Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

5 aylık bebek

5 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

5 aylık bebek gelişimi, bebeğin hareketlerinin arttığı, bilinçli olarak vücudunu çok daha iyi kullanabildiği bir dönemdir. Bu döneme kadar nesnelere uzanan ve de onu elleriyle kavrayabilen bebek, 5. ay itibariyle bu eylemleri bilinçli olarak yapmaya başlar.

Tuttuğu nesnelerin dokusunu anlayabilmek için bunları çoğunlukla ağzına götürecektir. Ebeveynlerini ve sık gördüğü diğer aile üyelerini yabancılardan ayırabilen 5 aylık bebek, bu kişileri gördüğünde tanır ve onlara gülümseyerek veya çığlık şeklinde seslenerek ilgilerini çekmeye çalışır. Çevresinde olup bitene karşı çok daha duyarlı ve dikkatli olmaya başlayan bebeğin, farklı sesleri rahatlıkla ayrıştırdığı gözlenecektir. Sesin geldiği yöne yalnızca gözlerini veya kafasını değil, bu ay itibariyle tüm vücudunu çevirebilir.

Reflekslerinin de güçlendiği bu dönemde bebek, sallanan bir oyuncağı ebeveyninin elinden uzanıp alabilir. Artık başını desteksiz bir şekilde dik tutabiliyor olmalıdır. Görme yetisinin bir önceki ay yetişkinler kadar iyi seviyeye ulaşmasıyla birlikte 5. ayda, büyük nesnelerden ziyade küçük objelere karşı ilgisi artacaktır. Bu yüzden bebeğin çevresinde boğulma tehlikesi yaratan küçük nesnelerin bulundurulmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Doğdukları andan itibaren zaman zaman ağlayan bebekler, 4 ile 5. aydan itibaren bu eylemi daha bilinçli olarak yapar.

Ağladığında kendisi ile ilgilenildiğinin farkında olan bebek, dikkat çekmek için farklı sesler de çıkarabilir. İlk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmesi önerilen bebeğin, su dahil başka hiçbir gıda takviyesine ihtiyacı yoktur. Fakat annenin yeterince sütünün olmaması gibi durumlarda bebeğin, sağlıklı bir şekilde gelişiminin desteklenmesi için doktor önerisiyle anne sütüne ek, mama takviyesi yapılabilir. Ancak hekim belirtmedikçe henüz katı gıdalara geçilmesi önerilmemektedir.

5 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

5 Aylık Bebek Gelişimi

Yetişkin bir insanın duyabildiği tüm sesleri duyabilen bebeğin, çevresinde olan bitene karşı ilgisi de bu dönemde artacaktır. Her farklı sesi anlamlandırmaya çalışır. Farklı tondaki müzikleri birbirinden ayırt edebilir. Müzik dinlemek, dinlerken nazik bir şekilde ve tempolu dans etmek ebeveyni ile bebeğin arasındaki iletişimi güçlendirirken; bebeğin ritim duygusunun oluşmasına da yardımcı olacaktır.

Müzik dinlemek gibi konuşmak ve kitap okumak, onun dil becerilerinin gelişiminde önemli bir rol oynadığını unutmamak gerekir. Tek heceli sesleri çıkarmaya başlayan bebeğin, böylece iletişim becerileri de gelişir. Anne ve babanın söylediği kelimeleri henüz anlamasa da bu sözcüklerin olumlu ifadeler içerdiğini algılayabilmektedir. Kendi başına bırakıldığında keyifli sesler ile konuşma çalışmaları yapan bebeğin, sıkıldığında ebeveynini çağırmak için farklı sesler kullandığı görülmektedir.

Ebeveynlerinin hareketlerini ve mimiklerini net bir şekilde görebilen bebek, farklı mimiklere karşı kahkahalar atabilir. Dahası ayna karşısındaki kendi görüntüsü de çığlıklar eşliğinde kahkaha atmasına yol açabilir. Ayna karşısında kendinin el, kol, yüz gibi bölgelerini görerek tanıması sağlanabilir. Onun gülümsemesine karşılık vererek gülmek, duygusal ve psikolojik açıdan gelişimini destekleyecektir.

5 aylık bebek, artık çok daha oyuncudur ve gıdıklandığında keyifle gülebilir. Yemek yerken çıkan farklı sesler onun gülümsemesini sağlayabilecektir. Bebekle oyun oynamak da onun sosyal ve zihinsel becerilerinin gelişmesinde etkin rol oynayacaktır. Farklı renk ve şekillere sahip oyuncaklar arasında ilişki kurmaya başlayabilir. Nesnelere vurulduğunda, farklı seslerin çıkması hoşuna gidecektir.

Sosyal gelişiminin de bir göstergesi olan iletişim yeteneği sayesinde farklı ses ve hareketlerle kendisini anlatmaya çalışabilir. Hoşnut olduğu şeylere karşı çoğunlukla hevesli olan ve de bunları gülümseyerek karşılayan bebeğin, aksi durumlarda kendisini gerdiği ve nesnelere arkasını döndüğü görülebilir. Ebeveynlerin, bebeklerinin duygularını çok daha rahat bir şekilde anlayabildiği 5. ayda onun beğendiği ve de hoşlandığı aktiviteleri yapmak tüm ailenin keyifle vakit geçirmesini sağlayabilir.

