genellikle kaşınma, sızlama  ya da yanma gibi belirtilerle gösterir. Bu gibi belirtiler hissedilmeye başlandığında, uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltabilmek için antiviral uçuk kremleri kullanabilirsiniz.. Ayrıca uçuklu bölgeye uygulanacak alkol, bölgedeki enfeksiyonun önüne geçmenize de yardımcı olacaktır.

2. Uçuklar can sıkıcı ağrı vede sızılara yol açabilir. Bu ağrıları azaltmak için uçuklu bölgeye buz uygulamalısınız.

3. En önemlisi ise dudak çevresinde uçuk dışında birçok farklı dermatolojik hastalık olabileceği göz önüne alınarak bir uzman görüşüyle birlikte hareket edilmelidir.

Kaynak:Hürriyet aile