Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

bebek gelişimi

2 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

2 aylık bebek gelişimi, bebeğin dünyaya adapte olmaya devam ettiği dönemdir. Bu dönemde bebeğin uyku düzeni yavaş yavaş oluşmaya başlar. Daha fazla hareket eden bebek, çevresine ve de ebeveynlerine daha fazla tepki verir. 2 aylık bebek, günde 8 ile 12 kez beslenir. Her hafta yaklaşık olarak 150 ile 200 gr. kilo alır ve yaklaşık 4,5 ile 5 kg. ağırlığa ulaşır. Boyu da bir ay içinde yaklaşık 1 veya 1,5 cm. uzar.

İlk ayında yalnızca kontrast renkleri ve de hareketli objeleri görebilen bebeğin gözleri, 2. aya gelindiğinde farklı objeleri algılayabilecek kadar gelişir. Pastel renkleri kolaylıkla algılayabilen bebek, canlı ve parlak renkli objelere karşı daha fazla tepki verecektir. Ebeveynlerinin görüntüsüne ve sesine coşkuyla tepki verir. Sesleri daha iyi algılayan ve ayıt edebilen bebek, uzun süre ile sessiz ortamda kaldığındaysa, kendini huzursuz hissedebilir. Dili de genellikle dışarıdadır. Bunun sebebiyse, çıkan sesleri taklit etme istediğidir.

Bu dönemde bebekle bol bol konuşmak, onun dil becerileri ve de zihinsel gelişimi için önemlidir. Yumuşak tondaki seslerden hoşlanırlar. Ani ve yüksek sesler, bebeğin kendisini tedirgin hissetmesine yol açabilmektedir. Koku ve tat alma duyusu da gelişim gösterecektir. Farklı doğal kokuları kokladığında farklı tepkiler verecektir. Anne sütü ile biberonla verilen mama arasındaki farkı ayırt edebilir.

Bu döneme kadar ellerini bir yumruk halinde tutan bebeğin, ellerini kullanma becerisi de tüm hızıyla gelişecektir. Ellerini uzattığında parmaklarını açar ve nesnelere dokunur. Özellikle ebeveynlerine dokunmak ve onları tanımaktan oldukça keyif alır. Bıngıldak olarak bilinen kafatası açıklığı, bu ay içinde mevcut durumunu korusa da 3. aya gelindiğinde yavaşça kapanmaya başlayacaktır.

2 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebekle geçirilen ilk 4 haftanın ardından hem ebeveynler bebeğe hem de bebek ebeveynlerine ve yeni geldiği dünyaya alışırlar. Gece ile gündüz arasındaki farkı anlamaya başlayan bebeğin, bu aydan itibaren 6 ile 10 saat uyuması normal kabul edilir. Bebek, gündüzleri uyurken ortamı karartmamak ve çok sessiz olmamak, onun gece ile gündüz arasındaki farkı anlamasını ve geceleri daha derin uyumasını sağlayacaktır. Özellikle gündüz uyurken karanlık ortamda bulunmayan bebeklerin uyku düzeni oluşturmaları daha hızlı oluyor. Doğumun ardından geçen 2. ayda bebek, sosyal bir beceri olan gülümsemeye karşılık verebilir.

Bu tepki bilinçlidir ve de çoğunlukla karşısındaki gülümsediğinde o da gülümser. Onun gülümsemesine aynı şekilde karşılık vermek, onun oluşturduğu etkinin karşılık bulduğunu anlamasını kolaylaştıracaktır. Bu, bebeğin benlik oluşturması için oldukça da önemlidir. Yüzükoyun yatırıldığında kafasıyla birlikte gövdesini de yaklaşık 45 derece açı ile kaldırabilen bebek, 2. ayın ortalarına gelindiğinde kafasını 90 derece kaldırabilir.

Sürekli el ve de ayaklarıyla oynayan bebeğin, dokunma duyusu da gelişimini sürdürür. Ellerine ve parmaklarına uzun süre bakabilir. Pastel ve canlı renkli objelere daha fazla dokunmak isteyecektir. Eliyle kavradığı nesneleri çoğunlukla sallar ve ardından ağzına götürebilir. El ve vücut hareketleri, geçen aya nazaran daha koordineli olsa da henüz tüm vücudunu kullanamayacağı unutulmamalıdır.

Bebek, ses duymaktan son derece keyif aldığı için kendi de sürekli olarak ses çıkartmaya çalışacaktır. Sesine karşılık verildiğinde kendisiyle ilgilenildiğini anlar. Özellikle ebeveynlerinin sesi, onun kendisini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlayacaktır. Zaman zaman mutluluktan çığlık atabilir. Huzursuz veya mutsuz olduğunu ağlayarak belli eden 2 aylık bebek, kucağa alındığında sakinleşerek susabilir.

2 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

2 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebeğin genel sağlık durumunun kontrol edilmesini sağlayan araçlardan biri olan bebek gelişim tablosu, gebelik döneminde bebeğin gelişiminin takip edildiği tabloya da benzer niteliktedir. Bu tablo sayesinde bebeğin ağırlığı, boyu, baş çevresi, boyuna göre kilosu gibi parametreler, aynı yaş ve cinsiyetteki diğer bebeklere göre kıyaslanır.

