Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

toki

TOKİ Kura Çekilişi Açıklandı Mı?

TOKİ 2020 kura çekilişi ne zaman? Artık geri sayım başladı! TOKİ kuralarının çekiliş tarihi belli oldu mu?

16 Aralık 2019 – 15 Ocak 2020 Tarihleri arasında alınan TOKİ 2020 başvuru işlemlerinden sonra, TOKİ başvurusunda bulunan adaylar, ‘TOKİ kuraları ne zaman çekilecek” sorusuna cevap aramaya başladı. Şubat ayı içinde yapılacağı düşünülen TOKİ kuraları ayın kaçında çekilecek? İşte TOKİ 2020 kura çekiliş tarihleri hakkında merak ettikleriniz…

TOKİ 2020 kura çekilişi ne zaman? Geri sayım başladı! TOKİ kuraları çekiliş tarihi belli oldu mu?

2020 TOKİ kura çekilişi için heyecanlı bekleyiş halen devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kapsamında başvurular 16 Aralık tarihinde alınmaya başlanmıştı. Başvuru işlemleri 15 Ocak tarihinde sona erdi ve başvuruların tamamlanmasının ardıdan 1 milyonun üzerinde başvurunun yapıldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından duyurulmuştu. TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? TOKİ kura çekilişinde tam tarih ne zaman?

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURANLARIN SAYISI AÇIKLANDI

toki kurası ile ilgili görsel sonucu

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019’da başlayan başvurular 15 Ocak’ta ise sona erdi.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldığı öğrenildi.

Projeye en çok başvuru da İstanbul’dan geldi. İstanbul’dan 375 bin 953, İzmir’den 75 bin 288, Gaziantep’ten 69 bin 686, Bursa’dan 56 bin 142 ve Ankara’dan 18 bin 38 vatandaş başvuruda bulundu.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT POJESİNDE KURALAR ŞUBAT AYINDA ÇEKİLECEĞİ ÖĞRENİLDİ!

toki kurası ile ilgili görsel sonucu

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir…

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10′ u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte çekilişe tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak vede gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte çekilişe tabi tutulacaktır.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN? (2020)

TOKİ kura çekilişi Şubat 2020’de gerçekleştirilecek. Fakat şuana kadar net bir tarih duyurulmadı. Toki sosyal medya hesaplarından alınan bilgiye göre en kısa zamanda çekiliş tarihi hakkında bilgi verileceği öğrenildi.

Taksit ödemeleri ne zaman başlayacak?

Sözleşme imzalama tarihini takip eden aydan itibaren taksit ödemeleri başlayacaktır.

Ödeme koşullarım nasıl olacak?

Aylık taksit miktarı, başvuru ilanlarında belirtilecektir.

Taksit artışları nasıl hesaplanıyor?

Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ile Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırılmaktadır. İlk dönemsel artışsa, satış duyurularında İdare tarafından ilan edilmektedir.

Aldığım konutta oturmamam halinde ne olur?

Alıcının kendisinin, eşinin yada çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir.

Satın alacağım konutu seçebilecek miyim?

Konut hakkı ile konut belirleme kurası birlikte yapılmaktadır. Fakat başvuruların konut sayısından fazla olmaması halinde kuraya gidilmemekte, konut seçim hakkı, başvuru sırasına göre kullandırılmaktadır.

Konut alma hakkım iptal edilebilir mi?

Sözleşme imzalamayan, banka komisyonu ve damga vergisi ödemeyen, ayrıca  konut tesliminde KDV yatırmayan hak sahiplerinin konut alma hakları iptal edilir. Yine gerçeğe uygun beyanda bulunmayanların da konut alma hakları iptal edilecektir.

Konutumu teslim alırken para ödeyecek miyim?

Gayrimenkul Satış Sözleşmesinde belirtilen satış bedeli KDV hariç bedeldir. Satış bedeli ve teslim tarihine kadar gerçekleşen dönem artışları toplamı üzerinden hesaplanan tutar esas alınarak anahtar teslimi öncesinde konut bedelinin yüzde 1’i oranında (150 metrekareye kadar olanlarda) KDV peşin olarak tahsil edilecektir. Dahası, vade sonuna kadar altı aylık artış dönemlerinin başında borç bakiyesinde uygulanan artış tutarı üzerinden KDV tahsil edilir.

Satın alacağım konutu seçebilecek miyim?

Konut hakkı ve konut belirleme kurası birlikte yapılmaktadır. Fakat başvuruların konut sayısından fazla olmaması halinde kuraya gidilmemekte, konut seçim hakkı, başvuru sırasına göre kullandırılmaktadır.

Şerefiye bedeli nedir?

Şerefiye; yol, park, bahçe veya benzeri kamu hizmetleri sonucunda, bir yerdeki gayrimenkulün değerinin artmasıdır. Yerel yönetimlere bu değer artışı üzerinden verilen vergiye de şerefiye bedeli denilmektedir. Toplu konut uygulamalarında şerefiye bedellerinin hesaplanmasında konutların konumu (yola yakınlığı, cephesi, yüksekliği vb.) dikkate alınmaktadır.

TOKİ’den konut satın alanlara tapuları ne zaman teslim edilmektedir?

TOKİ’den konut alanlara tapuları borçlarının bitiminden sonra teslim edilecektir.

TOKİ’den kimler konut alama şartları nelerdir?

TOKİ’den konut edinmenin ilk koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Toki’nin önceliği “mevcut piyasa koşullarında konut sahibi olma imkanı bulunmayan” yoksul, alt, dar ve orta gelir gruplarına yönelik konut üretmektir. TOKİ’nin ürettiği konutlar vatandaşlara maliyet fiyatına, kira öder gibi küçük taksitlerle ve uzun vadeli olarak satılmaktadır.

Bu nedenle de konutlara başvuru ve ödeme koşulları gelir düzeylerine göre farklılıklar içermektedir. TOKİ ayrıca, kaynak yaratmak amacıyla özel sektörle işbirliği ile yüksek gelir düzeyine yönelik prestij projeleri de sürdürmeye devam etmektedir. Bu projelerin amacıysa, kamu yararını gözeterek mümkün olan azami geliri elde etmektir”.

Bir hak sahibi birden çok konut alabilir mi?

Proje bazında kurulan komisyonca takdir edilen arsa ile bina değerinin TOKİ tarafından belirlenecek konut fiyatından yüksek çıkması durumunda, bu hak sahiplerine tespit edilen değere denk gelecek sayıda konut verilebilmesi için gerekli düzenleme İdarece yapılmaktadır.

Başvuruda bulunanların konut almaktan vazgeçmesi halinde başvuru bedelleri geri ödenebiliyor mu?

Tabi ki Evet. Başvuru bedeli kişiye geri ödenmektedir.

Toki kura sonuçları nasıl sorgulanacak?

https://www.toki.gov.tr/ adresi üzerinden sorgulanacak olan kura sonuçları için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor.

  • Satış-Duyurular butonuna tıklayın
  • Kura Sonuçları Sorgulama butonuna tıklayın
  • T.C kimlik numaranızı ilgili alana girerek sonuçlara ulaşın.

Kaynak:www.milliyet.com