Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kasık fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavisi nedir?

Kasık fıtığı ve kasık fıtığı ağrısı

İnguinal herni olarak tanımlanan kasık fıtığı, karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen, kasık bölgesinde oluşan bir fıtıktır. Erkeklerde kadınlara oranla görülme sıklığı yaklaşık 3 kat daha fazla olan kasık fıtığı, tüm fıtık türlerinin yüzde 80’ini oluşturur. Karın duvarında var olan bir defekt veya yırtık içerisinden intraabdominal yani karın içi dokuların anormal bir şekilde dışarı çıkarak cilt üzerinde şişlik yaratmasıdır.

Kasık fıtığı nedir?

Fıtık, yeni doğan bebeklerden başlayarak, ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Fıtığın görüldüğü bölgeler çoğunlukla karın duvarının zayıf olduğu bölgelerdir. Kasık fıtığında karın içi organlarından birinin, çoğunlukla bağırsağın bir kısmının, kasık kısmında yer alan karın zarı duvarının zayıf bir noktasından dışa doğru cilt altından çıkmaktadır.

Başlangıçta ayakta, hapşırınca, öksürünce, ıkınma ve zorlanma ile karın içi basıncın artmasına bağlı olarak kasık bölgesinde görünür olan fıtık, kişi yattığındaysa, görünmez olur. Fakat tedavi edilmemesi durumunda fıtık genişleyerek şişlik artar. Beslenme ve diyet, egzersiz veya ilaç yardımıyla zaman içinde kendi kendine iyileşmez. Toplumda yaklaşık olarak her 10 erkekten birinde görülen kasık fıtığının 3 tipi bulunur: Direkt herni, indirekt herni ve femoral herni.

 • Direkt İnguinal Herni: Fıtık, direkt olarak karın duvarından çıkarak oluşur ve yüzde 40 oranında iki taraflı olur. Kasların zayıflaması sonucu ileri yaşlarda görülür. Yarım ay şeklinde bir görünümdedir ve çok büyükte değildir. İnguinal kanalından çıkmaz ve karın içine el ile itilebilir. Çoğunlukla ayaktayken veya karın için basıncı artıran hareketler ile görünür. Tedavi edilmez ise fıtık, skrotuma yani testis torbasına inebilmektedir.
 • İndirekt İnguinal Herni: En sık görülen kasık fıtığı olan indirekt herni ise inguinal kanalın içinden çıkmaktadır. Kadınlara oranla erkeklerde 10 kat daha fazla rastlanıyor. Doğumsal bir oluşumdur ve çoğunlukla gençlik döneminde olmak üzere, tüm yaş gruplarında görülebiliyor. Genellikle tek taraflı olan fıtık, çok büyük olabilir ve direkt inguinal hernide olduğu gibi skrotuma inebilme inkanı vardır. Boğulmuş fıtık olarak bilinen strangüle riski oldukça yüksektir.
 • Femoral Herni: Kadınlarda görülen en sık fıtık türüdür. Kasık bölgesinde yer alan ve bacağa giden ana damarlar, femoral ring adlı dar ve yaklaşık 2 cm uzunluğunda bir açıklıktan geçerler. Bu bölgede oluşan fıtıklara femoral herni deniliyor. Gebelik ve fiziksel zorlanma sonucunda oluşmaktadır.

Kasık fıtığı belirtileri nelerdir?

Bazı fıtıklar, rutin kontroller esnasında fark edilir ve herhangi bir yakınmaya yol açmazlar. Kasık fıtıkları akut olarak belirti göstermese de genellikle kasık bölgesinde şişlik veya kabarıklık ile karakterizedir. Kişi genellikle kasığında gevşeme ve sonrasında ağrı hissedebilir. Yumuşak ve içe bastırılabilir durumdaki bu şişlikler, karın içi basıncın arttığı durumlarda görünür ve kişi yattığında yok olurlar.

Bazı durumlarda şişlik üzerinde yanma ve ağrı hissi olabilir. Ağır kaldırma esnasında basınç hissi, rahatsızlık ve acı hissedilebilir. Yemeklerden sonra ağrı hissedilebilir ve bazı durumlarda kabızlığa da yol açabilir. Bazı tiplerinde fıtık testis torbasına iner ve bu bölgede şişlik görülmektedir. Çoğu zaman tanısı fizik muayene ile konulsa da bazı durumlarda hekim tarafında kasık ultrasonu istenebilir.

Kasık fıtığı neden oluşmaktadır?

Erkek bebeklerin ana karnında iken, karın içinde yer alan testislerinin, inguinal adlı 2 ayrı kanaldan geçerek, gebeliğin son iki ayında torbalarına iner. Her 2 tarafta yer alan inguinal kanal, normal şartlarda doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin kaslarının gelişmesi ile kendiliğinden kapanır. Fakat bazı durumlarda kanallardan biri ya da her ikisi kapanmaz ve fıtık oluşumu için gerekli olan zayıf bölgeyi oluşturur. 

