Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

mede ağrı

Meme ağrısı neden olur? Meme ağrısı nedenleri nelerdir?

Meme ağrısı, tıbbi adıyla mastalji olan vede kadınlar arasında yaygın şekilde rastlanan bir şikayettir. Bu ağrı, pek çok farklı sebepten  kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Kadınlarda menstrual siklusun (adet döngüsü) doğal bir parçası olabilen meme ağrısı, şiddeti vede görülme zamanlarına göre farklı hastalıkların da habercisi olabilir.

Henüz menopoz dönemine girmemiş olan genç kadınlarda görülme sıklığı daha yüksek olsa da her yaştan kadında ortaya çıkabilecek bir şikayet olabilir. Adet döngüsüne ilişkin ağrılar bu ağrıların büyük bir kısmını kaplasa da, birkaç gün içerisinde iyileşmeyen ya da adet kanaması ile birlikte son bulmayan ağrılarda altta yatan bir sağlık sorunu olma olasılığı yükselir. Bu sebeple menstrual döngü içerisinde görülen doğal ve alışılmış ağrıların dışında memelerde ağrının söz konusu olması halinde bireyler mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli muayeneleri yaptırmalıdır.

Meme ağrısı nedir?

Meme ağrısı (mastalji), kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen memelerde keskin vede yanma tipi ağrılar, gerginlik ve hassasiyet gibi şikayetlerdir. Bu ağrılar tek bir memede ya da her iki memede birden görülebileceği gibi sürekli olarak görülen veya ara sıra ortaya çıkan ağrılar şeklinde de söz konusu olabilir.

Yine aynı şekilde ağrıların şiddeti de hafif, orta ya da şiddetli olabilir. Memelerde ağrı sorunu, menstruasyon siklusunun doğal bir parçası olarak sıklıkla görülebilen vede herhangi bir zararı bulunmayan türde olabilir. Bu tip ağrılar genellikle ayın yalnızca birkaç gününde veya adet kanamasının başlangıcından önceki iki ya da üç günlük süreçte yaygın olarak görülür. Genellikle her iki memeyi birden etkiler ve şiddeti de kişiden kişiye değişebilir.

Bazı bireylerde adet döngüsüne bağlı doğal ağrılar bir haftaya varan süreçlerde etkili olabilse de memedeki ağrı sorununun bir ay boyunca devam etmesi, ağrının adet döngüsüne ilişkin bir ağrı olmadığını göstermektedir. Bu durumda ağrılara neden olan etken hormonal problemler, memede iyi ya da kötü tümörlerin varlığı, yumurtlama bozuklukları gibi pek çok faktör olabilir.

Olası ağrı nedenleri arasında kanser gibi çok ciddi durumların da yer alması nedeniyle adet döngüsüne bağlı olduğu düşünülmeyen meme ağrılarında mutlaka bir hekime başvurularak muayeneden geçmeniz gerekir.

Meme ağrısı belirtileri nelerdir?

Meme ağrılarının çok büyük bir kısmı adet döngüsü ile ilişkili olması nedeniyle siklik meme ağrısı olarak adlandırılan ağrılardır. Bu ağrıların belirtileri siklik olmayan meme ağrılarına göre daha farklı vede kendine özgüdür. Bu sebeple meme ağrısının belirtileri siklik ağrılar ve siklik olmayan ağrılar olmak üzere iki farklı başlık altında incelenebilir. Adet döngüsünün doğal bir parçası olan siklik meme ağrılarının belirtileriyse şunlardır:

 • Ağrının adet döngüsü ile açıkça ilişki içerisinde olması (her ay aynı zamanlarda ortaya çıkan, kanamadan birkaç gün ya da 1 hafta önce başlayan ağrılar vb.)
 • Donuk ağrılarla birlikte memede doluluk, gerginlik veya hassasiyet oluşumu
 • Memelerde büyüme veya şişkinlik
 • Ağrının her iki göğüste birden görülmesi veya memelerin koltuk altına yakın kısımlarında ağrının yoğunlaşması
 • Ağrıların adet kanamasının başlangıcından önceki iki haftalık süreç içerisinde başlaması, artması veya kanama ile birlikte ortadan kaybolması

Yukarıda belirtilen durumlar adet döngüsünde değişen hormon seviyelerine bağlı olarak ortaya çıkan siklik ağrıların spesifik belirtileridir. Bunun dışında kalan vede menstruasyon döngüsü haricinde farklı bir nedenden ortaya çıkan meme ağrıları ise siklik olmayan ağrılar grubuna girer.

Bu gruptaki ağrılar adet döngüsü ile açıkça ilişki içerisinde olmayan zamanlarda vede şekillerde ortaya çıkabileceği gibi sürekli olarak da görülebilir. Siklik ağrılardan farklı olarak yanma vede sıkışma şeklinde hissedilebilir. Genellikle meme içerisinde belirli bir bölgede yoğunlaşsa da bazı durumlarda daha geniş alanlara da yayılabilir. Bu türdeki ağrılar her yaştan kadını etkileyebilir fakat menopoz sonrası dönemdeki kadınlar arasında daha yaygın olduğu söylenebilir.

Meme ağrısı nedenleri nelerdir?

Meme ağrısı, kadınlarda pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ağrının nedeninin kesin olarak belirlenebilmesi genellikle zor olabilir. Bunun nedeni ağrı oluşumunda rol oynayabilecek çok sayıda faktörün bulunmasıdır.

