Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

CORONADAN KORUNMA YOLLARI

CORONAYA KARŞI TEDBİRLER

Coronavirüse Karşı Alınacak Önlemler…

Son günlerde dünyanın en önemli sağlık sorunu haline gelen çok sayıda insanın hayatını kaybettiği koronavirüse karşı alınabilecek tedbirler hakkında bilgi veren KBB Uzmanı Op. Dr. Cem Karas, tüm virüslerde olduğu gibi bu virüste de ilk alınması gerken tedbirin başında, “hijyene dikkat etmek ve bağışıklık sistemini güçlü tutacak şekilde beslenmek” olduğunu belirtti.

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve şu anda yaklaşık 30 ülkede görülen ve birçok insanın ölümüne sebep olan coronavirüs salgını hakkında bilgi veren KBB Uzmanı Op. Dr. Karas, “Corona virüs vücut sıvılarıyla, damlacık enfeksiyonu ve solunum yoluyla kişiye bulaşıyor. Virüs taşıyan kişiyle özellikle yakın temas kurmak önemli rol oynuyor. Bu yeni tip coronavirüs de ilk vakalara hayvandan bulaşmış olmakla birlikte hayvan teması olmayan vakaların da görülmeye başlanması ile virüsün günler içinde insandan insana bulaşma özelliği kazandığı da görülmüştür” dedi.

Coronavirüsün bulaştığı bazı kimselerde belirti görülmeyip yada hafif belirtilerle soğuk algınlığı gibi seyrediyor olmasının olası durum olduğunu ancak kaydedilen çoğu vakada ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulguları ön planda olduğunu kaydeden Op. Dr. Cem Karas, virüsten korunma yöntemleri hakkında da detaylı bilgi verdi.

“Hijyene çok önem verin yeterli uyuyup doğal ve dengeli beslenin”

Her hastalık ve salgında olduğu gibi yeni ortaya çıkan koronavirüse karşı da alınacak en önemli önlemin öncelikle hijyen vücudun iyi dinlenmesi ve doğal ve dengeli beslenmek olduğunu kaydeden KBB Uzmanı Op. Dr. Cem Karas,

“Halen tedavisi ve aşısı bulunmayan bu virüsten korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışmamız gerekiyor. Yeterli uyku (günde 7 ile 8 saat), stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkol kullanmamak özetle sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek ilk sırada yapmamız gerekenler arasında yer alır. Düzenli ve dengeli beslenmeye, yeterli sıvı alımına dikkat ederek, kaliteli protein, doğal sebze/meyve, tam tahıl, bakliyat, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin beslenmeye dikkat etmeliyiz.Yeterince kanıt olmasa da D vitamini, çinko, omega-3 içeren destekler ile doğal C vitamini işe yaradığını düşünüyoruz. Bunun dışında ellerin sık sık yıkanması ve temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi önerilir”

diyerek içinde bulunduğumuz bu dönemde özellikle yurtdışına çıkanların çok daha dikkatli olmasını tavsiye etti.

“Kalabalık ortamlarda maske kullanın”

Özellikle hasta kişilerden ve havalandırılması sorunlu ve kalabalık mekanlardan (otobüsler, dolmuşlar, trenler, metro, sinemalar, alışveriş merkezleri) mümkün olduğunca uzak durulmasını, zorunlu olanların da maske kullanmasını tavsiye eden Op. Dr. Cem Karas,

“Tüm solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yoldur. Özellikle ve özellikle yaşlılar, müzmin hastalığı olanlar (kalp hastalığı, böbrek hastalığı, solunum yolu hastalığı, nörolojik hastalık, şeker hastalığı); bağışıklık sistemi yetersiz olanlar; kanser hastaları, herhangi bir hastalığın son evresinde olanlar, gebe kadınlar ve çocuklar daha büyük risk altındadır. Koronavirüs besinlerle değil solunum yolu ile bulaştığı için riskli bireylerin maske takması, kalabalık ortamlara girmemesi ve gerekmedikçe yolculuk yapmaması önerilir”

diyerek tüm virüslere karşı alınacak en önemli tedbirin hijyen ve vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu kaydetti.