Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

3 aylık bebek gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Günden güne ebeveynliğin daha keyifli bir hâl aldığı 3 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğin, zihinsel ve de fiziksel gelişimi hızla devam eder. Bu dönemde ellerinden tutulduğunda dik durabilen bebeğin, işitme duyusu da oldukça gelişmiş olur. Doğumun ardından geçen 3. ayda bebek, tanıdığı sesleri duyduğunda heyecanlanarak tepki vermeye başlar.

Ebeveynlerinin sesine gülümseme veya heyecandan kaynaklanan çığlık sesiyle karşılık verebilir. Tanımadığı seslere karşı merakı da artacaktır. Görme duyusu, günden güne iyileşen bebek, artık yakın ve uzak mesafedeki objeleri, kontrast renklerde olmasa bile artık algılayabilir. Yalnızca pastel ve parlak renkleri değil hemen hemen tüm renkleri algılamaya başlar. Geçen ay anne sütü ve mama arasındaki farkı algılayabilen bebeğin tat alma duyusu, 3 aylık bebek gelişimi döneminde bir adım öteye taşınmış olur.

Gelişen koku duyusuyla birlikte hoşuna gitmeyen kokuya sahip mamaları reddedebilirler. Ayrıca bebeğin hoşuna gitmeyen kokular, kendisini huzursuz hissetmesine yol açabilir. Yaklaşık 3 saatte bir emzirilmesi gereken bebek, eğer iştahlıysa daha sık beslenmek isteyecektir. Anne sütünün yetmediği durumlarda henüz katı gıdalar için çok erken olduğundan, hekime danışılarak mama takviyesi yapılmalıdır.

3 aylık bebeğin uyku düzeni henüz tam olarak oturmamış olsa da bebek, gündüzleri daha uyanık ve de aktif geçirirken geceleri daha uzun süre ile uyumaya başlar. Elleri ile oynamaktan keyif alan bebeğin parmakları ile yapabildiklerini keşfettiği 3. ayda, hemen her şeye dokunmak isteyebilir. Dokunulduğunda ses çıkaran oyuncaklar bu dönemde ilgisini çekecektir. Sosyal olarak da, gelişimi süren 3 aylık bebeğin sıklıkla göz teması kurduğu, gülümsemeye bilinçli olarak karşılık verildiği, ebeveynlerinin yüzüne dokunmak istediği de görülebilir.

3 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

3 Aylık Bebek Gelişimi

Dokunma, tutma vede kavrama becerilerinin hızla gelişim gösterdiği bu dönemde bebek, oyuncaklarını kısa süreli olarak elinde tutabilir ve sallayabilir. Ebeveynlerinin yüzüne dokunarak, onları incelemek isteyecektir. Ellerinden tutulduğunda kısa bir süre için vücudunu dik tutabilirler. Bebeğin, gelişen tutma ve kavrama becerisiyle birlikte dokunduğu objelerin sayısı artacaktır.

Ellerini ve nesneleri ağzına götürerek, onları daha iyi tanımaya, bağlantı kurmaya çalışan bebeğin sağlığı için hijyen konusuna ve özellikle yutabileceği küçük nesnelere çok dikkat edilmelidir. Dokunmanın bu kadar gelişmiş olmasının nedenlerinden birisi de görme duyusunun bu dönemde çok daha iyi olmasıdır. 3 aylık bebeğin gözleri, hemen hemen tüm renkleri ve şekilleri algılayabilecek kadar gelişmiştir. Farklı mesafelerdeki objelere rahatlıkla odaklanabilen bebeğin, duyma yetisi de gelişmektedir.

Sesin geldiği yöne doğru kafasını çeviren bebek, tanıdığı seslerin kendisine doğru yaklaştığını fark etmesiyle sevinç çığlıkları atabilir. Bebeğin, duyma yetisinin gelişimine bağlı olarak dil becerileri de gelişecektir. 3. ayın sonlarına doğru, içinde sessiz harf bulunan “agu” gibi heceleri söyleyebilecek düzeye gelecektir. Memnuniyetini ve mutsuzluğunu mimikleriyle göstermeye artık başlayabilir.

Bu, aynı zamanda duygusal gelişiminin de bir göstergesidir. Bebek, artık hangi durumda ne gibi duygular hissettiğini algılayabilmektedir. Gündüz uykuları yaklaşık 3 ile 4 saate kadar düşen bebeğin, gece uyku süresi artar ve geceleri yaklaşık 8 ile 13 saat kadar uyur. Bebeğin gece ile gündüz arasındaki farkı ayırt edebilmesi için gece karanlık ortamda, gündüz ise aydınlıkta uyutulması oldukça önerilir.

3 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

3 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebeğin gelişiminin aynı yaş ve de cinsiyetteki diğer bebeklerle kıyaslanmasını sağlayan bebek gelişim tablosu, hekimlerin sıklıkla kullandığı araçlardan biridir. Bebeğin ağırlığı, uzunluğu, boyuna göre kilosu ve baş çevresinin değerlendirildiği bu tablo sayesinde bebeğin fiziksel gelişimi de değerlendirilir.

3 aylık kız bebeklerin boyunun 54 ile 65 cm. arasında olması, ağırlıklarının ise 4000 ile 7200 gr. aralığında olması gerekir. Erkek bebeklerin boyunun, 55 ila 65 cm., ağırlığının ise 4150 ile 7500 gr. aralığında olması beklenir. Hekim, bebeğin baş çevresini ölçtükten sonra bebeği, bebek gelişim tablosundaki büyüme eğrilerine göre değerlendirir. Bir önceki aylarda yapılan ölçümlerle kıyaslanarak bebeğin büyüme hızı kayıt altına alınacaktır.

