Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

bebek gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Uzun bir gebelik sürecinin ardından dünyaya gelen bebeğin gelişimi, doğduğu ilk günden itibaren hızla devam ettiğini bilmemiz gerekir. Gebelik boyunca haftalık dönemlerde incelenen bebek gelişimi, doğumla birlikte aylık periyotlarda incelenmesi gerekir.

Özellikle ilk kez anne ve baba olan kişiler, bebeğin beklendiği kadar pürüzsüz ve ipeksi bir cilde sahip olmadığını gördüklerinde endişeye kapılsalar da bu son derece normal bir durum olduğunu bilmek gerekir. Çoğu bebek, dünyaya geldiğinde, yüzünde küçük sivilce benzeri kabarcıklar, kırmızılıklar, burnunda basıklık gibi fiziksel özelliklere sahip olabilirler.

Kız veya erkek fark etmeksizin cinsel bölgede şişlik de doğumun ardından görülebilir. Zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan uzun bir gelişme dönemi olan bebeğin, bu ilk ayında pek çok gelişim meydana gelmektedir. Yavaş yavaş yakın mesafedeki nesneleri görmeye başlayan bebeğin, duyma yetisi oldukça hassastır. Koku, tat ve dokunma yetileri de gelişimini sürdürür. 1 aylık bebek gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

1 Aylık Bebek Gelişimi

Aylar süren heyecanlı bekleyişin ardından anne ve babalar ilk kez bebeklerini kucaklarına aldıklarında onun ne kadar hafif, narin ve bakıma muhtaç olduğunu fark ederler. Görme yetisi henüz temel seviyede olan bebeğin gözleri, ışığı ve hareketli objeleri görebilse de görüş mesafesi oldukça sınırlıdır. 15 ile 30 cm. olan görüş mesafesi nedeniyle çoğunlukla boş gözlerle bakar.

Bu dönemde kontrast oluşturan renkleri algılaması daha kolay olacaktır. Uzak mesafeleri henüz göremese de işitme duyusu gelişmiştir. Bebek, henüz anne karnındayken onunla sıklıkla konuşan ebeveynlerinin sesini algılayabilmektedir. Fakat henüz sesin ne taraftan geldiğini anlayamaz ve alışık olduğu insan seslerini, diğer seslere tercih eder. Anne karnındayken edindiği emme refleksini acıktığında sıklıkla kullanacaktır.

Meme aradığı dönemlerde annenin elini bebeğin yanağına koyması ile başını o tarafa doğru hızla çevirdiği gözlenebilmektedir. Dokunma duyusu da gelişmiştir. Bu yüzden dokunulmak ve okşanmak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Henüz yürümek için uzun bir süre olsa da bebek, şimdiden adımlama reflekslerine de sahiptir. Bebek, koltuk altından tutularak kaldırıldığında ayaklarını salladığı görülebilmektedir. Bebek, anne karnında edindiği yakalama ve kavrama refleksini de aktif olarak bu ayda kullanır. Bebeğin eline parmak yaklaştırıldığında, onu çok sıkı bir şekilde tuttuğu gözlemlenmektedir.

 1 aylık bebek gelişimi süresince, bebek kesintili bir şekilde yaklaşık 17 ile 20 saat kadar uyur. Günler geçtikçe uyanık kaldığı süre git gide artacaktır. Bebek, ilk zamanlarda istemsiz refleks hareketleriyle kendini uyandırabilir. Bunu önlemek için de bebeğinizi çok fazla sıkmadan sarabilir, rahat uyuması ve kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Sıcaklık değişimlerini hisseden ve bundan hoşlanmayan bebeğin, koku alma duyusu da gelişmiş olacaktır. Anne kokusu ona her zaman güven verir. Henüz başını kontrol edemeyen bebeğin başının desteklenmesi çok önemlidir. Sık sık hıçkıran bebek, zaman zaman da hapşurabilir.

1 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

1 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebek gelişim tablosu, bebeklerin gelişiminin değerlendirildiği ve genel sağlık durumunun kontrol edildiği bir araçtır gelişim tablosu. Bu tablo sayesinde hekim, bebeğin aynı ay ve cinsiyetteki diğer bebeklere göre baş çevresini, ağırlığını, boyunu ve de boyuna göre ağrılık durumunu kontrol eder.

1 aylık bebek gelişimi tablosu, kız ve erkek cinsiyetleri açısından ayrı olarak hazırlanmaktadır. Bu tabloya göre 1 aylık kız bebeğin boyu, en düşük 50 cm. en yüksek 59 cm olmalı ve kilosu 2950 gr. ile 5400 gr. arasında olması beklenir. 1 aylık erkek bebeklerin ise boyu 51 ile 60 cm. aralığında, kilosu ise 3000 gr. ila 5750 gr. arasında olması gerekir. Bazı gelişim tablolarında bebeğin yapabileceği, yapması beklenen ve yapamayacakları gibi kriterler de bulunmaktadır. Buna göre 1 aylık bebeğin gelişim değerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yababilecekleri: Yüzükoyun yatırıldığında başını kaldırır, kişinin yüzüne bakar, seslere tepki verir, siyah ve de beyaz renkleri görür.
  • Yapması Beklenenler: Bebeğin, objeleri gözle takip etmesi ve de eğlendiğini belli etmesi, 1 aylık bebeklerin yaklaşık olarak yarısının yapabildiği eylemlerdir.
  • Yapamayacakları: Bu kısımda yer alan eylemleri, bebeklerin çok az bir kısmı yapabilirler. Bu eylemler, gülümseme, kahkaha atma ve yüzükoyun yatar pozisyondayken başın 45 derece açıyla kaldırılarak kısa bir süre tutulabilmesidir.

