Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sağlıklı beslenme önerileri

1- Öğün atlamayın..

Yeterli ve dengeli beslenmek için öncelikle öğün atlamayın. Çünkü atlanan her öğün bir sonraki öğüne kadar daha çok acıkmanıza ve karşınıza çıkan her yemeği kalorisi yüksek yada düşük, miktarca çok veya az demeden ihtiyacınızdan fazla tüketmenize neden olacaktır.

2- Öğününüz çeşitli ve farklı olsun..

Mümkün olduğu kadar çok çeşitli beslenmeye özen göstermelisiniz. Her gün beslenme planınız içerisinde tüm besin gruplarına (süt, et, sebze ve meyve, tahıl) yer vermeye çalışın. Bu besinlerin hepsinden bir öğünde tüketemeseniz de gün içerisinde farklı öğünlerde almaya çalışmalısınız.

3- Bol sebze ve meyve tüketin..

Sebze ve meyveler bol su ve vitamin ile mineral içerip, az kalorilidirler. Bol miktarda ve değişik renklerde sebze, meyve tüketmeniz hem kilo kontrolüne yardım eder, hem de birçok hastalıktan (kanser, kalp-damar hastalıkları) korunmanızı sağlayacaktır. Dikkat edeceğiniz önemli bir nokta ise mevsiminde sebze ve mevye tüketimidir.

4- Yağ tüketimini azaltın..

Beslenmenizdeki yağ tüketimini azaltmalısınız. Özellikle katı yağlardan (margarin, tereyağ vb.) uzak durun, daha çok bitkisel sıvı yağları tercih etmelisiniz. Bir günde en fazla 3 yemek kaşığı sıvı yağ tüketmelisiniz. Yemeklerinizi hazırlarken kızartma yerine ızgara, haşlama, buharda ve fırında pişirme yöntemlerini kullanmalısınız.

5- Abur – cubura sınırlama getirin..

Abur cubur olarak nitelendirdiğimiz hazır yiyecekler ve ağır tatlılar, pastalar fazla miktarda yağ ve enerji içerdiğinden hem kilo aldırıcı hem de hastalıklara yatkınlığı arttırıcıdır. Bu sebeple bu yiyeceklere mutlaka sınırlama getirin.

6- Kurubaklagilleri ve lifli besinleri tüketin..

Tüketilen karbonhidrat kaynağının türüne ve miktarına çok dikkat edin. Saf şeker kaynakları ve rafine unlu besinler yerine tokluk hissini arttıran, kabızlığı engelleyen ve kilo kontrolünü kolaylaştıran kurubaklagilleri (nohut, mercimek, barbunya gibi), lifli tahılları, taze ve ayrıca kuru meyveleri, sebzeleri tercih edin.

7- Mutlaka günde 2 – 2.5 litre su için..

İnsan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğe şüphesiz sudur. İnsan açlığa haftalarca dayanabilirken susuz ancak birkaç gün yaşayabiliyor. Vücut ısısının dengelenmesi, metabolizmanın devamı ve vücuttan zehirli atık maddelerin atılması için su elzemdir. Bu nedenle günde 2 ile 2.5 litre su tüketin.

8- Alkol alıyorsanız, mutlaka azaltın..

Alkollü içki tüketme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmeye çalışın, bırakamıyorsanız da azaltın veya bırakmak için yardım alın. Ayrıca içkinin çeşidi de çok önemlidir. Viski, konyak, votka gibi sert alkollü içkiler bira ve şaraba oranla daha yüksek kalorilidir. Alkol boş enerjidir, bize dönüşü yağ şeklinde olmaktadır. Alkol alırken, yanında atıştırdığınız kuru yemiş, cips türünde besinlerin son derece kalorili olduklarını da unutmamalısınız.

9- Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin..

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme düzeninin içerisine muhakkak bir egzersiz programını dahil etmelisiniz. Yaşam koşullarınıza uygun, sürekli yapabileceğiniz bir aktivite türünü seçin ve düzenli olarak egzersiz yapın.

10- İdeal kilonuzu koruyun..

Hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak, her zaman zinde ve enerjik olmak için sağlıklı kilo aralığınızda olmanız oldukça önem taşımaktadır. Bunun için Beden Kitle İndeksi (BKİ), vücut yağ yüzdesi, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümlerinizin sağlıklı dilimde olmasına özen göstermelisiniz.

Kaynak:www.florence.com.tr