Erkeklerde, kadınlara göre daha sık görülmesinin nedeni budur. Kalıtımsal nedenler, kolajen sentezinin azalması, bağ dokularının zayıflaması, yaşlılık, aşırı zayıflama veya kilo alma, ağır kaldırma, kabızlık, ıkınma, kronik öksürük, idrar güçlüğü, gebelik, travmalar, karın içinde olan tümörler de fıtık oluşumuna yol açabilir. Kasık fıtığının oluşumuna sebep olan diğer faktörler şöyledir:

 • Kronik akciğer hastalıkları,
 • Kronik kabızlık,
 • Prostat hastalıkları,
 • Genetik faktörler,
 • Prematüre doğmuş olmak,
 • Daha önce fıtık ameliyatı geçirmiş olmak,
 • Sigara kullanımı,
 • Aşırı egzersiz.

Kasık fıtığının riskleri var mıdır?

Kasık fıtığı, oluşumunda rol oynayan iç organların dışa sarkması ve sıkışması sonucu hayatı tehdit edecek boyutlara ulaşabilmektedir. Bu risk çoğunlukla fıtığın boğulması sonucu oluşur. Sıkışmış fıtıklarda önceleri yumuşak olan kubbe şeklindeki çıkıntı, gergin, ağrılı ve yatınca küçülmeyen bir hâl alırlar. Sıkışan organ yeteri kadar kan ile beslenemediği için kangren oluşumuna, delinmeye ya da karın içi zarının iltihaplanması olarak bilinen peritoniteye neden olabilir. Boğulmuş fıtık mutlaka acil olarak opere edilmesi gereken bir durumdur.

Kasık fıtığı ağrısı nerelere vurur?

Kasık, bel ve karın bölgesinde hissedilen kasık fıtığı, erkeklerde testislerde de hissedilebiliyor.

Kasık fıtığı tedavisi

Kasık fıtığının ilaçlı tedavisi bulunmamaktadır ve tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir. Fakat ameliyat edilemeyecek fizyolojiye sahip kişiler ve ileri yaşta hastalar, hekimin önerisi doğrultusunda nadiren kasık bağı kullanabilir. Kasık bağı bacakların hareketlerini kısıtlar ve fıtık üzerine tampon oluşturarak fıtığın dışarı çıkmasını engeller. Fakat kasık bağının kenarından çıkması durumunda sıkışarak, fıtığın boğulmasına sebep olabilir. Bu yüzden eğer mümkün ise mutlaka ameliyat tercih edilmelmesi gerekir. Fıtık cerrahisinde amaç fıtığın karın içine yerleştirilmesi, kese oluşumunun ortadan kaldırılması, çıkışa sebep olan boşluğun kapatılması ve nüks etmesini engellemek maksadıyla karın duvarında bulunan defektin de onarılmasıdır.

Kasık fıtığı ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Abdominal duvarda yani karın duvarında oluşan yırtık doğal seyrinde küçülmek ve iyileşmek yerine büyümeye de meyillidir. Bu yüzden fıtık teşhisi konmuş kişilerin zaman kaybetmeden opere edilmesi önerilmektedir. Fıtık küçükse, lokal anestezi altında dahi kolayca opere edilebilse de çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik olarak adlandırılan kapalı ameliyat yöntemleri ile opere edilebilen kasık fıtıkları, açık yöntem uygulandığında, kasık bölgesine yaklaşık 5 – 6 cm. uzunluğunda bir kesi ile yapılır.

Laparoskopik cerrahideyse, 3 adet küçük kesi oluşturulur ve bu deliklerin birinden içeri sokulan kamera ile ameliyat gerçekleştirilir. Her iki ameliyatta da  fıtıklı bölgenin içinde yer alan organlar karın içine alındıktan sonra mesh adı verilen bir yama, kas ile karın zarı arasında bulunan bölge üzerine konarak, tekrar fıtık oluşmasının önüne geçilmektedir. Mesh vücut tarafından kolayca kabul edilir ve yan etkisi de bulunmaz. İki ameliyat türünde de yapılan işlem aynı olmasına rağmen kapalı ameliyat, açık ameliyata göre daha konforlu, ve az ağrılı olmaktadır.

Fakat genel anestezi kullanımının mümkün olmadığı, prostat ameliyatı öyküsü olan, sıkışmış ve boğulmuş fıtıkların olduğu ya da çok büyük fıtıklarda kapalı ameliyat uygulanmaz. Ameliyattan birkaç saat sonra hasta beslenebilir ve yaklaşık olarak 8 saat sonra ayağa kalkabilecektir. Çoğunlukla hastalar bir gün sonra taburcu olmaktadırlar. Herhangi bir diyet programı bulunmaz ve kişi kendini iyi hissettiği an işe başlayabilecektir.

Evde de bir buçuk ay boyunca ağır kaldırmamaları, yapılan egzersizlere aynı süre ile ara verilmesi, düzenli ve dengeli beslenerek kilonun kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam için, kontrollerinizi belirli aralıklarla yapmayı ihmal etmemelisiniz… Sağlıklı Günler…

Kaynak:www.medicalpark.com.tr