Meme ucu ağrısı ya da meme ağrısı oluşumunda etkili olan birincil faktör üreme hormonlarıdır. Özellikle adet döngüsüne ilişkin ağrıların oluşumu östrojen vede progesteron gibi kadın üreme hormonlarının kandaki düzeyleri ile ilişkilidir. Siklik olmayan ağrıların oluşum nedenleri arasındaysa şunlar vardır:

 • Süt kanalları veya süt bezlerinde ortaya çıkan tıkanıklık, enfeksiyon gibi durumlar,
 • Emzirme ya da rahatsız giysilere bağlı olarak memede oluşan yara ve tahrişler,
 • Meme ameliyatları,
 • Kısırlık tedavisine yönelik kullanılan ilaçlar,
 • Oral doğum kontrol hapları veya bazı antidepresanların kullanımı,
 • Menopoz sonrası dönemde kullanılan östrojen veya progesteron hormon tedavileri,
 • Meme kanseri,
 • Memelerin büyük olması (genellikle sırt ve boyun ağrıları ile bir arada görülür),

Bunların haricinde bazı durumlarda göğüs bölgesinde yer alan kasların yoğun şekilde çalıştırılması, zorlayıcı göğüs egzersizleri ve yapılan ters hareketlere bağlı olarak oluşan kas ağrıları da meme ağrısı ile karıştırılıyor. Bu gibi spor aktiviteleri ya da alışılmışın dışında hareketler yapmış olan kişiler ağrının birkaç gün içerisinde azalıp azalmadığını takip ederek herhangi bir iyileşme olmaması halinde doktora başvurabilir.

Meme ağrısı teşhisi nasıl konulur?

Meme ağrısı şikayeti birkaç haftadan uzun süredir devam eden, göğsün belirli bir bölgesinde yoğunlaşmış olan, zamanla şiddetlenen ya da günlük yaşamı zorlaştıracak boyutlarda olan bireyler, bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayeneden geçmelidir. Bu muayene esnasında öncelikli olarak hekim tarafından hastanın detaylı tıbbi öyküsü öğrenilmelidir.

Ağrının ne kadar süredir devam ettiği, ne şekilde hissedildiği ve hangi durumlarda artıp azaldığı gibi konular öğrenildikten sonra hekim tarafından fiziksel muayene yapılabilir. Hastalar aynı zamanda sürekli olarak kullandıkları ilaçlar vede almakta olduğu tedaviler hakkında da hekimlerine bilgi vermelidir.

Meme ağrısı şikayeti bulunan birçok hastada genellikle ultrason ve mamografi incelemesi yapılmalıdır. Bu sayede meme dokusunda herhangi bir sorunun veya kitlenin bulunup bulunmadığı tespit edilebilir. Bir kitlenin tespit edilmesi halinde iğne biyopsisi yardımıyla bundan bir örnek alınarak patoloji laboratuvarlarına gönderilebilir. Bu sayede tümörün iyi veya kötü huylu olduğu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Tüm bu muayene ve tetkiklerin ardından memede ağrıya neden olan problemler hekim tarafından teşhis edilerek tedavi süreci başlatılır.

Meme ağrısı tedavisi yöntemleri nelerdir?

Adet döngüsüne bağlı olarak gelişen ağrılar başta olmak üzere birçok meme ağrısı olgusu herhangi bir tedavi gerektirmeksizin kendiliğinden iyileşir. Ama birkaç hafta içerisinde iyileşmeyen ve hekime başvuran hastalarda altta yatan sorun tespit edildikten sonra tedavi planı da buna göre şekillendirilir.

Memelerin büyüklüğüne bağlı olarak ortaya çıkan ağrılarda buna özel olarak üretilmiş kalıplı ve destekli sütyenlerin kullanımı ağrıların oluşumunu azaltır. Siklik ağrılarda ağrı süresince, siklik olmayan ağrılarda ise tedaviye ek olarak ağrıların önlenebilmesi açısından non-steroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAII) reçetelendirilebilir. Doğum kontrol hapı ya da hormon, antidepresan içerikli ilaçların kullanımına bağlı olarak ağrı geliştiyse hekimle görüşülerek alternatif ilaçlar ve doz ayarlaması konusunda danışılmasında fayda vardır.

Aynı durum menopoz sonrasında hormon tedavisi alan kadınlar için de geçerlidir. Meme ağrısı hastada başlıca şikayet nedeni olduğunda meme kanseri yüksek bir ihtimal olmasa da bazı durumlarda ağrı şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvuran hastalarda meme kanseri tespit edilebilmektedir. Bu durumda onkolojik tedavi başlatılarak kemoterapi, radyoterapi ya da cerrahi tedavi uygulamalarından gerekli olanları başlatılır. Ek olarak vücudun başka doku ve organlarına yayılmış olabilme ihtimaline karşılık daha detaylı tarama testleri de uygulanır.

Özellikle emziren annelerde görülebilen mastit (meme iltihabı) gibi sorunlarda ise hekim tarafından antibiyotik ilaçların kullanımı ve süt kanallarının açılmasına yardımcı fiziksel uygulamalar gibi öneriler verilebilir.

Eğer siz de meme ağrısı sorunu yaşıyor, meme ağrısı neden olur? sorusunun yanıtını arıyorsanız bir hekime başvurarak muayeneden geçmenizde fayda vardır. Meme kanseri başta olmak üzere ağrıya neden olabilecek pek çok hastalıkta erken teşhis hayat kurtarıcı rol oynadığından olası hastalıklarınızın bir an önce teşhis vede tedavi edilmesini sağlayabilir, bu sayede daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Kaynak:www.medicalpark.com.tr