Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kan Nakli ile Korona Tedavisine Başlanabilir…

Korona tedavisinde Türkiye’de bir ilk… “İyileşen hastaların kanını kullanacağız”

Dünyayı ve Türkiye’yi yoğun şekilde etkisi altına alan corona virüs ile Japonya’dan sonra Türkiye’de ilk kez Gaziantep Üniversitesi tarafından uygulanacak patojenlerden arındırılmış plazma nakli yöntemiyle mücadele başlayacak.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür

Yeni tedavi yöntemini GAÜN Rektörü olan Prof. Dr. Ali Gür, yaptığı basın açıklamasını duyurdu. Tedavinin devamında Gaziantep Üniversitesinin kuracağı sisteme enfekte olan hastaların iyileştikten sonra kan vermelerinin sağlanacağını açıklayan Prof. Dr. Ali Gür,

“İyileşen hastaların bu kanları toplanacak ve plazmanın içinde virüse karşı olan antikorlar var mı yok mu ilk önce test edilecek. Bunlar belirlendikten sonra, bu kanların başka enfeksiyon hastalığı açısından da güvenli olup olmadığı sadece Gaziantep Üniversitemizde kuracağımız bu sistemle test edilebilecek ve güvenlik sorunu oluşturan tüm patojenler Türkiye’de ilk defa üniversitemizde kurulacak özel bir sistemle inaktif hale getirilebilir olacaktır” diye ifade etti.

CORONA TEDAVİSİ

GAÜN Rektörü Ali Gür, “Dünyada kullanılan diğer yöntemlerden farklı olarak kanda yer alan çeşitli virüs, bakteri ve parazitlerin patojen yükünü yok ederek transfüzyonla bulaşan hastalık riskini sıfırlamayı hedefliyoruz. Kan bileşenlerinde bulunan beyaz kan hücrelerinin kalıntıları inaktive edilerek, plazma nakli esnasında oluşabilecek istenmeyen reaksiyonlar en aza indirilebilecektir.

Bu tedavi yöntemiyle antikor aktarımı sağlayan plazma nakli ile hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş Covid-19 hastalarından alınan kan şekilli elemanları uzaklaştırılarak, ayrıca virüs, bakteri ve parazit gibi patojenlerden arındırılarak plazmasına ayrıştırılacaktır. Bu plazma yeni Covid-19 hastalarına tedavi yada sağlık çalışanları gibi yüksek risk grubundaki kişilere hastalıktan korunma amaçlı güvenli olarak verilebilecek” dedi.

Kaynak: https://www.yenisafak.com/dunya/korona-tedavisinde-turkiyede-bir-ilk-iyilesen-hastalarin-kanini-kullanacagiz-3531811