Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

4 aylık bebek gelişimi

4 Aylık bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Gittikçe daha keyifli olmaya başlayan ebeveynlik, 4. ay itibariyle yeni heyecanları da beraberinde getirir. Geçen ayda ilk kez sessiz harfleri kullanmaya başlayan bebek, bu ay “ba-ba-ba” gibi ardışık sesler çıkarmaya başlayacaktır. Ebeveynlerinin konuşmasını, ağız ve de dil hareketlerini dikkatle inceleyen bebeğin, bu sesleri çıkarmaya başlaması zihinsel gelişiminin bir parçasıdır.

Temel seslerin bebek tarafından algılandığının bir göstergesi olan bu durum, konuşmanın ilk adımları sayılmaktadır. Dil gelişimini hızlandırmak için bebekle konuşmaya, ona kitap okumaya ve şarkı söylemeye devam edilmesi önemlidir. Bebeğin farklı sesleri duymasına yol açan bu aktiviteler, onun ilk kelimelerini bir an önce söylemesine yardımcı olacaktır. 4 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğin ilk dişinin çıktığı da görülebilmektedir.

Fakat bu durum ebeveynlerin ilk dişlerini çıkardıkları döneme göre farklılık gösterebilir. Bebeğin ağzının sürekli olarak sulanmasına yol açan diş çıkarma süreci; bebeğin sıklıkla ellerini, biberonunu veya diğer nesneleri ağzına götürerek, diş etlerini kaşımasına yol açar. Bazen haftalar boyunca devam eden bu süreçte bebek kendini huzursuz hissedecektir. Düşük şiddette ateş ve ishal de diş çıkarma belirtileri arasında yer almaktadır. Bebeğin hareketlerinin daha denetimli olmaya başladığı 4. ayda bebek, istediği nesnelere uzanabilir ve de onları kavrayabilir.

Elindeki nesneyi diğer eline geçirebilir. Geçen aya kadar herkese gülücükler saçan bebek, bu ay itibariyle yabancılara karşı huysuz davranması normaldir. Artık yetişkin bir insanın görebildiği her şeyi görebilen bebek, vücudunu bir taraftan diğer tarafa döndürebilir. Bu yüzden evde alınacak güvenlik önlemlerini arttırmak gerekmektedir.

Önceki aylarda bebeklerin bir kısmında görülen gaz sancıları ve de buna bağlı olarak oluşan ağlama nöbetleri ya da farklı bir deyişle kolik bebek, bu ay itibariyle son bulur.

4 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

4 Aylık Bebek Gelişimi

4. aya girilmesiyle birlikte geceleri daha uzun uyumaya ve de gündüzleri daha aktif olmaya başlayan bebek, gün içinde rutinler oluşturulmasından hoşlanabilir. Uyandıktan sonra beslenmek, oyun oynamak, kitap okumak, tekrar beslenmek gibi ardışık eylemler, günlük rutin hâline getirebilirsiniz. Bebeğin heceler çıkardığı ve mırıldanmalarının arttığı bu dönemde bebekle daha fazla konuşmak ve ona renkli kitaplar okunması hoşuna gidecektir. Bebeğin, dil ve zihinsel gelişimini destekleyen bu eylemler, aynı zamanda bebeğin keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Duygularının daha fazla farkına varan bebek, hemen hemen her türlü memnuniyetsizliğini ağlayarak gösterir. Mutlu olduğunda vücut diliyle ve çıkardığı seslerle bunu belli edecektir. Görme duyusunun son halini almasıyla birlikte, çok küçük nesneleri fark edebilir. Bu durum boğulma tehlikesine yol açabileceğinden, küçük objeleri bebeğin erişebileceği alandan uzaklaştırmak gerekmektedir. 4. ay itibariyle işitme duyusu da son derece iyidir. Farklı bir ses algıladığında bunu dinlemek için susar ve de o yöne doğru bakar.

Kendisinin oluşturduğu sesleri de sürekli dinler. Duyduğu her sesi taklit etmeye çalışan bebeğin çıkardığı seslerin ebeveyni tarafından da taklit edilmesi onu eğlendirecektir. Ani ve yüksek seslerden korkacaktır. Daha sık gülücük ve kahkaha atan bebeğin mimikleri de gelişimini sürdürür. Ebeveynlerine ve diğer aile üyelerine karşı daha sevecen ve sıcak kanlı yaklaşacaktır. Tanıdığı insanlarla vakit geçirmekten hoşlanır. Bu dönemde bebeğe egzersizler de yaptırabilirsiniz.

Çoğunlukla kollarını ve bacaklarını çapraz yapmak, yukarı ve aşağı yöne hareket ettirmekten oluşan bu küçük eylemler, bebeğin eğlenmesini de sağlayabilir. Sırtı desteklendiğinde bir süre kendi başına oturabilen bebek, yüzükoyun pozisyonda yatarken başını 90 derece ile kaldırabilir. Kollarıyla vücudunu destekleyerek göğsünü yerden kaldırabilirsiniz.

Bu dönemde kırılmayan, küçük parçalar içermeyen yumuşak oyuncaklar tercih edilmesi gerekir. Çok yüksek seviyede ses çıkaran oyuncaklar, bebeği korkutabilir. Bebeğin her şeyi ağzına götürdüğü göz önünde bulundurularak kolay temizlenen oyuncaklar tercih edilmesi uygun olacaktır.

