Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Anne Bana Kıyma!

Yanlış Tanı ile Anne Karnındayken Vazgeçilen Bebekler

İBRETLİK HİKAYE; Birazdan okuyacağınız yazıyı kim yazdı, ne zaman yazıldı ve ben ne zaman okuyup kaydettim hatırlamıyorum. Bildiğim tek şey aylar belkide yıllar sonra telefonumda tesadüfen rastlamış olmam. Okuduğumda çok etkilenmiş olmalıyım.. Sizlerle de paylaşmak istedim. Bence karnında taşıdığı bebeğin hayatı ile ilgili olan kararları anne adayı kimsenin ama hiç kimsenin etkisi altında kalmadan, kendi iradesi ile bebeği ile ilgili kararını vermelidir.. Çünkü, sonuçları hayatı size zindan edebilir.. Ne yazık ki kullandığımız “Teşke”‘ lerin geri dönüşü olmuyor..

anne karnında down sendromlu bebek ile ilgili görsel sonucu
Bir annenin kaleminden;

2015 yılında ilk kızıma 2 ‘li tarama testi yaptırdım normal çıktı. Sonra 3’lü tarama testi yapıldı. Bunda da bebeğime DOWN SENDROMLU dediler. Bizi Ankara’ya amniyosentez yaptırmaya yolladılar. Bu test sonucunda da bebeğim %99.9 sonucuyla Down sendromlu çıktı. Çevrem o kadar baskı yapıp psikolojimi bozdu ki birde bunun üzerine eşim ve ailesi de istemedi engelli doğacak bir bebeği.
Daha sonra Ankara Zekai Tahir Burak hastanesinde kurul kararıyla doğum sonlandırıldı ve normal doğum yaptırılarak 24 haftalık bebeğim alındı. Ancak yavrum öldükten sonra gerçek fark edildi. “O sağlıklıydı!” Kürtajı yapan doktor “Bebeğin görünümünde bir şey yok” dedi.
Daha sonra Patoloji sonucu geldi ve hiç bir şeyi yokmuş bebeğimin boşu boşuna gitti yavrum.. 3 yıldır her günüm pişmanlıkla insanlara nefretle geçiyor!
Ben o saçma sapan testlere ve başka insanların sözlerine aldanıp yavrumun ölümüne sebep oldum vicdanım beni rahat bırakmıyor lütfen kimse evladına engellide olsa kıymasın bunu acısını benden iyi kimse bilmez şimdiki gücüm olsa herkese inat doğururdum kızımı! Bu anne feryadının bir çok anneye ulaşmasını istedim.
Bir kaç kelamda ben eklemek istiyorum.

24 haftalık bebeği down sendromlu bile olsa kürtaj yapıp canına kıyan bir sistem İslami olabilir mi?

Bu nasıl bir tıp anlayışı?

Zaten gebelik hormonlarıyla duyguları alt üst olan bir anneye psikolojik baskı kuran doktorlar, çevre, eş dost akraba hiç Allah’tan korkmazlar mı?

Sağlıklı doğan bebeklerin ilerde engelli olmayacağına garantileri var mı ki “sakat” diye bir yavrunun canına kast etmeyi telkin ediyorlar!

Bu şekilde aldığım inanın onlarca mesaj var. “Bebeğime sakat dediler aldırmadım sapasağlam doğdu” diyenler var.
Bende diyorum ki neden bu testleri yaptırıyorsunuz ki?
2’li, 3’lü tarama testleri annenin psikolojisini bozmaktan başka bir şeye hizmet etmiyor. Bizler Müslümanız! Benim dinimde bir yavrunun canına sırf engelli diye kıymak yoktur!
Niye bu testlere güvenip hamileliğinizi zehir ediyorsunuz?

Zaten yavrunuz dan vazgeçmeyeceksiniz! O zaman neden bu uygulamalara tabii oluyorsunuz?
Ki sonucu sürekli hatalı çıktığı halde!