Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Corona Virüsü Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Ebeveynler son dönemde en çok merak ettikleri konu: Corona virüsü çocukları nasıl etkiliyor?

Corona virüsü çocukları enfekte ediyor mu?

Çocuklar COVID-19 hastalığını daha mı ağır geçirebilirler?

Çocuk Sağlığı, İmmünoloji ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony ailelerin en çok sorduğu 20 soruyu cevapladı.

“Korunun ve panik yapmayın” şeklinde konuşan Çocuk Sağlığı, İmmünoloji ve Alerji alanında çalışan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Korona virüsü nedeniyle paniğe kapılan ebeveynlerin en çok sorduğu soruları yanıtladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) pandemi ilanıyla küresel bir tehdit haline gelen Korona virüsü salgını, en çok anne ve babaları tedirgin ediyor. Virüsün çoğunlukla 65 yaş üstü insanları etkilediği bilinse bile mevsimsel alerji, grip ve nezle ile aynı semptomları gösteren corona virüsü, ebeveynleri paniğe sürüklüyor.

Doç. Dr. Antony, ebeveynlerin en çok sorduğu soruları yanıtladı:

Corona virüsü çocukları enfekte eder mi?

Evet. Korona virüsü çocukları enfekte eder. Salgınların yaşandığı ülkelerden gelen veriler, Korona virüsünün her yaştan insanı etkilediğini göstermektedir.

Çocukların Korona virüsü nedeniyle hastalık geçirme riski nedir?

Salgın verilerine bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Korona virüsü çocukları erişkinlere ve özellikle yaşlı kişilere göre daha az enfekte eder.

Çocuklar Korona virüsü enfeksiyonunu daha hafif mi, daha ağır mı geçirirler?

Çocuklar Korona virüsü enfeksiyonunu bütün yaş gruplarına kıyasla daha hafif geçirmektedirler.

Hangi rahatsızlıklar, Korona virüsü enfeksiyonunu daha ağır hale getirebilir?

Özellikle karaciğer, böbrek ve kalp yetmezliği, ağır akciğer rahatsızlığı olan çocuklar ve lösemi, lenfoma gibi kanser hastası olan çocuklarda hem hastalığın kendisi hem de bu hastalıkların tedavisinin neden olduğu bağışıklık sisteminin zayıf düşürecek tedaviler nedeniyle Korona virüsü enfeksiyonu daha ağır seyredebilir.

Çocuğumun Korona virüsü enfeksiyonu olduğunu nasıl anlarım?

Çocuğunuzun düşmeyen ateşi, halsizliği, iştahsızlığı varsa ve solunum yetmezliği çekiyorsa, çocuğunuz korona virüsü semptomları gösteriyor olabilir. Çocuğunuzun korona virüsü enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, bulunduğunuz bölgedeki Sağlık Bakanlığı’nın korona virüsü ile mücadele için tahsis ettiği hastanelere en kısa sürede başvurmanız gerekir.

Çocuklar korona virüsü nereden kapabilirler?

Çocuklar corona virüsü, korona virüsü ile enfekte olmuş kişilerin hapşırma, aksırma ve öksürük gibi durumlarla dışarıya saçtıkları damlacıklardan ve damlaların düştüğü yüzeylere elleri ile temas edip sonrada ellerini gözlerine, yüzlerine, burunlarına ve ağızlarına temas ettirerek kapabilirler.

Çocukları korona virüsü enfeksiyonundan korumak için neler yapılabilir?

Çocukları korona virüsünden korumak için yapılması gerekenler erişkinlerle aynıdır. Hasta ve hasta olma ihtimali olan kişilerden uzak durmak, mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmamak, ellerin sık sık ılık su ve sabunla 20 ile 30 saniye boyunca yıkanması korona virüsünden korunmak için atılacak adımların başında geliyor.

Alerji rahatsızlığı olan çocuklarda korona virüsü, özel bir risk teşkil eder mi?

Hayır etmez. Alerji rahatsızlığı olan çocuklarda korona virüsü özel bir risk teşkil etmez. Alerjik çocukların korona virüsü enfeksiyonundan korunmak için yapacakları genel anlamda herkesin aldığı korunma tedbirleriyle birebir aynıdır.

Çocukları korona virüsünden korumak için maske takmalı mıyız?

Hayır. Çocukların maske takmasına gerek yoktur.

