Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

adet ağrısı

Adet Sancısı

Adet dönemi ağrısı menstrual döngünün normal bir parçasıdır. Çoğu kadın adet döneminde bu tür sancıları tecrübe etmektedir. Genellikle karın içinde ağrılı kas krampları şeklinde hissedilebilir. Bazı dönemlerde yoğun yaşanabileceği gibi dönemsel olarak şiddetli bir ağrıya da sebep olmayabilir. Bazen periyodunuz olmasa bile pelvik ağrısı yaşayabilirsiniz.
adet sancısı ile ilgili görsel sonucu

Adet Sancısının Nedenleri Nelerdir?

Adet ağrıları rahim duvarındaki kasların sıkışmasıyla oluşmaktadır. Adet döneminde rahimdeki kanamanın atılması için rahim düzenli bir şekilde kasılır. Rahim kasılmaları sırasında rahme giden kan ve oksijen azalır böylece de ağrı hissedilebilir.
Rahim bu kasılmalar sırasında prostoglandin adı verilen kimyasallar ortaya çıkarır bunun sonucunda da ağrı şiddetinde artmalar olabilir. Bazı kadınların adet döneminde yaşadıkların sancıların şiddeti prostoglandin birikimi olabilir bu daha şiddetli kasılmalara dolayısıyla şiddetli ağrılara yol açabilmektedir.
adet sancısı ile ilgili görsel sonucu

Şiddetli Adet Sancısı Normal midir?

Şiddetli adet sancısının farklı sebepler de olabiliyor. Periyodik yaşanan ağrıların altında yatan tıbbi durumlar da olabilmektedir. Bu durum tıp dilinde ikincil dismenore olarak isimlendiriliyor. Altında farklı sebepleri bulunan adet ağrıları en çok 30 ile 45 yaş arası kadınları etkilemektedir. Bu ağrılara endometriozis, miyom, pelvik inflamatuar hastalığı neden olabilmektdir.
Miyom: Rahimde büyüyebilen ve kadınların adet dönemlerini ağır ve ağrılı hale getirebilen kanserli olmayan tümörlerdir.
Pelvik İnflamatuar Hastalığı: Fallop tüpleri ve yumurtalıklar (overler) gibi üst üreme organlarının enfeksiyonları için kullanılan geniş bir tanımlamadır.
adet sancısı ile ilgili görsel sonucu

 Adet Sancısı ve Endometriozis İlişkisi

Endometriozis: Adet döneminde yaşanan sürekli ağrılar endometriozise işaret edebilmektedir. Rahmin içini bir astar gibi kaplayan ve her ay adet kanaması şeklinde parçalanıp dökülerek yenilenen dokuya ise “endometrium” denilir.
Endometriozis ise, rahim içinde olması gereken dokunun, vücudun yanlış bölgelerinde oluşmasıdır. Yanlış yer yumurtalıkların üstü, içi, karın boşluğu içinde herhangi bir yer olurken, nadiren bağırsak veya idrar kesesi, seyrek olarak da karın boşluğu dışında vajina, akciğer, beyin ve solunum yolları olabilir.
ACIBADEM