Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan fakat bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır

Bu hastalık özellikle sigara dumanı ve diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen havayollarının mikrobik olmayan iltihabı sonucu oluşmaktadır. Bu iltihap, akciğerdeki küçük hava odacıklarının harabiyeti (amfizem) sonucu hava yollarının daralmasıyla 40 yaş ve üzerinde ortaya çıkıyor.

Hava yollarında daralma ve akciğerin en küçük birimi olan hava kesecikleri (alveol)’ ndeki harabiyet giderek artar. Normalde balon gibi esnek olan genişleyip ve daralabilen havayolları bu özelliğini yitirir. Genişlemiş hava keseciklerine giren havanın çıkması zorlaşır, daha da şişmeye başlıyor. Hava keseciklerinde oluşan bu değişiklikler anormaldir ve kalıcı olur. Bu bulgular “Amfizem’’ olarak da adlandırılır.

KOAH’ta ayrıca küçük havayolları mikrobik olmayan iltihap nedeniyle şişer, balgam üreten bezlerin aşırı çalışması sonucu balgam miktarında artış olmakta. Daralan havayollarından havanın geçişi güçleşiyor. Bu bulgular ise “Kronik bronşit’’ olarak tanımlanıyor.

KOAH tanımı içinde “Kronik Bronşit” ve “Amfizem” birlikte yer almaktadır.
Sonuç olarak da nefes darlığı ve/veya kronik öksürük ve balgam çıkarma gibi şikayetlere neden olur. Hastalığın ilk aşamalarında ortaya çıkan öksürük yakınması aslında hastalığın ilk belirtisi olmasına rağmen genellikle bu şikayet “sigara içimine” bağlanır ve de hasta daha geç doktora başvurur. Hastalık bu ilk aşamada saptanabilirse, hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.

TORAKS