Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

corona

korona virüsü belirtileri ve tedavisi

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Corona virüsü nedir? Belirtileri nasıl fark edilir? Çin’de ortaya çıkan Coronavirüs tedavisi var mı?

İşte bilinmeniz gerekenler

İlk olarak Çin’de görüldüğü bilinen ancak sonrasında adeta dünyaya yayılmaya başlayan Coronavirus belirtileri vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Aralık ayında Wuhan kentinde başlayan salgın tüm dünyanın gündeminde yerini almaya devam ediyor.

Bazı bilim adamları bu hastalığın hayvanlarda ortaya çıkıp yayıldığını savunsa da henüz bununla ilgili kesin ve doğru bir veri de bulunmuyor. Gelen bilgilere göreyse, bu salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 213 kişiye ulaşmış durumda. Peki, Corona virüsünün belirtileri nelerdir? Coronavirus belirtileri nasıl anlaşılmaktadır? İşte virüs hakkında merak edilenler…

corona virüsü ile ilgili görsel sonucu"

Corona virüs belirtileri nelerdir sorusu gün içerisinde binlerce kişi tarafından araştırılmakta. Neredeyse tüm dünyanın gündeminde yer alan ve şuan için 213 kişinin ölümüne sebep olduğu bilinen bu salgın ile ilgili her gün farklı iddialar ortaya atılmaya devam ediyor. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ancak sonrasında giderek yayılan bu salgın virüs, tüm dünyayı tehdit ediyor.

Uzmanlarsa, bu hastalığın hayvanlardan insanlara geçtiği savunuluyor. Son günlerde dünya üzerinde yaşanan olağan dışı durumlar insanları tedirgin etmeye devam ederken Corona virüsü belirtileri nelerdir sorusunun cevabına ulaşabileceğiniz bu haberi sizler için hazırladık. Corona virüsü belirtileri nelerdir? İşte tüm detaylar…

CORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

SARS-CoV’un, 21. yüzyılın ilk uluslararası sağlık acil durumu olarak 2003 yılında daha önceden bilinmeyen bir virüs halinde ortaya çıkan ve yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olduğunu hatırlatan Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Dr. Güler Delibalta, 1960’lı yıllarda hastalık etkeni olarak izole edilen, insan ve hayvanlarda hastalık etkeni olan bir virüs olduğunu bildirdi.
corona virüsü ile ilgili görsel sonucu"

Virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede kronik üst solunum yolu hastalığı olan insanları daha kolay hasta edebilir.

Corona virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ayrıca birkaç gün sürebilen bir ateşlenme olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf, yaşlılar ve küçük çocuklarda, virüsün pnömoni ya da bronşit gibi çok daha ciddi bir solunum yolu hastalığına dönüşme şansı vardır.

MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da tespit edilmiştir. Aynı zamanda solunum problemlerine neden olur, fakat bu semptomlar çok daha şiddetlidir. CDC’ye göre, MERS hastalığına yakalanan hastaların yaklaşık ¾’ü hayatını kaybetmiştir.

Corona virüsü Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, solunum problemlerine neden olur, fakat aynı zamanda ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0 ile 50’si arasında değişmektedir, yaşlılar en savunmasız hastalardır.

corona virüsü ile ilgili görsel sonucu"

VİRÜS AĞIR ENFEKSİYON OLARAK 10 YIL SONRA TEKRAR KENDİNİ GÖSTERDİ

Corona virüs ailesinden, daha önce insandan veya hayvanlarda varlığı göstermemiş MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) isimli virüs ağır enfeksiyon kaynağı olarak, 10 yıl sonra kendini ilk defa insanlarda Suudi Arabistan’da göstermişti. Corona virüsler başlıca dört türde sınıflandırılabilirler. Alfa-, Beta-, Gama- ve Delta olarak İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlı evcil yada yabani hayvanlarda bulunabilmektedirler.

İnsanlarda corona virüsün neden olduğu hastalık spektrumu basit soğuk algınlığından ciddi akut solunum sendrouna (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) kadar değişkenlik gösterebildiğini söyleyen Dr. Delibalta, insan ve hayvanlarda çeşitli derecelerde solunum yolu enfeksiyonu, barsak enfeksiyonu, karaciğer hastalıkları vede nörolojik bozukluklar gibi tutulumlarla seyreden klinik tablolara neden olabildiğinin altını çizdi.

Dr. Delibalta, “Erişkinlerde ve çocuklarda çoğunlukla ateş, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik gibi üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ile seyreden hastalık, çoğunlukla altta yatan bağışıklık sistemini zayıflatan hastalık yada ilaç kullanımı, diyabet, kalp- akciğer hastalığı, ileri yaş ve bunun gibi sebeplerle ek hastalığı olan kişilerde ağır seyirli olabilir nadiren akciğer enfeksiyonu, böbrek yetmezliği yapabiliyor” uyarısında bulundu.

corona virüsü ile ilgili görsel sonucu"

Kaynak:www.sabah.com.tr