Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Koronavirüs kanser hastalarını nasıl etkiliyor?

Tüm dünyada görülen ve pandemi ilan edilen Covid-19 yani koronavirüs hastalığı, kronik hastalığı olanlar için daha büyük bir risk. Peki! kanser hastaları yeni tip koronavirüsten nasıl etkileniyor? Hastalar koronavirüsten nasıl korunabilirler?

Covid-19’a karşı özellikle kanser hastaları dikkatli olması gerekiyor

Coronavirus ailesine ait olan SARS-CoV-2’ye (Covid-19) bağlı ilk koronavirüs enfeksiyonu aralık 2019’da Çin’de görüldü ve ardından tüm dünyaya yayılıp pandemiye (birden fazla ülke yada kıtada geniş alana yayılan enfeksiyon) yol açmıştır. Covid-19, hızla dünyada geniş alana yayıldığından o bölgedeki kanser hastaları için de oldukça risk olmaya başlamıştır.

Covid-19 kimler için daha büyük risk oluşturmaktadır?

Coronavirüs, kronik hastalığı olan kişilerde (kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, KOAH, hipertansiyon, diyabet hastalığı, vb) daha ağır seyreder. Bu gruba kanser hastalarını ve kanser tedavisi gören hastaları da eklemek gerekmektedir. Kanser olan kişiler koronavirüs ile enfeksiyon geçirdiklerinde hastaneye yatış ihtimalleri artacaktır. Enfeksiyona bağlı can kaybı riski çok yükselir.

Kanser olan kişilerde koronavirüs belirtileri nelerdir?

Covid-19’un en önemli belirtileri ateş, şiddetli halsizlik, öksürük ve nefes darlığı olduğu unutulmamalıdır. Kanser hastalarında da koronavirüs enfeksiyonu olması durumunda benzer belirtiler beklenmektedir.

Kanser olan kişilerde Covid-19 nasıl seyretmektedir?

Normal koşularda Covid-19’un büyük kısmı hafif yada orta şiddette hastaneye yatış gerektirmeden geçirilir. Fakat bağışıklık sistemini etkileyen kanser ve kanser tedavisi alan kişilerde koronavirüs olması durumda hastaneye yatışı gerektiren nefes darlığı ve organ yetmezliği gelişme riski artar. Dolayısıyla hayati risk de artmış olur.

Hastanın kanser tedavisi bittiyse…

Kanser tedavisi tamamlanmış ve tedavinin üzerinden yıl yada yıllar geçmiş olan kişilerde ise bağışıklık sistemi normale dönmüş olma olasılığı yüksektir. Bu kişilerin koronavirüs enfeksiyonu açısından yaşıtlarının taşıdığı risk kadar risk taşımaları beklenmektedir.

Koronavirüs kanser tedavisini aksatmasına yol açarmı?

Tedavi almakta olan kanser hastalarında Covid-19 olması durumunda belirtiler kaybolana kadar tedaviye ara vermek gerekebilir. Tedaviye ara verilmesi ilerleme hızı yüksek olan bazı kanserlerde hastalığın ilerlemesine yol açabilmektedir.

Kanser hastaları koronavirüsten nasıl korunmalıdır?

Virüsün ne yazık ki, henüz bir aşısı geliştirilmedi. Etkili bir tedavi tam olarak da bilinmiyor. Virüsten korunmak için yapılan öneriler dışında ek bir tedbir kanser olan kişiler için de yoktur. Önlemler şöyle sıralanabiliyor:

  • Kalabalık ortamda bulunulmamalı.
  • Dış ortamda eller ağız-göz-buruna götürülmemeli
  • Eller sık sık sabun ile yıkanmalı
  • Sabun ile elleri yıkama imkanının olmadığı durumlarda alkol içeren dezenfektan ile ellerin temizlenmeli.
  • Temasın fazla olduğu yüzeyler dezenfektanlar ile temizlenmelidir.

Hastada Covid-19 şüphesi varsa…

Covid-19 enfeksiyonu olan bir kişi, etrafına koronavirüs bulaştırmamak için, kendilerini karantinaya almaları gerekmektedir. Bol sıvı alınmalı ve mümkün oldukça istirahat etmeliler. Maske kullanmalı ve dokundukları yüzeylerin dezenfektan ile temizlenmesi gerekmektedir. Şikayetler artacak olursa hastaneye yatış yapılması ve destek tedavisi verilmesi gerekebilir.

Kaynak:acıbadem.com