Tuzlu su ile gargara ve burun temizliği virüsün bulaşmasına engel olabiliyor mu?

Tuzlu su ile gargara yapılmasının korona virüsü engellediğine dair elimizde hiçbir bulgu yoktur.

Korona virüsü ile enfekte olan çocuklara nasıl bir tedavi uygulanmaktadır?

Hastalığın şiddetine göre sadece klinik gözlem, vitamin takviyeleri ve korona virüsüne karşı etkili olduğu bilinen anti viral ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır.

Korona virüsü testi isteyen herkese yapılabilir mi?

Hayır yapılmaz. Korona virüsü testi her isteyene yapılamaz. Korona virüsü enfeksiyon şüphesi olan kişilere ve coronavirüs enfeksiyonu olan kişilerle temas etmiş kişilere test yapılmaktadır.

Korona virüsü aşı ile önlenebilen bir hastalık mı?

Maalesef şu an elimizde Korona virüsü için etkili bir aşı yok ancak aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Korona virüsü aşı çalışmaları olumlu sonuç verdiğinde önlenebilir bir hal alacaktır.

Korona virüsü aşısı ve ilaçları ile ilgili çalışmalarda son durum nedir?

Hem aşı hem de virüsü engelleyecek ilaç çalışmaları bir çok merkezde çok yoğun bir şekilde devam etmektedir. ABD’de üretilen ilk aşının insan üzerinde testleri yakın zamanda başladı. Olumlu sonuçları yakın zamanda duyacağımıza inanmaktayız..

Hamile kadınlar korona virüsüne yakalanma konusunda ekstra bir risk taşır mı?

Hayır taşımaz. Hamile kadınlar Korona virüsüne yakalanmak için ilave bir risk taşımazlar.

Hamile kadınlar korona virüsü ile enfekte olurlarsa daha ağır bir hastalık geçirirler mi?

Hayır tabii ki geçirmezler. Bugüne kadar elimize geçen veriler hamile kadınların korona virüsü enfeksiyonunu daha ağır geçirmediğini göstermektedir.

Hamile kadınlar korona virüsünden korunmak için ne yapmalılar?

Hamile kadınların korona virüsünden korunmak için alacakları önlemler genel anlamda herkesin aldığı korunma tedbirleriyle birebir aynıdır. Hamile kadınlar için özel bir önlem şuan için bulunmamaktadır.

Hamilelikte yakalanılan korona virüsü enfeksiyonu hamileliğin devamı için bir risk oluşturur mu? Bebeğin sağlığını olumsuz etkileme ihtimali var mıdır?

Hayır hamileliğin devamı için risk oluşturmaz. Bugüne kadar bildirilen vakalarda hamile kadınların enfeksiyonu kapma durumunda hamileliğin devamında bir sorun yaratmadığı ve bebeği olumsuz etkilemediği açıkça gözlemlenmiştir. Fakat herkes gibi hamile kadınların da koronavirüse karşı çok dikkat etmesi ve kendilerini çok iyi korumaları gerekmektedir.

Korona virüsü ile enfekte olmuş hamile kadın, doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrasında bebeğine korona virüsü bulaştırabilir mi?

Bugüne kadar bildirilen vakalarda hamile kadınların amniyotik sıvıyla bebeklerini enfekte edemedikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca doğum sırasında veya anne sütü ile korona virüsün bulaşmadığı bilinmektedir.

Korona virüsü emziren anneler için risk teşkil eder mi?

Hayır risk teşkil etmez. Korona virüsü emziren anneler için risk teşkil etmez, ama emziren annelerin her zaman olduğu gibi hem kendini hem de bebeğini koruması için toplumdan ve kalabalıklardan izole edilmesi, sık sık su ve sabunla el yıkayıp tüm korunma önlemlerine harfiyen uyması gerekmektedir.

Son olarak ta; elimizdeki bulgulara göre çocuklar korona virüsü için riskli bir grubu teşkil etmiyorlar ve hatta erişkinlere kıyasla hastalığa çok daha hafif atlatıyorlar. Hasta olan çocuklar kayıtlara geçti fakat hemen hepsinin iyileştiği bilgisi mevcut. Ebeveynler panik yapmamalı fakat kendileri, aileleri ve toplum sağlığı için korunmayı asla ve asla ihmal etmemeliler.

SOZCU