Bebek gelişim tablosuna göre 2 aylık kız bebeğin boyunun, ortalama 57 cm., ağırlığının 4750 gr. ve de baş çevresinin 38,3 cm olması beklenir. 2 aylık erkek bebeklerin boyu ortalama 58,5 cm. ağırlığı 5200 gr. ve de baş çevresi 39,1 cm olarak hesaplanır. Tüm bu değerlerin ortalama değerler olduğu da  unutulmamalıdır. Bebeğin gelişimi, 2 aylık rutin doktor ziyareti sırasında hekim tarafından ayrıntılı olarak da incelenir.

Bu dönemde bebekler emerek veya kucağa alındığında sakinleşir. Önceki aya kıyasla çok daha iyi bir dinleyicidirler. Genellikle kendisi ile ilgilenildiğinin bilincindedir. İşittiği sesleri anlamlandırmaya çalışır. Ebeveynlerinin sesini, diğer seslerden kolayca ayırt eder ve de bu sesler, onun heyecanlanmasına ve hatta çığlık atmasına neden olabilir. Ona ismiyle seslenmek ve onunla uzun uzun konuşmak, hoşuna gidecektir.

Sakin ve yüksek sesli olmayan müzikler dinlemek de zaman zaman hoşuna gidebilir. Önceki aya kıyasla daha fazla esneyen bebeğin, uyku süresi de uzayacaktır. Gündüzleri uyanık, geceleri ise uyuyarak geçirdiği süre artacaktır. Gözleri çok daha canlıdır ve etrafında olup biteni sürekli olarak izler.

2 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

İki Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğin motor gelişimi bu dönemde hız kazanacaktır. Hareketlerinin çoğu daha bilinçlidir. Vücudu desteklendiğinde başını kontrol edebilir. Sıklıkla kendi el ve ayaklarıyla ilgilenecektir. Parmakları sürekli hareket hâlinde olacak ve onları emmekten keyif alır. Ağlamak artık onun için daha bilinçli yapılan bir eylemdir. Acıktığında veya farklı bir şeyden dolayı rahatsız hissettiğinde ağlayarak çevresindekilere bu durumu iletebildiğinin farkındadır.

Farklı durumlardaysa, farklı şekilde ve şiddette ağlayabilir. Nesnelere uzanabilir, onları parmaklarıyla tutabilir. Heyecanlandığında çığlık atabilir, kol ve de bacaklarını sallayabilir. Olayların sıralı bir şekilde geliştiğini algılayabilir. Seslere tepki verir ve sesin geldiği tarafa doğru başını ve hatta vücudunu çevirebilecektir. Bu dönemde bebeklerin zihinsel gelişimini desteklemek adına onunla sıklıkla iletişim kurmak, onun verdiği tepkilere benzer şekilde tepki vermek çok önemlidir.

Şarkı söylemek, direkt onunla konuşmak ve iletişim kurmak onun zihinsel gelişimini pozitif yönde destekleyecektir. Başının üzerine, onun erişebileceği mesafeye oyuncak ve de dönenceler asılabilir. Bu tip oyuncaklarla vakit geçirmesi, onlara dokunması, dokunduğu nesnelerin dokusunu algılayabilmesi için onları ağzına götürmesi zihinsel gelişimi için oldukça faydalıdır.

2 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Her bebeğin gelişimi bir diğerinden normal olarak farklıdır. Bir bebeğin yapamadığını diğeri yapabilir. 2 aylık bebekler, genel olarak kendileriyle ilgilenildiğinin ve de onunla iletişim kurulduğunun bilincindedir. Gündüzleri daha az, geceleri daha çok uyuyan bebek, ses çıkartmaktan ve sesine tepki almaktan çok hoşlanacaktır. Bu dönemde bebeğin yapabilecekleri şöyle sıralanabilir:

  • Yüzükoyun yattığında başını ve vücudunu kısmen yukarı doğru kaldırabilir.
  • Ellerini ve ayaklarını sürekli hareket ettirir ve onları ağzına götürür.
  • Kendisine verilen cismi tutabilir ve onu sallayıp bırakabilir.
  • Tüm vücudunu kontrol edemese de hareketleri çoğunlukla bilinçlidir.
  • Gözleri daha canlıdır ve etrafını gözlemlemek onu keyiflendirir.
  • Sesler çıkartarak kendisiyle ilgilenilmesini isteyebilir.
  • Mutluluktan çığlık atabilir.

2 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

2 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Bebeğin, iki aylık olmasıyla birlikte genel gelişiminin kontrolü ve aşılarının yapılması için doktor ziyareti yapılması çok önemlidir. Büyük ihtimalle bir önceki doktor ziyaretinde planlanmış olan bu ziyarette hekim, bebeğin gelişimini değerlendirecektir. Öncelikle boyu, kilosu, boyuna göre kilosu ve baş çevresinin ölçümü yapılır.

Tüm bunların haricinde hekim, ebeveynlere bebek yere yüzükoyun bırakıldığında vücudunu kaldırabiliyor mu, onunla konuşulduğunda tepki veriyor mu gibi sorular soracaktır. Tüm bunların ardından 2 aylık bebeklere uygulanan, BCG (verem Aşısı), DTacB-IPV-Hib (5’li karma aşının ilk dozu) KPA (zatürre aşısının ilk dozu) ve rota virüs (ishal) aşısı yapılması gerekir.

2 aylık bebeğinizin sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmak için en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

MEDİCALPARK