Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hamilelik kilolarından kurtulmanın 7 yolu!

Hamilelik kadınların fiziksel olarak da zorlandığı 9 aylık bir süreçtir. Bu fiziksel zorluklardan biri de gebelik sonrasına da anneye yansıyan hamilelik kilolarıdır. Bu kilolardan kurtulmak için bu adımları takip etmelisiniz.

Hamilelik kilolarını nasıl verebilirsiniz?

Annelik en güzel duygulardan biridir. Zor bir 9 ayın ardından onu kucağınıza aldığınızda dünyanız değişecektir. Hamilelik süresince değişen hormonlarınız 9 aydan sonra normale dönmeye yavaş yavaş başlar. Peki hamilelikte alınan kilolar ne olacak? Pek çok annenin kabusu hamilelik kiloları oluyor. Anneler genellikle emzirme telaşına düşüp “Çocuğum doyuyor mu acaba?” diye düşünürken, aldığı kiloları vermeye çalışır. Doğumdan sonra ilk 4 ayda 0,5 ile 1 kilo zayıflama normal kabul edilir.

Fakat anne çok kilolu ise ayda 2 kilo kayıp da gözlenebilir. Fakat ayda 2 kilodan daha fazla zayıflamak emziren anne için sakıncalı görülür. Doktor onayı ile hafif yürüyüşler ve egzersizlerle hamilelik kilolarını verme hızlandırılır. Peki hamilelik sonrası fazla kiloları vermek için neler yapmak gerekmektedir? İşte tüm bu sorunun yanıtı…

1. Emzirirken kalori yakıyorsunuz

Bebek ile anne arasındaki duygusal bağın kuvvetlenmesinden, bebeğin büyüme gelişmesine kadar birçok mucizeyi içinde barındıran anne sütü aynı zamanda hamilelik kilolarının verilmesine de yardımcı olur. Emziren anne, günlük yaklaşık 500 ile 700 kalori civarında enerji yakarak aylık ortalama 2 kilo kaybedebilir. Bebeğin veya annenin emzirmeye elverişli olmadığı durumlarda ise yeni yaşam döngüsünde başlayan hareketlilik kilo kaybına destek olur. Ama anneler bu dönemde büyük kilo kayıplarını hedefleyen enerji kısıtlı diyetler yapmaktan kaçınmalı.

2. Şerbetli tatlılar süt değil, kilo yapıyor

Geleneksel olarak şerbetli tatlıların süt yapımını artırdığına dair efsaneler dilden dile dolaşsa da bilimsel olarak böyle bir gerçeklik söz konusu bile değil. Sütün verimli bir şekilde salgılanmaya devam etmesini sağlamak amacıyla sütün % 80’ini oluşturan sudan faydalanmak gerekir. Emziren annelerin tatlı tuzağına düşerek bu dönemde kilo kaybı sürecini yavaşlatmalarına engel olmak adına bol su içmenin yanında, ısırgan otu çayı, rezene çayı gibi bitkisel desteklerden ve maydanoz, dereotu, roka, tere gibi yeşil yapraklı bitkilerden de yararlanmalarında fayda vardır.

3. Haşlanmış yumurta tüketmelisiniz

Uzun süreli doygunluk sağlamak ve emzirirken yakılan enerjiye karşılık karbonhidratlı gıdalara yönelmemek amacıyla sabah kahvaltısında yada gün içerisinde 1 adet haşlanmış yumurta tüketmeye çalışın. Bu şekilde kaliteli protein tüketerek süt verimini de artırmanız mümkün olacaktır.

4. Kaliteli protein almalısınız

Süt, ayran, kefir gibi süt ürünleri sıvı ihtiyacını karşılayarak süt verimini de artıracaktır. Bunun yanı sıra bu besinler kaliteli kalsiyum ve protein kaynağı olduklarından annenin zayıflama sürecine de yardımcı olurlar. İhtiyaca göre günlük 2 ile 3 su bardağı kadar tüketilebilir.

5. Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın

Gün içerisinde abur cuburdan uzak durmalısınız, fazladan enerji alımını durdurmak ve enerjinizi artırmak için güne kahvaltı ile başlayın. Kahvaltı eden bireyler etmeyenlere göre, fazladan enerji alımına ve kilo artışına daha yatkın hale geliyorlar.

6. Akşamları çorba içmelisiniz

Akşam yemeğine başlarken tüketeceğiniz 1 kase çorba doygunluk hissi yaratarak fazladan enerji alımı riskini yüzde 10 ile 20 oranında engeller. Tarhana, mercimek, ezogelin, yayla gibi protein kalitesi yüksek olanlar ise anne sütü içeriğini de zenginleştirdiği bir gerçek. Bununla birlikte, günlük sıvı alımına katkı sağlayacağından süt miktarının artırılmasına da yardımcı olur.

7. Özellikle gece emzirmelerinde tatlı kaçamakları yapmayın

Hamilelik kilolarını vermeye çalışan annelerin gece saatlerinde bebeklerini emzirmek için uyandıklarında yaptığı yanlışlardan biri kek, kurabiye, çikolata gibi şeker içeriği yüksek gıdalardan yemek oluyor. Bu tip atıştırmalıklar gece saatlerinde özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı tetikleyerek kilo ile birlikte birçok kronik hastalığı da tetiklemektedir. Hamilelik kilolarından kurtulmaya çalışırken başka sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sebepel hamilelik kilolarını vermeyi hedefleyen anneler, gece uyandıklarında sudan başka bir besin tüketmemeli.