Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocukları korona virüsünden nasıl koruyabiliriz?

Korona virüsü vakaları giderek artarken; ebeveynler özellikle çocukları için endişeli. 

Bugünlerde yeni Korona virüsü ile (Covid-19) ilgili en çok tartışılan konulardan biri de virüsün çocukları tehdit edip, etmediği yönünde… Uzmanların bazıları Covid-19’un çocukları etkilemediğini belirtirken, bazı uzmanlar da “Çocuklar ve gençler için gerekli tedbirler alınmalı, çünkü hastalığı kapmaktan öte yayma riskleri çok fazla.

Ayrıca corona virüs, sahip oldukları mevcut hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemleri çok zayıf olan çocuk ve gençlerde öldürücü sonuçlar doğurabilir” diyor. Bu konuda önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Filiz Bakar ise ebeveynlere şu önerilerde bulundu:

ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLÜ TUTUN

Çocukların ellerini doğru şekilde yıkadığından özellikle emin olun: Covid-19’a karşı en etkili önlemlerin başında el yıkamak geliyor. Yemeklerden önce ve sonra, halka açık yerlerde bulunduktan sonra mutlaka ellerin yıkanmasını sağlamalısınız. Su ve sabunla 20 saniye boyunca çocukların ellerini yıkadığından emin olmalısınız. Suyun bulunmadığı yerlerde el dezenfektanı kullanarak ellerin üzeri ve parmak araları da dahil olmak üzere elin tamamına yedirilmesini sağlamalısınız…

Bağışıklığını güçlendirmeye çalışın: Hastalıktan korunmada güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekir. Sağlıklı bir beslenme düzeni, açık havada egzersiz ve yeterli uyku çocukların bağışıklığını kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır. Çocukların bol sıvı tüketmelerini sağlamalısınız.

Onlara kirli elleriyle yüzlerine dokunmamalarını gerektiğini öğretin: Bir çocuğa bunu yaptırabilmek her ne kadar zor olsa da ellerini yıkamadan ağız, burun veya gözlerine dokunmamaları gerektiğini çocuklara anlatın. Herhangi bir sebeple burnu kaşınırsa bunun için mutlaka mendil kullanmaları ve sonrasında da atmalarını gerektiğini öğretin. Hapşırma ve öksürme sırasında mutlaka mendil kullanmalarını, sonra bunu atmalarını sağlamalısınız.

KAPALI ALANLARA GÖTÜRMEMEYİ TERCİH EDİN

Kalabalık ortamlarda yüzeylere dokunmamasını sağlamalısınız. Kapalı, kalabalık alanlara gitmemeyi tercih etmelisiniz. Özellikle alışveriş merkezi gibi kapalı alanlardan çocuklarınızı uzak tutmalısınız. Çocuklara bunu anlatabilmek güç olabileceği için mutlaka yaratıcı çözümler üretmeye çalışın. Ortak kullanımlardaki koltuk veya masaları da kullanmadan önce kolonyalı mendille silmek de yarar sağlayacaktır.

Hasta kişilerden uzak tutmalısınız. Çocukların hapşırma, öksürme gibi belirtileri olan kişilerin yakınlarında olmamalarını sağlamalısınız. Önemli olan gerekli koruyucu önlemleri almak olduğunu unutmayın…

MİSAFİRLERİNİZİ MUTLAKA UYARIN

Dışarıdan gelen misafirlerden mutklaka ellerini yıkamalarını isteyin. Ayrıca, insanlarla el sıkışmaktan kaçının ve öpüşmeyin.

Ailede hasta biri varsa maske kullandırın. Aileden birinde ateş veya öksürük varsa mutlaka maske kullanmasını sağlayın, el yıkamaya daha çok özen gösterin. Hasta kişilerin çocuğunuzla mümkün olduğunca temasını engellemelisiniz.

SOZCU