Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

çocukta duygusal zeka

Çocuğunuzun Duygusal Zekasını Geliştirin

Çocuklarda duygusal zekayı geliştirmek sizin elinizde…

Çocuklarda duygusal zekayı geliştirmek elinizde. İşte çocuklarda duygusal zekayı geliştirmenin 7 yolu.

Çocuklarda duygusal zekayı geliştirmek elinizde

ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKAYI GELİŞTİRMENİN 7 ETKİLİ YOLU

Çocuk gelişim uzmanları bebeklerin öfke, mutluluk, üzüntü, korku gibi temel duygular ile doğduğunu ve kıskançlık, utanma, sevgi, suçluluk gibi duyguları ise 2 yaşından itibaren öğrenmeye başladığını söylüyorlar. Duyguları okuyabilme ve tanıyabilme yeteneği ise çocuklar büyüdükçe gelişmekte. İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times, çocukların duygusal zekalarının gelişimde büyük önemi olan anne ve babalara şu 7 pratik yöntemi sundu:

1- DUYGULARINI ANLAMAYA ÇALIŞIN

Çocuğunuz konuşurken anlattığı konu hakkında nasıl hissettiğini anlamak için onu can kulağı ile dinleyin ve paylaştığı konuya mutlaka ayna tutun. Eğer problemin ne olduğunu anladığınızı hissediyorsanız, hissettiğinizi söyleyin ve sizinle hem fikir olup olmadığını gözlemleyin. Ne söylediğini anladığınızı ifade edebilmek için kendi hayatınızdan örnekler verin; bu çocuğunuza herkesin aynı tür hisleri olabileceği mesajını verecektir.

2- DUYGULARINI SÖZLE İFADE ETMEYİ ÖĞRETİN

Çocuğunuzu duygusunu ifade edebilecek kelimeleri kullanması için yüreklendirin ve onun kelime hazinesini geliştirmesi için yardımcı olun. Bazı konularda duygu çatışması yaşamasının çok normal olduğunu da anlatın.

çocukta duygusal zeka ile ilgili görsel sonucu

3- DUYGULARINI ONAYLAYIN

Çocuğunuz bir şeye üzüldüğü, sinirlendiği ya da öfkelendiği zaman “Bu konuda böyle hissetmen için hiçbir sebep yok” demek yerine, tepkisinin çok normal olduğunu ifade etmek için duygusunu anladığınızı söylemeniz yapılacak en doğru şeydir. Gösterdiği duygusal tepkinin aşırı ve gereksiz olduğunu söylemek yanlış yaptığını ve bir dahaki sefere bunu gizlemesi gerektiğini düşünmesine sebep olacaktır.

4- ÖFKE NÖBETİNİ ÖĞRENME ARACINA DÖNÜŞTÜRÜN

Eğer çocuğunuz bir dişçi randevusu olduğunu duyduğunda keyfi kaçarsa, ona bu ziyaretin kontrolünün kendisinde olduğunu hissetmesi için yardımcı olmalısınız. Neden korktuğunu, orada ne ile karşılaşacağını düşündüğünü, neden gitmesi gerektiğini bilip bilmediğini anlatmasını istemelisiniz. Çocuklarla duyguları hakkında konuşmak, büyüklerdeki kadar etkili olacaktır.

çocukta duygusal zeka ile ilgili görsel sonucu

5- ÇATIŞMALARI PROBLEM ÇÖZÜMÜNÜ ÖĞRETMEK İÇİN KULLANIN

Eğer çocuğunuz sizinle veya bir arkadaşı ile herhangi bir konuda ters düşüyorsa, ona bu konuda gelebileceği noktanın limitini açık açık söyleyin. Bu konuda herhangi bir fikri yoksa ona seçenekler sunmalısınız. Çocuğunuz, diğer kişiye zarar vermemesi kaydıyla kızmanın ve kızgın olmanın normal olduğunu bilmelidir.

6- ROL MODEL OLUN

Kızgın olduğunuzda kaba sözler söylememeye özellikle dikkat edin. “Beni delirtiyorsun” gibi cevaplar yerine, “Bunu yaptığın zaman ben üzülüyorum” diyerek duygularınızı ifade eden bir diyaloga girmelisiniz. Bu şeklide çocuğunuz sizin ona kızmadığınızı davranışının bu sonucu yarattığını anlayacak. Aşırı eleştirel olmamaya dikkat edin çünkü bu çocuğunuzun kendine güvenini yok edecektir.

çocukta duygusal zeka ile ilgili görsel sonucu

7- KENDİ DUYGULARINIZLA BAĞLANTIDA KALIN

Bazı anne ve babalar, çocuklarını istemeden üzeceklerini düşünerek kendi negatif duygularını görmezden gelirler. Fakat kendi gerçek duygularınızı dile getirmemek sadece çocuğunuzun kafasının karışmasına sebep olur. Çocuğunuzun, sinirlendiğinizde fiili olarak aşırı tepki vermek yerine üzüldüğünüzü ve çocuğunuza sinirlendiğinizi sözlü olarak ifade ettiğinizi görmesi çocuğunuza bu zor duyguların normal ve idare edilebilir duygular olduğu mesajını verecektir.

MİLLİYET