Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Zatürre (Pnömoni) Nedir?

Pnömoni, veya yaygın bilinen adıyla zatürre, akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolmasıdır. Virüsler, bakteriler ve nadir olarak mantar enfeksiyonlarının akciğerlere ulaşmasıyla oluşan zatürre oldukça da bulaşıcıdır. Zatürre ülkemizde 0 ile 4 yaş arası çocuklarda ilk sıradaki ölüm nedenlerinden biridir.

zatürre ile ilgili görsel sonucu

Hastalık her yaşta görülebiliyor fakat 2 yaş altı çocuklarda, bağışıklık sistemi çok zayıf kişilerde ve 65 yaş üstü kişilerde zatürre oldukça tehlikeli olabiliyor. Zatürre, daha çok kalp hastalığı veya önceden geçirilmiş akciğer hastalığı olan çocuklar ile erken doğumlarda görülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 100 kişiden 1 ile 2’si zatürreye yakalanıyor. Zatürre belirtileri üst solunum enfeksiyonu ve griple çok sık karıştırıldığı için hastalar doktora geç başvurabiliyor, bu da hastalığın ilerlemesine ve tedavinin gecikmesine yol açıyor. Dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık olarak %7 kadarının zatürre nedeniyle olduğu düşünülüyor.

Özellikle de KOAH, diyabet, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlar; küçük çocuklar, hamileler ve yaşlıların zatürreden korunmak için zatürre aşısı olması için doktora başvurmaları gerekiyor.

zatürre ile ilgili görsel sonucu

Zatürre Nasıl Bulaşır?

Zatürreye zemin hazırlayan grip veya benzeri viral solunum yolu enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır. Hapşırık ve öksürükle yayılabildiği gibi ağız, bardak, mendil, çatal-kaşık, kapı kolu gibi eşyalara temas ve sonrasında ellerin ağıza teması ile de bulaşabilirler.

Hasta kişinin, yaşlılar, hamileler ve çocukların yanına yaklaşmaması çok önemlidir. Toplu taşıma araçları ve kalabalık mekanlar da oldukça riski artırır.

Nadir de olsa da ağız ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçması, bazı kimyasalların solunması da zatürreye neden olabilir.

zatürre ile ilgili görsel sonucu

Zatüreden Korunma

Zatürreden korunmanın önemli bir yolu da aşılardır. Sağlık Bakanlığı, ulusal aşı takviminde tüm çocukların ilk 2, 4, 6 ve 12’nci ayların sonunda zatürre aşısı olması gerektiğini bildirmiştir. Bunun yanı sıra, risk faktörleri bulunan, özellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerin konuyla ilgili olarak hekimlerine danışmaları oldukça da önemlidir.

zatürre ile ilgili görsel sonucu

En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Özellikle burnunuza ve ağzınıza dokunduktan sonra ve yiyecekleri kullanmadan önce ellerinizi düzenli ve iyice yıkamalısınız.
 • Öksürme ve hapşırma sonrası kullandığınız mendili atın ve mümkünse ellerinizi yıkamalısınız.
 • Bardak veya mutfak eşyalarını başkalarıyla paylaşmayınız.
 • Sigara, alkol vb. bağışıklık sisteminizi baskılayan ve güçsüz düşüren alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

zatürre ile ilgili görsel sonucu

Zatürenin Nedenleri
 
Zatürre çoğunlukla Streptococcus pneumoniae (Pnömökok mikrobu) adı verilen bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonun sonucudur. Toplumsal kaynaklı zatürrelerin % 50’sinin bu bakteriden kaynaklandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra, Haemophilus influenza, Mycoplasma pneumoniae gibi çeşitli bakteriler de zatürreye neden olabiliyor.

Ayrıca, rhinovirus, coronavirus, influenza, adenovirus gibi mevsimsel soğuk algınlığı ve grip nedeni olan virüsler ile, özellikle çocuklarda bronşiolite sebep olan RSV (respiratuar sinsityal virüs), de zatürre etkeni olabilmektedir.

Mantar kaynaklı zatürreler çok nadirdir ve bağışıklık sistemi çok düşük kişilerde görülmektedir.

zatürre ile ilgili görsel sonucu

Zatürenin Belirtileri

Özellikle havaların soğuması ile birlikte zatürre hastalığının görülme sıklığı da artmaktadır. Basitçe belirtmek gerekirse, bu hastalığın belirtileri, diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile aynı oluyor. Burun akıntısı, hapşırık, öksürüğü izleyen belirtiler bir süre sonra ortaya çıkıyor.

Zatürre, çoğu zaman griple karıştırılarak tedavisinde geç kalınması ciddi sorunlara hatta hayati riske bile neden olabilmektedir. Özellikle 3 gün geçmeyen yüksek ateş, göğüs ve yan ağrısı ve genel durum bozukluğu zatürreyi gripten ayırt etmede önemli bir işaret olmaktadır.

Zatürrenin Belirtileri

 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • Üşüme ve titreme
 • Devamlı seyreden sarı-yeşil balgam
 • Hızlı soluk alıp verme
 • Nefes almada güçlük
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Yan ağrısı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Karın ağrısı ve karında şişkinlik
 • Kusma ya da kusacakmış hissi
 • 65 yaş üstü kişilerde bilinç bulanıklığı

zatürre ile ilgili görsel sonucu

Zatürenin Tanı  ve Yöntemleri

Zatürrenin tedavisinde hastanın klinik durumu, yaşı, etken olan bakteri yada virüsün türü, radyoloji ve laboratuvar bulguları ve kişisel risk faktörleri dikkate alınır.

Solunum yetmezliği bulguları varsa tedavinin hastanede yapılması uygun görülebilir. Fakat hastanın genel durumu ve klinik bulguları uygunsa yakın aralıklarla kontrole çağırılmak üzere tedavisi evde yapılıp, takip edilebiliyor.

Viruslerin neden olduğu zatürrelerde antibiyotik tedavisi genel olarak kullanılmamaktadır. Böyle durumlarda hekiminiz size istirahat etmenizi ve bol sıvı tüketmenizi tavsiye eder ve uygun olması halinde şikayetlerinizi azaltacak kimi ilaçlar verebilir.

zatürre ile ilgili görsel sonucu

Belirtileriniz şiddetliyse yada komplikasyon yaşama olasılığınızı artıran başka koşullarınız varsa, tedavinin hastanede devam etmesi gerekebilir. Bakterilerin neden olduğu zatürrede antibiyotik tedavisi uygulanır. Zatürre hastalığında istirahat oldukça önemlidir.  Hastalık iyileştikten sonra 1 ay boyunca hafif halsizlik hissedebilirsiniz.

Hastaların doktora gitmeyip kendi kendine antibiyotik kullanması ise hastalığı çok daha ağırlaştırır ve tehlikeyi oldukça artırır. Kesinlikle doktora gitmeden eş ve dost önerisi ile ilaç kullanımından kaçınılması gerekir. Aşırı antibiyotik kullanımı ve uygun olmayan ilaçların seçilmesi, dirençli mikroorganizmaların gelişmesine ve dolayısıyla gerçek tedavinin başarısının azalmasına neden olabilmektedir.

ACIBADEM