4 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

4 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebeğin doğumundan itibaren fiziksel gelişiminin değerlendirildiği bebek gelişim tablosu, bebeğin aynı cinsiyet ve de yaş aralığındaki diğer bebeklerle gelişiminin kıyaslandığı araçtır. Bu tablo aracılığıyla hekim, 4 aylık bebeğin diğer bebeklere göre boyunu, kilosunu, boyuna göre kilosunu ve baş çevresinin uzunluğunu değerlendirir. Bebeğin gelişimine ait bu değerlerin tümü kayıt altına alınır ve de bu bilgiler bir sonraki ziyaret sırasında eldeki verilerle kıyaslanır.

Bebek gelişim tablosuna göre 4 aylık kız bebeğin boyunun 56 ile 68 cm. uzunluğunda, kilosunun ise 4500 ile 8000 gr. aralığında olması beklenir. Erkek bebeklerin boyu 57 ile 68 cm. ağırlığı ise 4600 ile 8250 gr. aralığında olması gerekir. Bebeğin gelişimi, anne karnında başladığı unutulmamalıdır. Genellikle bebeğin, anne karnındaki büyüme eğrisini takip etmesi beklenir. Bebeğin gelişiminde yavaşlama olması durumunda hekim bunu fark ederek, bebeğin uyku düzeni ve de beslenmesi konusunda aileye önerilerde bulunur.

Doğumun ardından ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi gereken bebeğin, annede yeteri kadar süt olmaması durumunda doktora danışılarak, beslenmesi mama ile desteklenebilir. Uyku düzeninin oluşturulmasını kolaylaştırılması için hekim, bebeğin gece karanlık, gündüzleri ise aydınlık ortamda uyutulması ya da gündüzleri daha aktif zaman geçirmesi gerektiği yönünde önerilerde bulunulabilir. Ortalama gelişim değerlerinin altında bebek sahibi olan ebeveynlerin sıklıkla sorduğu “4 Aylık bebek gelişimi için neler yapılmalı?” sorusu bu şekilde yanıtlamış olur.

4 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

Dört Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğin hareket hâlindeki nesneleri uzun süre ile takip edebildiği 4 aylık dönemde, bebek duyduğu sözcükleri anlamasa da onları algılar ve de kendisi de benzer sesleri çıkarmayı dener. El ve parmaklarını çok daha iyi kullanır. Zaman zaman elindeki nesneyi vermek istemeyebilir. Değişik sesler ve faklı yüz ifadeleri bebeğin kahkahalar atmasını da sağlayabilir. İlerleyen aylarda kendisi de ebeveynlerinden öğrendiği bu mimikleri kullanarak espriler yapmaya başlar.

Aile içindeki kişilerle, yabancılar arasındaki iletişimi farklı olabilir. Çoğunlukla ilk kez gördüğü kişilere gitmek, onlarla zaman geçirmek istemeyecektir. Sevdiği kişi yanından ayrıldığında ağlayabilir. Bu dönemde bebeğin zihinsel gelişimini desteklemek için onunla uzun süre konuşmak, kitap okumak ve de şakalaşmak gibi eylemler yapılabilir. Bebek, diş kaşıyıcı, çıngırak ve dönencelerle oynamaktan keyif alabilir. Ses çıkaran bir oyuncağı salladıktan sonra ona uzatmak, koordinasyon yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

4 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Yüksek sesle kahkaha atabilen bebek, çıkardığı seslerin şiddetini de oldukça yükseltebilir. Ardışık sesler çıkarabilen bebek, yüzükoyun pozisyondayken kolları üzerinde vücudunu kaldırabilir. Otururken başını dik tutabilir ve de elindeki hemen her şeyi ağzına götürür.

Dişlerinin kaşınmasına bağlı olarak artan bu eylem, ebeveynlerin hijyen konusuna biraz daha dikkat etmesini gerektirebilir. Yatarken vücudunu bir taraftan diğer tarafa çevirebilen bebeğin, görme yetisi bir yetişkinin ki kadar iyi olduğu bilinmelidir. İşitme duyusu da 4. ayın sonu itibariyle tamamen gelişmiş olur. Gaz sıkıntılarının çoğunlukla sona erdiği bu dönemde bebeğin uykuları daha düzenli bir hal alacaktır.

4 aylık bebek gelişimi ile ilgili görsel sonucu

4 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Bebeğin sağlık kontrolü için doktor, öncelikle bebeğin kilosunun, boyunun ve de baş çevresinin ölçümünü yapar. Elde edilen verileri bir önceki ayın verileriyle ve bebek gelişim tablosundaki değerlerle kıyaslanır. Bebeğin genel gelişim durumuna göre aileye sorular sorar ve de önerilerde bulunur.

4. ay sonu itibariyle DaBT-İPA-Hib (5’li karma aşı), KPA (zatürre aşısı) ve rota virüs (ishal aşısı) aşılarının ikinci dozlarını yapılması gerekir. 4 aylık bebeğin genel sağlık durumunun değerlendirilmesi ve de aşılarının yapılması için hekime gelinmeden önce doktora danışılmak istenen soruların bir kağıda yazılması, ebeveynlerin akıllarında bir soru işareti kalmaması için önemlidir.

4 aylık bebeğinizin sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

MEDİCALPARK