Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Korona virüse karşı evdeki mikroplar ve bakteriler nasıl yok edilir?

Korona virüs tüm dünyayı etkisi altına almasının ve Türkiye’ye girmesinin ardından birçok kişi virüsten korunmanın yollarını araştırmaya başladı. Özellikle uzmanlar hijyen konusuna çok büyük önem verilmesinin altını çiziyor. Kişisel temizlik dışında, ev temizliğine de özen göstermemiz ve dikkat etmemiz gerekmektedir.

İlk başta ev temizliğine başlamadan önce mikropların ve bakterilerin en çok gizlendiği yerleri bilmeniz gerekiyor. Bu yerleri tespit ettikten sonra detaylı temizliğe başlamanız daha basit olacaktır. Bunun dışında Korona virüse karşı ev temizliğinde en çok çamaşır suyu tercih ediliyor.

Fakat çamaşır suyu çok fazla kimyasal içerdiği için birçok kişi kullanmaktan çekiniyor. Sizin için evdeki gizli bakteri taşıyan alanları, virüsleri yok edecek doğal temizlik ürünlerini ve evde doğal çamaşır suyu yapmanız için gerekli olan bilgileri paylaşıyoruz..

Mikropların ve bakterilerin evde en çok saklandığı yerler…

En etkili temizlik yöntemlerini denemeden önce öncelikle evin en çok bakteri ve mikrop biriktirdiği yerleri bilmemiz gerekiyor. Yapılan bazı araştırmalara göre evlerin içinde 300’den fazla bakteri bulunuyor. Evde yapılan temizliğe rağmen mikroplar ve bakteriler bazı yerlerde gizlice saklanabiliyorlar. Mikroplardan kurtulmak, hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız haftada en az bir defa detaylı temizlik yapmaya özen gösterin. İşte en çok bakteri ve mikrop bulunan bölümler…

Bulaşık süngerleri ve lavabolar…

Mutfaklar en çok kullanılan alanlarımız olduğu için mikropların en fazla olduğu yerlerdir. Yemek artıkları, mutfak süngerleri ve mutfak lavaboları en çok bakteri üreten yerlerin başında geliyor. Bulaşık süngerini her gün değiştiremiyorsanız her gün çamaşır suyunda bekletmeniz gerekir. Mutfak lavabosunda bulunan yemek artıkları bir çok bakteriyi içinde barındırmaktadır. Tamamen mikrop yuvası olan lavabolar birçok hastalığı beraberinde getirebiliyor. Bu yüzden bakterilerin oluşumunu engellemek için mutlaka her gün deterjanla temizlemek gerekmektedir.

Çamaşır makinesi temizliği

Çamaşır makinesini evinizdeki en temiz beyaz eşya olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu pek doğru değil. Çünkü kirli çamaşırları makineye her doldurduğunuzda bakteri ve virüsler de çoğalmaktadır. Çamaşır makinesini temiz tutmanın yolu ise haftada bir kez bir bardak çamaşır suyuyla boş bir şekilde yıkamaktan geçtiğini unutmamalısınız…

Elektronik cihazların temizliği

Elektronik cihazlar da mikropların en çok biriktiği yerlerden bir tanesidir. Bu cihazlarla bütün gün iç içe olduğumuz bir gerçek. Tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar özellikle de televizyon kumandaları… Bunları kullanırken ellerinizin temiz olmasına mutlaka özen gösterin. Eve gelir gelmez ellerinizi yıkayıp cihazları da temiz bir bezle temizlemeniz gerekmektedir.

Diş fırçası temizliği

Diş fırçaları bakterilerin en çok üremeyi sevdiği yerlerden bir tanesidir. Islak bırakılan diş fırçaları binlerce mikrobu barındırabiliyor. Uzmanlar diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Havlular da her gün değiştirilmesi gereken eşyalar arasında yer almaktadır.

Trabzanlar ve kapı kollarının temizliği

Mikroplar kapı kollarında, korkuluklarda, lambalarda, musluklarda kısacası elle temas edilen her yerde hızla çoğalmaktadır. Bu yüzeyleri haftada bir kez sterilize etmeniz gerekiyor. Ellerimizin dokunduğu her yere de bu mikroplar taşındığı için günde en az 2 kez temiz bir bezle kapı kollarını, prizleri silerek oluşacak bakterileri yok edebilirsiniz.

Klozet temizliği

Tuvalet kapağı açık bırakılarak sifon çekilirse mikroplar banyonun her yerine yayıldığını unutmamalısınız. Kötü mikropları sınırlandırmak için haftalık olarak klozeti temizleyin ve kapağını mutlaka kapatın.

Evcil hayvan kaplarının temizliği

Evcil hayvanların yemek ve su verilen kaplarında hijyenine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Haftada en az 2 defa deterjanlı suyla temizlenmesi gerekiyor. Özellikle de peluş oyuncaklar sürekli çocukların elinde olduğu için devamlı olarak yıkanması gerekmektedir. Peluş oldukları için çok toz toplayabilir ve üzerinde çok sayıda bakteri barındırabilir.

