Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklara evde ders çalıştırmanın 10 kuralı

Coronavirüs nedeniyle okulların tatil edilmesi, ebeveynleri bir nevi ‘zorunlu öğretmene’ çevirdi. İşte! çocuklarınıza evden ders çalıştırma konusunda önemli öneriler…

Çocuklarınıza evden ders çalıştırma yöntemleri

Coronavirüs nedeniyle eğitim uzaktan erişim programları yardımıyla evden devam ediyor. Bu noktada, çocukların yayında bulunan ebeveynlerine, öğretmenlik yapmak gibi önemli bir sorumluluk eklenmiş durumda. Çocuklarınıza ders çalıştırırken yazımızda yer alan önerileri uygularsanız onların daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. İşte! çocukları evinizde ders çalıştırırken dikkat etmeniz gereken 10 madde.

1- Çalışılacak yeri belirleyin…

Aileler arasında çalışma ortamı açısından farklılıklar bulunmaktadır. Kimi ailelerde çocuklar odasında bulunan çalışma masasında çalışırken, kimi ailelerde salonda ya da mutfakta çalışır. Çocuğunuzun çalıştığı ortamlarda davranışlarını ve derse olan tutumlarını gözlemleyerek hangi ortamda daha verimli ders çalıştığını belirlemek oldukça faydalı olacaktır. Fakat verimli ders çalışabilmek için dersin kesinlikle masa başında olması ve yatarak ya da uzanarak ders çalışılmaması gerekir.

Çünkü bu durum bir süre sonra gergin şekilde duran kasların gevşemesine ve uykunun gelmesine neden olmaktadır. Çalışma ortamının iyi havalandırılmış olması ve müzik veya televizyon sesi gibi seslerden uzak olması gerekir. Yapılan çalışmalar aynı anda iki faaliyeti bir arada gerçekleştirmenin dikkati böldüğünü göstermektedir.

2- Gerekli malzemeleri hazırlayın…

Ders çalışmaya başlamadan önce kullanılacak malzemeleri kontrol ederek tam olduğuna özen göstermeniz faydalı olacaktır. Çocuğumuz ders yaparken; eksik materyalleri getirmek onun ortamdan uzaklaşmasını sağlamasına neden olacaktır. Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklar eksik olan malzemeyi bulurken fazla zaman harcar ve bu durum derse olan dikkatini çok etkiler.

3- Çalışılacak konuları ve ödevleri belirleyin…

Ders çalışırken çalışılacak konular birden fazla ise öncelikle çocuğun keyif aldığı bir dersten başlamak derse olan motivasyonunu artıracaktır. Bu noktada derse başlamadan önce çocuğunuz ile hangi konudan başlayacağınızı ve hangi dersleri tamamlayacağınızı belirtmeniz ders için hazır hale gelmesini ve harekete geçmesini sağlar.

4- Ders çalışma için gerekli motivasyonu sağlayın…

Ders çalışmaya başlamadan önce bazı çocuklar ebeveynleri tarafından derse hazırlanmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu gibi çocukların ders çalışma noktasında dışsal bir motivasyona ihtiyacı bulunuyor. Bu yüzden dışsal motivasyona ihtiyacı olan bir çocuğunuz var ise sizin desteğinize ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu gibi durumlarda ders çalışma konusunda motivasyonunu sağlamak amacıyla; başka arkadaşları ile kıyas yapmamanız, çalışmadığı durumlarda başına neler gelebileceği ile ilgili çocuğu korkutmamanız ve özellikle tehdit etmemeniz ve kendi sevginizi koşula bağlı cümleler ile belirtmemeniz gerekir.

5- Dikkat dağıtıcı unsurların bulundurmayın…

Çalışma masasının dağınık ve ders dışı materyallerle dolu olması, çalışılan ortamda çok fazla görsel uyaran bulunması (duvarda poster), sesli ve gürültülü olması, ortam içerisinde ders çalışma esnasında evde bulunan diğer ebeveynlerin sözel ve fiziksel olarak müdahalede bulunmaları ders çalıştırma esnasında dikkatin dağılmasına sebep olur. Bu yüzden mümkün olduğunca bu ortam ve koşulları ders çalışmadan önce gözden geçirmelisiniz.