İlk dişinin geçen aydan itibaren çıkması beklenen bebeğin, bu dönemde salya miktarında artış görülebilmektedir. Diş çıkarma belirtilerinden biri olan salya artışına ek olarak bebek, huysuzlaşır ve hemen hemen eline geçen her nesneyi ağzına götürerek diş etlerini kaşımak isteyecektir. Diş çıkarırken, hafif şiddette ateş ve ishal de görülebilir. Bu gibi durumlarda bebeğin diş etlerini kaşıması için özel olarak üretilen oyuncaklardan alınarak bebeğin hijyenini sağlayabilirsiniz.

Bebeğin güvenliği sağlandıktan sonra kısa süre ile oturtulabilir. Fakat henüz dengesi yeterince gelişmediğinden, bu pozisyonda yalnız bırakılması önerilmez.

5 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

5 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Doğum anından itibaren bebeğin fiziksel gelişiminin takip edildiği bebek gelişim tablosu, bebeğin kilosunun, boyunun, boyuna göre kilosunun ve de baş çevresinin değerlendirildiği araçtır. Bebek, her doktor kontrolüne getirildiğinde ilgili ölçümler yapılır ve bu bilgiler kaydedilir. Bir sonraki ziyarette elde edilen verilerle kıyaslanan bu bilgiler, aynı zamanda bebeğin kendi yaş ve de cinsiyetinde olan diğer bebeklerle de kıyaslanabilmesini sağlar.

Böylelikle, bebeğin gelişimi takip edilir. 5 aylık kız bebeklerin bu dönemdeki boyu, 57 ile 70 cm. uzunluğunda, ağırlığı 5000 ile 8700 gr. aralığında ve baş çevresinin ortalama 42 cm. olması beklenir. 5 aylık erkek bebeklerin boyunun 58 ile 70 cm. ağırlığının 5100 ile 9000 gr. aralığında ve baş çevresinin ise 42 cm. olması gerekir.

5 aylık bebek gelişimi kilo boy açısından değerlendirildiğinde, bebeğin gelişiminin, bebek gelişim tablosuna uygun bir eğride bulunması gerekmektedir. Verilerin olması gereken aralığın dışında olması durumunda hekim, öncelikle bebeğin beslenmesi ve uyku düzenini sorgulayacaktır. Ebeveynlerinin boyu ve kilosuna göre yapılan hesaplamalar da göz önünde bulundurularak aile bilgilendirilecektir.

5 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

Beş Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğin kendi vücudunu keşfettiği 5 aylık dönemde, bebeğin hem zihinsel hem de sosyal gelişimi hız kazandıracaktır. Parmaklarını kullanarak yapabildiklerini fark eden bebek, bu dönemde nesneleri kavramak ve onlara vurarak farklı sesler çıkarmaktan oldukça hoşlanır. Ebeveynlerinin seslerini taklit eden bebeğin, ebeveynlerinin ses ve mimiklerine bilinçli olarak tepki verdiği görülmektedir.

Ayna karşısında zaman geçirmek ve ebeveynlerinin yüzünde, saçlarına, ellerine ve parmaklarına dokunmak, kendi vücudunu keşfetmesine yardımcı olunabilir. Bu dönemde, dil ve zihinsel gelişimini desteklemek için, onunla sık sık konuşmak, ses alıştırmaları yapmak, ona şarkı söylemek ve de kitap okumak gibi aktiviteler yapılabilir. Bu dönemde müzik dinlerken çok sert olmayan hareketlerle dans etmek bebeğin, ritim duygusunun gelişmesini ve de kahkahalarla gülmesini sağlayabilir.

5 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

5 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

5 aylık bebek, dik oturduğunda başını desteksiz bir şekilde tutabilir ve de yüzükoyun yatar pozisyondayken kollarıyla vücudunu yerden kaldırabilir. Bir taraftan diğer tarafa vücudunu döndürebilen bebeğin, bu hareketleri sonucunda oluşabilen düşme riskine karşı gerekli önlemler alınması gerekir.

Küçük nesnelere odaklanabilen bebek, bu nesnelere uzanarak alabilecektir. Vücuduna değdirilen bir oyuncağı almaya çalışabilir. Ellerinden tutulduğunda kısa bir süre ayakta kalabilecektir. “Agu” ve “ba-ba-ba” gibi sessiz harflerin bulunduğu heceleri ve ardışık sesleri çıkarabilir. Heyecanlandığında sevinç çığlığı atan bebek, artık duyduğu sese doğru bakmak için tüm vücudunu çevirebilir.

5 aylık bebek ile ilgili görsel sonucu

5 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

İlk 6 ay boyunca her ay düzenli olarak doktor ziyaretine götürülmesi gereken bebeğin, 5. ay kontrolünde rutin sağlık taramaları yapılması gerekir. Bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi için boy, ağırlık ve baş çevresi ölçümü yapılacaktır.

Elde edilen veriler, bebeğin bir önceki ayında elde edilen ve bebek gelişim tablosunda yer alan bilgilerle kıyaslanması gerekir. Aşı takvimine göre 5. ayda bebeğin aşısı bulunmaz. Fakat 4. ayın sonunda yapılması gereken aşıların atlanması durumunda, DaBT-İPA-Hib (5’li karma aşı), ‌KPA (zatürre aşısı) ve rota virüs (ishal aşısı) aşılarının ikinci dozları yapılabilir.

Siz de bebeğinizin 5. ay kontrollerinin yapılması için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

MEDİCALPARK