Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Corona virüsünde son durum: Virüs hızla yayılmaya devam ediyor…

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corono virüs salgını dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Virüs salgınında ölü sayısı 213’e yükseldi, vaka sayısı ise 9 bini aşmış durumda. Corona virüsü son olarak İngiltere’ye sıçradığı öğrenildi. İtalya’da ise hükümet corona virüs nedeniyle OHAL ilan ettiğini açıkladı…

Çin’in Wuhan kentinde ilk kez aralık ayı ortalarında ortaya çıkan corona  virüs sebebiyle can kayıpları her geçen gün artıyor.

İŞTE! CORONA VİRÜSÜN YAYILDIĞI TÜM ÜLKELER

Çin’de, yeni tip corona virüs salgını nedeniyle can kaybı 213’e, virüs bulaşan kişi sayısı 9 bin 692’ye yükseldiği öğrenildi.

Hubei eyaletine bağlı 17 kentte yaşayan yaklaşık 50 milyon kişi karantina altında yaşamaya başladı.

Yeni tip corona virüs Çin dışında da yayılmaya halen devam ediyor.

İngiltere’de, yeni tip corona virüs (2019-nVoC) vakasına ilk kez rastlanıldı. İngiltere’de baş tıbbi memur Chris Whitty, İngiltere’de aynı aileden iki kişide corona virüsüne rastlandığını açıkladı.

Hastalara gerekli tedavinin uygulandığı ve corona virüsünün daha fazla yayılmasını önlemek için denenmiş ve test edilmiş enfeksiyon kontrol prosedürlerinin kullanıldığı kaydedilen açıklamada, ayrıca bu hastalarla temas eden kişilerin de belirlenmesine çalışıldığı vurgulandı.

İtalya’da hükümet, Dünya Sağlık Örgütü’nün dün uluslararası acil durum ilan etmesinin ardından, olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiklerini açıkladı. İtalya’nın Roma’nın başkentinde iki Çinli turistte corono virüs tespit edilmiş ve karantinaya alınmışlardı.

Diğer taraftan İtalya Başbakanı Comte, Çin ile uçuşların askıya aldıklarını bildirmişti.

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ,Makao ve Tibet özel idari bölgeleri ile Tayvan‘da görülürken, bölge ülkeleri olan Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de ülkelerinde virüsü taşıyan kişilerin olduğunu doğrulamıştı.

Yeni tip corona virüs, çoğunlukla Çin’den bu ülkelere giden kişiler yoluyla İngiltere, Filipinler, Hindistan, FinlandiyaFransa, Kanada, ABD, Avustralya, BAE, Almanya ve son olarakta İtalya’ya sıçradı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Çin’de coron avirüs salgınının görüldüğü bölgede bulunan vatandaşlarını tahliye etmek üzere hava kuvvetlerine ait bir uçağın Köln’den bu ülkeye hareket ettiğini bildirdi.

Maas, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamadaysa, sağlık ekibinin de yer aldığı askeri uçağın, salgının ortaya çıktığı Wuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki kentlerde bulunan 100 Alman vatandaşını ülkeye getirmek için havalandığını duyurdu.

Sağlık kontrollerinin ardından uçağa alınacak 100 kişi, Almanya’ya ulaştıktan hemen sonra Germersheim askeri üssünde hazırlanan bir bölümde karantina odasında gözlem altında tutulacak.

Kaynak: www.ntv.com.tr