1 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

Bir Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Bebek dünyaya geldiğinde, beyindeki hücresel gelişimini neredeyse tamamlamış olsa da henüz sinaps olarak tanımlanan bağlantıları kurmaya başlamamış olurlar. İlk bir aylık dönemde sinapsları kurmaya ve de ileride daha da güçlenecek olan becerilerin gelişimine başlar. Henüz konuşmasa da iletişim becerisi bu dönemde hızla gelişmektedir. 1. ayda iletişim, çoğunlukla ağlayarak gerçekleşecektir.

Bu yöntemle bebek acıktığını, üşüdüğünü, sıcak olduğunu, altını ıslattığını, gazı olduğunu, sıkıldığını ya da canı yandığını kolaylıkla ebeveynine belli edebilir. Bebekle sıklıkla konuşmanın, onun dil becerilerini geliştirme konusunda etkili bir yöntem olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden ebeveynlerin bebekle sıkça konuşması, ona kitaplar okuması, şarkı söylemesi önerilmektedir. 1. ayın dolmasına yakın süreçte bebek, yakın mesafedeki anne veya babasının yüzüne dikkatlice bakıp onu uzun süre boyunca inceleyebilir.

1 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

Bir Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi ve Becerileri 

İlk 1 aylık dönem sosyal becerilerin oluşması için henüz çok erken olsa da bu dönemde de sosyalleşmenin ilk ve temel adımları atılır. Anne ile babası ile bağ kurmaya başlayan bebek, zamanla onunla ilgilenildiğinin farkına varır. Bu yüzden, ilk aydan başlayarak onunla sıklıkla iletişim ve tensel temas kurmak çok önemlidir.

Okşanmak, yumuşak ve tanıdık sesler duymak, onu mutlu edecektir. Genellikle ebeveynin bebeğin yanına gelmesi, onu sakinleştirir. Henüz sosyalleşmek veya duygu ifade etmek için gülümsemeyen bebeğin, gülümsemesine aynı şekilde karşılık vermek, sosyal becerilerinin gelişmesi için faydalıdır.

1 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

Bir Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Hızla gelişimini sürdüren bebek, ilk ayını doldurduğunda başını sağa ve de sola çevirebilir, yüzükoyun yatırıldığında başını kısa bir süre için kaldırabilir. Sırtüstü pozisyonda yatarken kol ve de bacaklarını hareket ettiren bir aylık bebek, avuçlarına dokunulduğunda parmağı sıkı bir şekilde tutar. 15 ile 30 cm. mesafedeki objeleri görebilir, uzakta yer alan yüksek kontrastlı renklere sahip hareketli nesneleri algılayabilir. Sosyal olmasa da gülümser, ebeveyninin kokusunu ve sesini tanır. Yakınındaki yüze odaklanarak onu uzun süre ile incelemek isteyecektir.

1 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

1 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerin ilk sağlık kontrolleri doğumdan hemen sonra yapılmalıdır. Hekim aksini belirtmedikçe ilk sağlık kontrolü, 1. ay dolmadan gerçekleştirilmelidir. Sağlık kontrolünde bebeğin, boyu, kilosu, baş çevresi gibi parametrelerin ölçümü yapılacaktır. Göbek bağının ve deliğinin kontrolünün yapıldığı ziyaret sırasında eğer henüz yapılmadıysa hepatit aşısı da yapılır.

Sağlık kontrolü sırasında hekim, bebeğin gelişim sürecini değerlendirmek için ebeveynlere bebeğin ne kadar süre uyuduğu, meme emdiği, işitsel ve görsel uyaranlara karşı tepki verip vermediği gibi pek çok soru soracaktır. Bu süre boyunca özellikle ilk çocuğunu büyüten aileler, hemen herkesten farklı bir tavsiye duyar. Bunların bir kısmı doğru olsa da bir kısmı yanlış bilgi içerebilmektedir.

Ebeveynlerin aklına takılan herhangi bir durum varlığında bu soruları hekime sorması gerekmektedir. Hekim, gerekli olduğunda bebeğin nasıl sakinleştirilmesi, ne kadar beslenmesi, alt temizliğinin ne sıklıkla yapılması gerektiği gibi konularda da ayrıntılı olarak aileyi bilgilendirecektir.

Eğer sizin de 1 aylık bebeğinizle ilgili hekime danışmak istediğiniz sorularınız varsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki en sağlıklı ve doğru bilgiyi hekiminizden temin edebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

MEDİCALPARK