3 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

Üç Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

3 aylık bebeğin gelişimi, zihinsel açıdan son derece hızlanacaktır. Artık yalnızca ellerini değil, tüm vücudunu bilinçli olarak hareket ettirebilen bebeğin kafasını sesin geldiği yöne doğru çevirdiği ve de tanıdığı kişileri ve sevdiği objeleri gördüğünde gülümseme ya da sevinç çığlığıyla tepki verdiği görülebilir. Motor becerilerinin de geliştiği 3 aylık dönemde bebeğin, dokunmak veya kavramak istediği nesnelere doğru uzandığı görülebilir.

Bu ay içinde, bebeğin beyninde anı ve deneyimlerin depolanmaya başladığı söylenebilir. Ağladığında ebeveynlerinin dikkatini çekebileceğini veya gülümsediğinde benzer bir tepkiyle kendine yaklaşılacağının farkındadır. Ebeveynleri ve diğer insanlarla iyi vakit geçirebileceğinin farkında olan bebek, keyifli vakit geçirmek istediğinde etrafına sıklıkla gülücükler saçacaktır. Bu dönemde bebeğin zihinsel gelişimini desteklemek için onun yapamadığı, müzik aleti çalmak, bir nesneye vurarak ses çıkarmak gibi eylemleri yapmak oldukça faydalıdır.

Onun erişebileceği yüksekliğe ses çıkaran, dönence gibi oyuncaklar asmak, etki ile tepki arasındaki bağlantıyı anlamasına yardımcı olur. Zamanla dönenceye asılı olan oyuncakların yerini değiştirmek, bebeğin zihninin güçlenmesinde rol oynayacaktır. Çıngırak gibi sallandığında ses çıkaran nesnelerin nasıl kullanıldığını gösterdikten sonra ona vermek de bebeğin zihinsel gelişimi için faydalı aktiviteler arasında yer alıyor. Ayrıca dil becerilerinin gelişimi için sıkça onunla konuşmak, ona şarkı söylemek faydalıdır. Bu dönemde oldukça sıklıkla sorulan “3 Aylık bebek gelişimi için neler yapılmalı?” sorusu, bu şekilde yanıtlanabilir.

3 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

Üç Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi ve Becerileri

İlk 2 ayın geride kalmasıyla birlikte bebeğin sosyal becerileri de artar. Çıkardığı sesler ve kullandığı mimik sayısı artar. Gülücükler saçan bebeğin, dilini sıklıkla dışarı çıkardığı ve ebeveynleri onunla konuşurken onun da sürekli ses çıkardığı gözlemlenir. Sohbet niteliği taşıyan bu eylemler, bebeğin 3. ayda gösterdiği sosyal gelişimin birer parçasıdır.

Ayrıca kimse onunla ilgilenmediği anda yaptığı ses ve dil çıkarma eylemleri, “gel benimle muhabbet et” çağrısı olabilir. Anne ve babasını gayet iyi tanıyan bebek, bu dönemde yabancılardan da korkmaz. Hemen herkese gülümseyebilir. Bebek, zaman zaman sosyal etkileşimde bulunmak için de ağlayabilir. Farklı bir deyişle bu dönemde ağlama, yalnızca ilgi çekmek için yapılabilmektedir.

3 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

Üç Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Önceki aylara göre hem zihinsel hem de bedensel olarak çok daha aktif olan bebek, 3 aylık dönemde başını desteksiz bir şekilde dik tutabilmektedir. Yattığı yerden kafasını 45 derece açıyla kaldırabilir. Koltuk altından desteklendiğinde ise, yürüme çalışması olarak kabul edilen, adım atma hareketlerini yapabilir.

Ebeveynlerinin sesini duyduğunda doğrudan cevap verebilecektir. Ellerini çok daha kontrollü bir şekilde kullanan bebek, parmaklarını uzun uzun inceler ve onları kullanmak konusunda tereddüt etmez. İki elini birbirine vurarak veya eline verilen nesneleri sallayarak bilinçli olarak ses çıkarabilir. Görüş mesafesinin iyileşmesine bağlı olarak, etrafındaki kişileri daha net görebilir. Kendisini daha güvende hissetmesini sağlayan bu durum bebeğin, daha az ağlamasını sağlayacaktır.

3 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

3 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

İlk 6 ay boyunca bebek, her ay düzenli olarak doktor ziyaretine götürülmesi önemlidir. Boy, kilo, baş çevresi vede boyun kiloya oranı gibi ölçümlerin yanı sıra genel sağlık taramasının yapıldığı doktor ziyaretleri sırasında bebeğin aşıları da yapılır.

2 ayın sonunda yapılan verem, 5’li karma, zatürre ve de rota virüs aşısı henüz yapılmadıysa 3. ayın başında yapılabilir. Doğumdan sonraki ilk 2 ay boyunca bebeklerde olması normal kabul edilen göz kayması ve şaşılığın, 3. ayın sonlarına doğru kendiliğinden geçmesi beklenir. Bu gibi problemlerin varlığı halinde hekime danışılmalıdır.

3 aylık bebeğinizin sağlık kontrollerini yaptırmak için en yakın sağlık kuruşuna başvurmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

MEDİCALPARK