Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Coronavirüse Karşı Beslenme Rehberi

Aslında tüm enfeksiyonlara karşı bağışıklığı güçlü tutmak ilk adım olmalıdır. Yeni tip olan koronavirüse karşı da beslenmenizde dikkat edeceğiniz kurallarla dirençli olabilirsiniz. İşte! Covid-19’a karşı bağışıklığınızı güçlü tutmanın yolları.

KORONA VİRÜSE KARŞI BESLENME

Covid-19’dan korunmak için ne yapılmalıdır?

Yeni tip coronavirüs, diğer virüs tipleri gibi bağışıklık sistemi zayıf veya kronik hastalığı olan kişileri daha çok etkiliyor. Bu durumda öncelik; bağışıklığı güçlendirmek ve kronik hastalıkların etkilerini kontrol altında tutmak olacaktır. Bazı etmenler serbest radikallerin dokulara zarar vermesine sebep olurlar. Etkilerini kontrol altında tutmamız gereken etmenler ise, şunlardır:

 • Stres
 • Kötü beslenme ve buna bağlı vitamin-mineral eksikleri
 • Aşırı egzersiz
 • Alkol
 • Sigara
 • Çevre kirliliği

Covid-19’a yakalanmadan önce beslenme alışkanlıklarını düzeltmek ve bağışıklığı güçlendirmek öncelikli amaç olmalıdır. Coronavirüse yakalanma durumunda ise aynı sağlıklı alışkanlıkları devam ettirip birkaç ek uygulama daha yapılması uygundur.

Coronavirüse karşı bağışıklığınızı böyle güçlendirin

Covid-19’a karşı bağışıklığı güçlendirmek için her gün, beslenmenizde yer vermeniz gereken bazı kaynaklar vardır. Bu kaynakları şu şekilde sıralayabiliriz:

C vitamini: Vücutta antioksidan görevi gördüğü için hücre hasarlarını onarmada ve vücut direncini arttırmada oldukça etkilidir. Bu nedenle de günlük beslenmenizde portakal, limon, kivi, maydanoz, yeşilbiber, brokoli, turp, ananas, mevsiminde kırmızı kapya biber ve yeşilbibere yer verin.

E vitamini: Özellikle yıpranan kas dokularını onarmada çok etkilidir. Güçlü kaslar da güçlü bir metabolizma, yani dirençli bir vücut demektir. Bu nedenle günlük beslenmenizde kuru yemişler, avokado, brokoli, ıspanak gibi E vitamini kaynaklarına da mümkün oldukça yer vermek gerekir.

Antioksidanlar: Vücudunuzun doku hasarları, kronik hastalıklar ve dış etkenler (virüs vb) ile savaşma gücünü artırır. Likopen, isoflavon, polifenoller gibi birçok çeşidi vardır. Renkli ve çeşitli beslendiğiniz durumda birden fazla antioksidanı alabilir ve bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Yabanmersini, mevsiminde tüketilen domates, havuç, enginar, kırmızı lahana, pancar ve yeşil çay en güçlü antioksidanların başında gelir.

Omega 3: Vücutta enfeksiyon oluşumunda ve enfeksiyonun ilerlemesinin engellenmesinde en büyük destekçidir. Omega 3’ün vücutta üretiminin olmaması nedeniyle dışarıdan alınması gerekmektedir. En iyi kaynakları; balık, ceviz, keten tohumu ve mevsiminde semizotu olduğu unutulmamalıdır.

Probiyotik ve prebiyotikler: Bizim bağırsak dostumuzdur. Bağırsaklar 2’nci beyin olarak vücut direncinden ve bağışıklıktan sorumludurlar. Bağırsak floramızın bütünlüğünü korumak için sağlıklı ve dengeli beslenmeli ayrıca yararlı bakterilerin gelişimi için onlara prebiyotik lifler vermeliyiz. Bunun için de günlük beslenmemizde kefir, peynir gibi probiyotik yiyeceklere ve yulaf, tam tahıllar, kuru baklagiller gibi prebiyotik kaynaklara yer vermemiz gerekir.

Çinko: Bağışıklık sistemini destekleyen başlıca minerallerden sadece biridir. İmmün sistemindeki hücrelerin doğru oluşumunda ve gelişiminde görevlidir. Bu nedenle de çinkodan zengin kabak çekirdeği, tam tahıllar, yulaf ve badem gibi besinleri tüketmeyi unutmayın.

D vitamin: İmmün sistemi destekleyici, enfeksiyon önleyici ve vücut direncini arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Yiyecekler ile alımı zor olduğundan hekiminize danışıp test yaptırarak, hekiminizin uygun gördüğü şekilde D vitamini desteği alabilirsiniz. 

Doğal antibakteriyel yiyecekler: Covid-19 oluşumunu ve Covid-19’un etkilerini azaltmada çok yardımcı olurlar. Bu besinlerin başında sarımsak, soğan, bal, ekinezya, zencefil ve karanfil gelmektedir.

Covid-19’a karşı güçlü bir bağışıklık için bilmeniz gereken 10 kural

 • Düzenli ve dengeli beslenin.
 • Günlük 5 porsiyon kadar sebze-meyve tüketin.
 • Vitamin-minerallerden zengin besinleri tercih edin.
 • Antibakteriyel besinlerden ve baharatlardan yemek yaparken, içecekleri tatlandırırken destek alın.
 • Bol su için.
 • Bitki çayı tüketin.
 • Fiziksel olarak aktif olun.
 • İdeal kilonuzda olun.
 • Sigara içmeyin.
 • Günlük 7 ile 9 saat uyuyun.

Coronavirüs teşhis edildiyse…

Coronavirüse yakalanmış bir kişinin de tedavisini aksatmadan tüm bu önerilere uyması gerekmektedir. Bunlara ek olarak da Covid-19’da görülen ateşin varlığında içilen su miktarını arttırmak gerekir. Covid-19’un belirtileri öksürük ve boğaz ağrısı durumlarında ise antibakteriyel yiyeceklerden ve bitki çaylarından biraz daha destek almak çok iyi olacaktır.