Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda aşırı terlemeye dikkat!

Aşırı terleyen çocukların terleme nedenin mutlaka tespit edilmesi gerekiyor çünkü arka planda ciddi bir rahatsızlık yatıyor olabilir.

Çocuklardaki aşırı terleme incelenmeli…

Yazın kavurucu sıcaklardan hepimizin perişan olduğu doğrudur. Kalp hastalığı, fazla kilo gibi problemleri olan kişiler üzerinde sıcakların etkisi daha çok olabiliyor. Peki ya çocuklarımız? Sıcaklar bazı çocukları daha zor durumda bırakabiliyor. Pek çok anne ve baba çocuğunun terlemesinden yakınıyor.

Baş, sırt ve ensesi aşırı terleyen çocukları çok iyi gözlemlemek gerekiyor. Zira hareketli bir çocuğun sıcaklarda terlemesi son derece normaldir. Fakat ebeveynler aşırı terlemenin sadece sıcaklara bağlanamaması gerektiğini ve ciddi hastalıklara işaret edebileceğini unutmamalı. Çocuklarda aşırı terlemenin nedenleri ve öneriler…

çocuklarda terleme ile ilgili görsel sonucu

Çocuk Ağlarken Tıkanıyorsa…

Kalp hastalıkları kalp ritminin artışı yada kalbe dönen kan yükünün artışına neden olarak terlemeye neden olabiliyor. Özellikle de bebeklerde kalp ve damar problemleri konusunda aileler bilinçli olmalı.

Ağız çevresinde beliren morarma, ağlarken tıkanma yada soluk durması olarak adlandırılan katılma ve terleme birlikteliğine dikkat! Bu durumda mutlaka çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir. Doğumsal kalp hastalığı olan çocuklar aşırı terlemeye başlamışlarsa, kalp yetmezliğine gidiş açısından uyarıcı olmalı.

çocuklarda terleme ile ilgili görsel sonucu

Çocuğun geniz eti büyükse…

Geniz eti büyüklüğü ve burun tıkanıklığı çocuklarda sık görülen terleme nedenlerindendir. Geniz eti mekanik tıkanıklık yoluyla eforlu nefes alıp vermeyi, bu da solunum ve kalp ritminde artışlarla birlikte terlemenin artışına neden olmaktadır. Geniz eti normalden büyük olan çocuklarda gece terlemeleri ve uyku apne sendromuna sık rastlanmaktadır. Bunun için çok dikkatli olmak ve kesinlikle tedaviyi ihmal etmemek gerekmektedir.

çocuklarda terleme ile ilgili görsel sonucu

Çocuğun nefes alıp vermesi normal mi?

Solunum yolu hastalıkları ve alerji çocukların çok fazla terlemesine sebep olan unsurlar. Zor nefes alıp vermek, burun etlerinde alerjik şişmeler solunum ve geniz sekresyonlarındaki aşırı artışın neden olduğu eforun görülmesiyle terlemede ciddi artışlar olabilmektedir. Bu sebeple çocuk doktoruna başvurmak ve tedaviye bir an önce başlanmasına özen göstermek gerekiyor.

Bazen tümör terletebiliyor…

Çok nadir de görülse, lenf bezi tümörü olarak bilinen lenfomada gece terlemelerine sık rastlanmaktadır. Fakat terleme tek bulgu olmadığı gibi eşlik eden enfeksiyonlar, vücudun bazı bölgelerindeki lenf bezlerinde şişlik, karaciğer ve dalak büyümeleri gibi bulgularla seyrettiği de unutulmamalı.

Hipoglisemiye dikkat!

Bebeklerde hipoglisemi yani kan şekerinin aşırı düşmesi, ağır bir terlemeye neden olabiliyor. Titreme, aşırı terleme, morarma, emme isteksizliği ve kalbin hızlı çarpması ile birlikte görülmektedir.

Daha büyüklerde solukluk, dalgınlık ve anormal davranışlarla da kendini gösterebilmektedir. Çok acil müdahale edilmesi gereken ve mutlaka çocuk doktoruna danışılması gereken bir durumdur. Tiroit bezinin aşırı çalışması durumunda (hipertiroidi) metabolizma hızı artarak terlemeye neden olmaktadır.

Ergenlikte tiroit bezinin etkisi…

Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda tiroit bezinin aşırı çalışması terleme nedeni. Hipertiroidi denilen tabloda terlemenin yanı sıra halsizlik, tansiyon yüksekliği, kalp çarpıntıları ve zayıflama sık görülüyor. Ergenlik dönemindeki çocuklarda aşırı terlemeyi açıklayacak neden bulunamıyorsa, yasal olmayan madde kullanımını da unutmamak gerekiyor.

Enfeksiyonla gelen yüksek ateş…

Enfeksiyonlar neden oldukları ateş veya metabolizma hızındaki artış yüzünden aşırı terlemeye neden olabiliyor. Ateşi olan çocukta vücudun soğutulması için terleme refleks olarak devreye girmektedir.

çocuklarda terleme ile ilgili görsel sonucu

Antibiyotikler çocuğu terletiyor…

Antibiyotiklerin kullanımı sırasında da terleme görülebilmektedir. Terlemeye eşlik eden kas eklem ağrıları ve baş ağrıları varsa daha ciddi enfeksiyon hastalıkları akla gelmelidir. Tüberküloz ve brusella bunların başlıcalarıdır.

Bebeğinizi kat kat giydirmemeye özen gösterin…

Çocukları çok sıcakta büyütme eğilimi özellikle, Türkiye’de kültürel bir özelliktir. Bu sebeple terlemeye bazen de ebeveynler neden olabiliyor. Oysa çocuklar yetişkinlerden daha hareketli ve bazal metabolizma hızları da daha yüksektir.

Çevre ısısının 19 ile 23 derece arasında olması gerekiyor. Bu ısıda ebeveynler bir de bebeği kat kat giydiriyor. Bu da bebeğin terlemesine sebep oluyor. Özellikle yeni doğan döneminde kalın giydirilen veya yüksek ısıya bağlı aşırı terlemeye maruz kalan bebeklerin bu dönemde anne sütü alımı da azalırsa sarılık şikayeti artabiliyor.

D vitamini eksikliği…

Bir yaşına kadar D vitamini eksikliği olan, yeterince D vitamini almamış bebeklerde ileri dönemlerde terlemeye sık rastlanmaktadır. Fakat bu bulgu raşitizm hastalığının başlangıcında değil, ilerleyen dönemlerinde oluşuyor. Çocuklarda baş terlemesinin nedeni D vitamini eksikliği olabiliyor fakat C vitamini eksikliklerinde de terleme olabiliyor.

çocuklarda d vitamini eksikliği ile ilgili görsel sonucu

Terlemeyi önlemek mümkün!

  • Aşırı terlemeye neden olabilen baharatlı gıdalar ve alerjik gıdaları yedirmeyin. (çikolata, kahve, fıstık ezmesi).
  • Pamuklu giysiler giydirmeye özen gösterin. Yünlü giysiler, hava almayan uyku tulumları ve battaniye aşırı terlemeye neden olduğundan kullanmayın.
  • Ortam ısısına uygun giydirmeye çalışın. 23 dereceden daha düşük ısıları tercih etmelisiniz. Odayı sık sık havalandırın.
  • Sık sık duş yaptırmalısınız. Bu özellikle terlemeye bağlı cilt sorunlarını; isilik, dermatit veya mantar enfeksiyonlarını en aza indiriyor.

ACIBADEM