Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

boşanma

Boşanmaların Faturasını Çocuklar Ödüyor

Boşanma, çocukların başına gelebilecek en sarsıcı olaylardan biri olmakla birlikte, onların gelişimlerini ciddi biçimde etkileyebilecek, bir dizi değişiklikleri de beraberinde getirecek bir süreç oluyor. Boşanmalar çocuk başarısını da direkt etkiliyor.

Boşanmaların faturasını çocuklar ödüyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, boşanmış anne ve babanın çocuklarının, matematik ve sosyal becerilerde sınıf arkadaşlarının gerisinde kaldığı tespit edildi. Boşanmaların yükünü ise en fazla çocuklar çekiyor. Çocuğun dünyasından boşanmaya bakıldığında çocuklar genellikle boşanmadan dolayı kendisini suçlu hissediyorlar. Hal böyle olunca çocuklar daha o yaşta yaşayabileceği en büyük travmaya maruz kalıyor.

Uzmanlar özellikle uyarıyor! Boşanma sürecinde çocuğun suçluluk hissi yaşamaması için her şey büyük insanla konuşuluyor gibi çocuğa anlatılmalı uyarısında bulunuyorlar. Çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimini en güzel şekilde ailesinin içinde tamamladığına dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocukların hem anne hem de babanın ilgisine, sevgisine, şefkatine muhtaç bir varlık olduğunu belitti.

Çocuğun ruhsal ve zihinsel açıdan sağlıklı olmasının başta gelen şartlarından birisinin kişiliğinin ideal bir aile tarafından yoğrulması olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Tarhan, yıkılan ailelere günümüzde birçok çocuğun gelişimini bu nedenle tamamlayamadığını kaydetti.

BOŞANMANIN YÜKÜNÜ ÇOCUK ÇEKİYOR

Boşanmanın, çocuğun hiç istemediği ama kaçınılmaz olarak sonuçlarına katlanmak zorunda kaldığı bir durum olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, boşanan eşlerin yeterince sorumlu davranmadıkları takdirde çocukta uyum ve davranış sorunlarına neden olabileceğini dile getirdi. Dr. Tarhan, boşanmanın yükünü en fazla çocukların çektiğini de sözlerine ekledi.

boşanma ve çocuk ile ilgili görsel sonucu

BOŞANMALARDA GENELLİKLE ÇOCUK KENDİNİ SUÇLU HİSSEDİYOR

Boşanmaya çocuğun penceresinden bakan Rektör Nevzat Tarhan, çocukların boşanmadan genellikle kendilerini suçlu hissettiğini belirtti. Çocukların, anne ve babasının kendisi yüzünden anlaşamadığını, onun yüzünden boşandıklarını zannettiğini vurgulayan Prof. Dr. Tarhan, anne ve babanın aralarındaki sorunları çocuğa yansıtmaktan özenle kaçınmaları gerektiğini de dile getirdi. Tarhan boşanmanın çocuğun travma yaşamasına neden olabileceğini söyledi.

ANNE BABASI BOŞANAN ÇOCUK TRAVMA YAŞABİLİYOR

“Anne babası boşanan bir çocuk zaten o yaşta yaşayabileceği en büyük travmalardan birini yaşamış oluyor. Boşanma öncesinde devamlı didişen anne baba, çocuğu depresyona iten bir sebep oluyor. Aileler boşanma öncesinde ve sonrasında aralarındaki sorunları çocuklarına asla yansıtmaması gerekiyor.”

boşanma ve çocuk ile ilgili görsel sonucu

ÇİFTLER AYRILSA BİLE ANNELİKTEN VE BABALIKTAN İSTİFA ETMEMELİ

Yıkılan ailelerde çocukluk depresyonlarına çok sık rastlandığına özellikle dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocukların küçük yaşta olsalar bile sorunları hissettiklerini söyledi. “Çocuk çok küçük bile olsa çevresinde olan biteni takip etmekte, sorunları da hissetmektedir. Sorunları hisseden çocuk sıkıntısını söz diliyle anlatamadığı için bunu farklı şekillerde dışarıya yansıtıyor.

Bu durum tırnak yeme, altını ıslatma şeklinde ortaya çıkabiliyor. Çocukta psikosomatik hastalıklar gözlenebilir; sık sık hasta olur, kusar, bağırsakları bozulur. Evden, okuldan kaçma, kendisine ait olmayan şeyleri alma, uyuşturucuya yönelme gibi durumlar yaşanabiliyor. Yıkılan ailelerde çocukluk depresyonlarına da çok sık rastlayabiliyoruz.

Aileler ne yapıp edip çocuğun kendisini boşanmanın sorumlusu olarak görmesini engellemeli ve çocuğun psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaya da özen göstermelidir. Anne baba ayrılsa da annelikten ve babalıktan istifa asla etmemelidir.”

boşanma ve çocuk ile ilgili görsel sonucu

BOŞANMA ÇOCUĞA ANLATILMALI AMA NASIL YAPILMALI?

Boşanmanın çocuktan saklanılacak bir durum olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Tarhan, durumun çocuğa anlatılması gerektiğini kaydetti. Tarhan; “Ebeveyn çocuk ilişkisinde temel bir ilkemiz vardır: Çocuğu büyük insan yerine koyup ona olan biteni anlayabileceği bir dille anlatmak, ama karşılığında büyük bir insan gibi tepki vermeyebileceğini kabul edip sabırlı ve anlayışlı olmak.

Bu ilke çocuk için aşılması zor bir engel olan anne baba ayrılığında da uygulanmalıdır. Anne babalar ne yapıp edip çocuğu kendi aralarındaki sorunlardan uzak tutmalıdır ve kaldıramayacağı sorunları çocuğa yansıtmamalıdır. Boşanma çocuktan saklanılmaması gereken bir durumdur. Sorunları çocuğa yansıtmamak için olan biteni ondan saklamak asla çözüm değildir. Çocuk ailesinde yaşananları takip edecek, anne baba onu bu konudan haberdar etmezse olayları zihninin elverdiği ölçüde yorumlayacaktır.

Çocuğun yaşananları doğru algılaması için olayı ona bizim anlatmamız çok faydalı olacaktır. Aksi halde çocuk zihin kapasitesinin üstünde olan bu durumu yanlış anlar ve büyük bir ihtimalle suçu kendisinde arayacaktır.   Prof. Dr. Tarhan bu süreçte seçilecek dilin de önemine vurgu yaptı. “Anne-baba boşanma durumunu anlatırken çok açık ve net bir dil kullanmalıdır.

Ebeveynler çocuğa yaklaşırken şöyle bir tutum sergileyebilirler: ‘Biz senin üzüleceğini, bir müddet mutsuz olacağını biliyoruz. Bir süre bu duruma katlanman gerekiyor fakat senin bu durumla ilgili hiçbir suçun ve sorumluluğun yok. Bu tamamen bizden kaynaklanan bir olay.’ Anne baba çocuğa bu mesajı verebilirse çocuk bu durumdan en az zararla çıkmış olacaktır.”

e-psikiyatri