6- Ders çalışma süresini belirleyin…

Ders çalışmak için ayrılan zamanı özellikle okula yeni başlayan çocuklar tek başına belirlemekte zorlanacakları için ebeveyn desteğine ihtiyaç duyacaklardır. Derse oturmadan önce çocuğun yaşına uygun olarak ders çalışma süresinin belirlenmesi ve bu süre içerisinde derse karşı istek ve motivasyonunun gözlemlenmesi gerekir. Örnek olarak, 45 dakika gibi bir sürede çocuğun dikkati ve derse devamlılığı olumsuz yönde etkileniyorsa başlangıç olarak yarım saat ile başlayıp, haftalık periodlarda giderek arttırmak ders çalışma alışkanlığını olumlu yönde etkiler.

7- Molalara derse ilgisini azaltmayacak etkinlikler yaptırın…

Aralıksız çalışarak uzun süre boyunca masa başında bulunmak çocuğun derse olan ilgisini düşürmesine ve ders çalışma sırasında başka şeyler ile ilgilenmesine sebep olur. Bu nedenle 10 dakika dinlenme amacı ile verilen molalarda; su içmek, hareket etmek gibi çocuğun derse dönüşte motivasyonunu azaltmayacak aktivitelerin olması önem taşır. Bu gibi verilen aralarda televizyon izlemesi, telefonda oyun oynaması, arkadaşları ile görüşmesi verilen sürenin uzamasına ve ders veriminin etkilenmesine neden olabilmektedir.

8- Ses tonunuza ve beden duruşunuza dikkat edin…

Çocuklarımızla iletişim kurarken sesimizin tonu, kullandığımız kelimeler ve hatta vurgu çocuğunuzun derse olan dikkatini ve motivasyonunu etkilemektedir Aynı cümleyi farklı tonlardan kurarsak iletmek istediğimiz mesaj her ne kadar aynı olsa da çocuğumuzun aldığı mesaj daha farklı olabiliyor. Yapılan araştırmalarda iletişim kurarken kullanılan sözcüklerden ziyade ses tonu ve beden duruşunun kişiler arası iletişimde daha etkin bir rol oynadığı görülmektedir. Yine bu araştırmalar gösteriyor ki, iletişim kurarken; beden duruşu ve mimikler yüzde 60, ses tonu yüzde 30, sözcükler ise yüzde 10 etkilidir.

9- Empati kurun…

Çocuğunuza ders çalıştırmakta zorlandığınızda onunla konuşarak kendi çocukluk yıllarınıza geri dönün ve sizin de aynı şekilde zorlandığınızı, bu gibi durumlarda neler hissettiğinizi anlatmanız faydalı olacaktır. Çocuğunuza bir davranış modeli oluşturmanız çocuğunuzun kendini anlaşılmış hissetmesini sağlayacaktır. Çocuklar yaşları gereği kendilerini ebeveynlerinin yerine koyarak değerlendirme yapamazlar ancak bizler onların bu gibi yollarla empati becerisinin desteklenmesini sağlayabiliriz.

10- Beklentilerinizi çocuğunuzun düzeyine uygun hale getirin…

Çocuğu ders çalıştırırken beklentinizi çocuğunuzun düzeyinde tutmanız, yapamadığı ve anlamadığı noktalarda onu cesaretmendirmeniz ve desteklemeniz, derse olan ilgisinin azalmaması açısından önemlidir. Aksi halde çocuğu anlamadığı noktada eleştirmek ve ses yükseltmek, başkaları ile kıyaslamak, beklenti düzeyimizin yüksek olması çocuklarımızda başarısızlık ve çaresizlik hissi oluşturabilmektedir.

Ders çalışma ve etkin öğrenme noktasında genel yöntemler olsa da her çocuğun öğrenme biçiminin birbirinden farklı olduğu, bu durumun çocuğun öğrenmeye karşı istek ve ilgisini etkileyebileceği de unutulmamalıdır.

Çalışma ortamının uygunluğu oldukça önemlidir ve öğrencide çalışma alışkanlığının olması, kaygı düzeyi gibi faktörler öğrenmeyi etkiler. Çocuğunuzu gözlemlediğinizde bu gibi güçlükleri yaşaması noktasında yukarıda sayılan adımları gerçekleştirmek, ders çalıştırırken verimli ders çalışmasına yardımcı olur. Bu alışkanlıkları çocuğun günlük yaşantısına dahil etmek zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir. Fakat, gösterilen çabanın fark edilmesi, çocuğun bu anlamda cesaretlendirilmesi ve bununla ilgili geri bildirim verilmesi öğrenmeye olan motivasyonun artmasını sağlar.

Kaynak:https://www.acibademhayat.com/