Televizyon kumandası

Mikropların var olduğu yerler özellikle herkesin dokunduğu telefon, sehpa, televizyon kumandası gibi sık kullanılan eşyalardır. Gün içerisinde bu objeleri dezenfektan mendillerle sık sık temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Makyaj çantası

Makyaj malzemeleri koyulan çantalar tam bir mikrop yuvası olmakta! Her yere taşınan bu çantaları da olur olmaz her yere koyabiliyoruz. Mikrop yuvasına dönüşen bu çantaları sabunlu suyla temizlemek gerekmektedir.

Evinizi temizlerken hangi doğal ürünleri kullanabilirsiniz? 

Herkes iyi kokan, ellere zarar vermeyen ve aynı zamanda mikropları ve bakterileri evden uzak tutan ürünleri kullanmayı sevdiği bir gerçek. Buradaki karmaşık kısımsa, bu ürünlerin aynı zamanda çevreye oldukça zararlı olan pek çok kimyasal madde içermesidir. Bunların pek çoğu zehirlidir vede çoğu yavaş yavaş ellerinize zarar verir. Sizin için evdeki bakterileri ve mikropları yok eden kimyasal içermeyen doğal ürünleri paylaşıyoruz.

 

Karbonatla temizlik

Birçok kişinin bildiği gibi kullandığınız ürünlerin çoğu zehirli olabiliyor. Bunların yerine kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri karbonattır. Karbonatla, tencereleri, tavaları ve tabakları yıkayabilirsiniz. Yüzeyleri, fayansları, küvetleri, lavaboları vs. silebilirsiniz. Fırını, mikrodalgayı ve mobilyaları da temizleyebilirsiniz.

Elma sirkesi ile temizlik

Doğal elma sirkesini özellikle cam, mikrodalga, duşakabin ve makyaj lekeleri için kullanabilirsiniz. Cam için; bir beze bandırılmış bir miktar sirkeyle bardaklarınızdan ve fincanlarınızdan yağları sökebilir ayrıca onları parlatabilirsiniz. Ardından da sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır.

Mikrodalga fırınları temizlemek içinse sirke birebirdir. Sirke içeren ufak bir bardağı mikrodalga fırının içerisine yerleştirerek ve fırını yaklaşık 4 dakika kadar çalıştırmalısınız. Sirkeden çıkan buhar fırının içerisindeki kirleri yok edecektir.

Elma sirkesi ayrıca kıyafetlerinizden makyaj lekelerini çıkarmak için de oldukça mükemmel bir kaynaktır. Su ve sirke karışımına bandırılmış bir bezle kıyafetlerinizi hafifçe silmeniz bu sorunu çözecektir.

Limonun etkileyici gücü

Limon evinizin pek çok alanında kullanabileceğiniz mükemmel bir temizlik kaynağıdır. Kokusu güzeldir, yağ sökücü ve beyazlatıcı özelliğe de sahiptir. Ayrıca, limon suyu bakteri öldürücü ve antiseptik özelliklere de sahiptir ve bu nedenle de temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan bir bileşendir.

Limon beyaz kıyafetlerinizin rengini geri kazanması açısından mükemmel bir ürün olduğunu bilmelisiniz. Ne mi yapmanız gerekli? Çamaşırları yıkarken yarım fincan limon suyunu çalkalama aşamasında makineye boşatmalısınız. İnanılmaz sonuçlara tanık olacaksınız. Bulaşıkları elde yada bulaşık makinesinde yıkarken bunlara birkaç damla limon eklerseniz yağların daha kolay yok edildiğini görürsünüz.

Yarım bir limonu buzdolabına koyduğunuzda kötü kokuların nasıl yok olduğunu göreceksiniz. Limon aynı zamanda mutfaktaki (ahşapta, bezlerde, camlarda, vs.) herhangi bir lekeden kurtulmak için de bire birdir. Az bir miktar suya birkaç damla limon suyu eklerseniz mükemmel bir temizlik maddesi elde edeceksiniz.

Doğal çamaşır suyu nasıl yapılır? 

Birçok uzmanın Korona virüsü açıklamaları doğrultusunda evdeki mikrobu ve bakterileri yok edecek en etkili yöntemlerden biri de çamaşır suyudur. Fakat çamaşır suyuna alerjisi olanlar ve rahatsızlık duyanlar için ev yapımı çamaşır suyu tarifi paylaşıyoruz. Evde doğal çamaşır suyu yapıp, herhangi bir kimyasala maruz kalmadan, alıştığınız hijyene sağlığınızı riske atmadan ulaşmanız da mümkün…

Ev yapımı çamaşır suyu için gerekli olan malzemeler;

Sprey şişesi, 1 fincan oksijenli su, 1/2 su bardağı beyaz sirke, 1/2 su bardağı su, 1 çorba kaşığı limon suyu ve limon uçucu yağı.